Euro Truck Simulator 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Euro Truck Simulator 2
Vývojář SCS Software
Vydavatelé Akella, Anuman, CDP, Comgad, Excalibur Publishing, Kaipioni, PlayOn, Rondomedia, TechDealer, Wendros
Série Euro Truck Simulator
Platformy Microsoft Windows
Linux
Datum vydání 2012
Žánr Simulátor
Módy Singleplayer
Média DVD, digitální distribuce
PEGI 3 USK 0
Webové stránky http://www.eurotrucksimulator2.com/
Data mohou pocházet z datové položky.

Euro Truck Simulator 2 je pokračováním úspěšného simulátoru nákladní dopravy na území evropské části Eurasie a na souostroví Spojeného království a Irska. Hru vytvořila česká společnost SCS Software. Stejně jako první díl, Euro Truck Simulator, je postavena na technologii Prism3D. Hra vyšla v roce 2012. Hra byla na serveru PC Gamer zvolena za Herní simulátor roku 2012[1] a v anketě Booom 2012 byla zvolena za 2. nejlepší českou hru roku[2].

Historie série[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je přímým předchůdcem hra Euro Truck Simulator, vývojáři z SCS Software vytvořili už celou řadu podobných her zaměřených na různé státy na světě. Například:

Mapa[editovat | editovat zdroj]

Jednou ze zásadních novinek ETS 2 je rozšíření mapy, respektive silniční sítě. Právě nedostatečný počet cest byl v minulém díle poměrně kritizován. Rozsáhlá silniční síť v Německu a Velké Británii vytvořená pro potřeby specializovaných her v sérii (UK Truck a German Truck Simulator) tak byla převzata i do ETS 2. Rozšíření se však dočkala celá herní mapa, takže vhod přijde i detailně zpracovaná GPS navigace v kabině tahače.

Licencované nákladní vozy[editovat | editovat zdroj]

Pro autentičtější zážitek se v ETS 2 nově objevují i licencovaná vozidla těch nejvýznamnějších značek mezi nákladními vozy, jako jsou Renault, Scania, MAN, a po aktualizaci jsou také licencovány DAF, Iveco a Volvo[3]. Modely tahačů jsou propracovány do nejmenších detailů, stejně jako jejich kabiny. Hráč si své tahače může vylepšovat v oblasti výkonu i vzhledu, kde je připravena celá řada světel, klaksonů, výfuků a dalších doplňků pro přizpůsobení podle hráčova vkusu. Hráč samozřejmě nemusí zůstat u jednoho tahače, ale za vydělané peníze si může pořizovat další a budovat tak i vlastní přepravní flotilu.

Hratelnost a prostředí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní pilíř hratelnosti spočívá v samotném řízení tahačů s různým nákladem. Ten hráč získá podle toho, pro kterou společnost se rozhodl konkrétní zakázku dovézt. Podle nákladu, vzdálenosti a dalších parametrů se určí i odměna, která řidiči bude příslušet. Naopak výdaje se sestávají z oprav vozidla, pohonných hmot a případných pokut za nedodržení pravidel silničního provozu. Postupně se hráč dostává k zajímavějším nákladům, k zajímavějším destinacím a tím i k finančně lépe hodnoceným zakázkám. Postupně tak může rozšiřovat svoji přepravní flotilu a najímat další řidiče, kteří ještě urychlí expanzi. S rozsáhlostí herní mapy souvisí i vysoký počet měst, z nichž a do kterých hráč náklad přepravuje. Celkem je ve hře 69 známých evropských metropolí a důležitých měst, což je více než trojnásobek oproti prvnímu dílu.[4] Okolí cest i samotná města jsou vymodelována s maximální péčí, včetně důležitých pamětihodností, které dodávají hře na atmosféře a uvěřitelnosti. V září roku 2013 vyšlo DLC Na východ! rozšiřující mapu o oblast východní Evropy. V roce 2015 vyšlo DLC Scandinavia, které rozšiřuje mapu o oblast Skandinávie.

Aktualizace[editovat | editovat zdroj]

Hra je i po svém vydání neustále rozšiřována formou aktualizací, které nabízejí nový obsah (tahače, návěsy, funkce...) zcela zdarma. Přehled všech těchto aktualizací naleznete na oficiálních stránkách hry.

Aktuálně nejnovější aktualizací je verze 1.18.1.3.[3]

Módy[editovat | editovat zdroj]

První díl ETS byl velmi výrazně rozšiřován skrze módy, které upravovaly a vylepšovaly hru, její vzhled, nebo chování vozidla na cestě. Šlo například o oblíbený způsob, jak z bezejmenných nelicencovaných tahačů udělat ty reálné. Již krátce po vydání se mnoho módů objevilo i pro ETS 2 – jde znovu například o mód přidávající tahačům reálná jména a loga (ani v ETS 2 nebyly hned po vydání licencovány všechny značky), nebo o vypnutí omezovače. S neustálými aktualizacemi hry však tyto nedostatky postupně mizí a autoři modifikací se tak soustřeďují převážně na vytváření nových skinů pro tahače i návěsy či rozšiřování mapy.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pcgamer.com/2012/12/27/the-sim-of-the-year-2012-euro-truck-simulator-2/
  2. http://www.booom.cz/boom-2012/vysledky/
  3. a b Oficiální výčet změn v aktualizacích [online]. . Dostupné online. (Anglicky) 
  4. Seznam měst ve hře [online]. . Dostupné online. (Česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]