Euro Truck Simulator 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Euro Truck Simulator 2
Vývojář SCS Software
Vydavatelé Akella, Anuman, CDP, Comgad, Excalibur Publishing, Kaipioni, PlayOn, Rondomedia, TechDealer, Wendros
Distributor Excalibur Publishing (e)
Série Euro Truck Simulator (e)
Platformy Microsoft Windows
Linux
OS X
Datum vydání 2012
Žánr Simulátor
Módy Singleplayer
Multiplayer
Média DVD, digitální distribuce
PEGI 3 USK 0
Webové stránky www.eurotrucksimulator2.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Euro Truck Simulator 2 je pokračováním úspěšného simulátoru nákladní dopravy na území evropské části Eurasie a na souostroví Spojeného království a Irska. Hru vytvořila česká společnost SCS Software. Stejně jako první díl, Euro Truck Simulator, je postavena na technologii Prism3D. Hra vyšla v roce 2012. Hra byla na serveru PC Gamer zvolena za Herní simulátor roku 2012[1] a v anketě Booom 2012 byla zvolena za 2. nejlepší českou hru roku[2].

Historie série[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je přímým předchůdcem hra Euro Truck Simulator, vývojáři z SCS Software vytvořili už celou řadu podobných her zaměřených na různé státy na světě. Například:

Mapa a modifikovaná mapa[editovat | editovat zdroj]

Jednou ze zásadních novinek ETS 2 je rozšíření mapy, respektive silniční sítě. Právě nedostatečný počet cest byl v minulém díle poměrně kritizován. Rozsáhlá silniční síť v Německu a Velké Británii vytvořená pro potřeby specializovaných her v sérii (UK Truck a German Truck Simulator) tak byla převzata i do ETS 2. Rozšíření se však dočkala celá herní mapa, takže vhod přijde i detailně zpracovaná GPS navigace v kabině tahače.

Licencované nákladní vozy[editovat | editovat zdroj]

Pro autentičtější zážitek se v ETS 2 nově objevují i licencovaná vozidla těch nejvýznamnějších značek mezi nákladními vozy, jako jsou Renault, Scania, MAN, a po aktualizaci jsou také licencovány DAF, Iveco, Volvo a Mercedes-Benz[3]. Modely tahačů jsou propracovány do nejmenších detailů, stejně jako jejich kabiny. Hráč si své tahače může vylepšovat v oblasti výkonu i vzhledu, kde je připravena celá řada světel, klaksonů, výfuků a dalších doplňků pro přizpůsobení podle hráčova vkusu. Hráč samozřejmě nemusí zůstat u jednoho tahače, ale za vydělané peníze si může pořizovat další a budovat tak i vlastní přepravní flotilu.

Hratelnost a prostředí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní pilíř hratelnosti spočívá v samotném řízení tahačů s různým nákladem. Ten hráč získá podle toho, pro kterou společnost se rozhodl konkrétní zakázku dovézt. Podle nákladu, vzdálenosti a dalších parametrů se určí i odměna, která řidiči bude příslušet. Naopak výdaje se sestávají z oprav vozidla, pohonných hmot a případných pokut za nedodržení pravidel silničního provozu. Postupně se hráč dostává k zajímavějším nákladům, k zajímavějším destinacím a tím i k finančně lépe hodnoceným zakázkám. Postupně tak může rozšiřovat svoji přepravní flotilu a najímat další řidiče, kteří ještě urychlí expanzi. S rozsáhlostí herní mapy souvisí i vysoký počet měst, z nichž a do kterých hráč náklad přepravuje. Celkem je ve hře 69 známých evropských metropolí a důležitých měst, což je více než trojnásobek oproti prvnímu dílu.[4] Okolí cest i samotná města jsou vymodelována s maximální péčí, včetně důležitých pamětihodností, které dodávají hře na atmosféře a uvěřitelnosti. V září roku 2013 vyšlo DLC Na východ! rozšiřující mapu o oblast východní Evropy. V roce 2015 vyšlo DLC Scandinavia, které rozšiřuje mapu o oblast Skandinávie. V roce 2016 vyšlo DLC Vive la France, které rozšiřuje mapu v oblasti Francie.

Aktualizace[editovat | editovat zdroj]

Hra je i po svém vydání neustále rozšiřována formou aktualizací, které nabízejí nový obsah (tahače, návěsy, funkce...) zcela zdarma. Přehled všech těchto aktualizací naleznete na oficiálních stránkách hry.

Aktuálně nejnovější aktualizací je verze 1.27[3][5]

DLC[editovat | editovat zdroj]

Euro Truck Simulator 2: Going East![editovat | editovat zdroj]

Jinak zvaný Euro Truck Simulator 2: Na východ!. Vyšel 19. září 2013.[6] Datadisk přidává 13 nových měst umístěných do čtyř zemí. Je mezi nimi například česká Ostrava. Byla přidána i slovenská města – Banská Bystrica a Košice. Nejvíce měst přibylo v Polsku – Katowice, Krakov, Lublin, Lodž, Varšava, Bialystok, Olsztyn a Gdaňsk. Poslední zemí je Maďarsko, které v původní hře chybělo. Zde jsou umístěna města Budapešť a Debrecen. Nové oblasti by měly být propracovanější, než ty v původní hře. Taktéž v nich přibyly 3 showroomy a 9 personálních agentur. Došlo také k úpravě umělé inteligence.[7][8][9]

Euro Truck Simulator 2: Scandinavia[editovat | editovat zdroj]

Datadisk vyšel 7. května 2015.[10] Rozšíření přidává do hry Skandinávské země - Dánsko, Norsko a Švédsko. Nové oblasti zahrnují 27 měst a jsou zpracovány detailněji než ty v původní hře. Zároveň do hry přibyly nové druhy nákladu, jako například zvířata.[11]

Euro Truck Simulator 2: Vive la France![editovat | editovat zdroj]

Tento datadisk vyšel 5.12.2016. Přidává do hry celý zbytek Francie (doposud zde byla pouze východní část). Přibylo 15 nových měst. Současně byla přepracována i zbylá část Francie, hlavně Paříž

Mody[editovat | editovat zdroj]

První díl ETS byl velmi výrazně rozšiřován skrze módy, které upravovaly a vylepšovaly hru, její vzhled, nebo chování vozidla na cestě. Šlo například o oblíbený způsob, jak z bezejmenných nelicencovaných tahačů udělat ty reálné. Již krátce po vydání se mnoho módů objevilo i pro ETS 2 – jde znovu například o mód přidávající tahačům reálná jména a loga (ani v ETS 2 nebyly hned po vydání licencovány všechny značky), nebo o vypnutí omezovače. S neustálými aktualizacemi hry však tyto nedostatky postupně mizí a autoři modifikací se tak soustřeďují převážně na vytváření nových skinů pro tahače i návěsy či rozšiřování mapy.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.pcgamer.com/2012/12/27/the-sim-of-the-year-2012-euro-truck-simulator-2/
 2. http://www.booom.cz/boom-2012/vysledky/
 3. a b Oficiální výčet změn v aktualizacích [online]. . [1]. (Anglicky) 
 4. Seznam měst ve hře [online]. . [2]. (Česky) 
 5. Česky přeložené aktualizace [online]. . [3]. (Česky) 
 6. http://www.databaze-her.cz/hry/euro-truck-simulator-2-going-east/
 7. http://www.grunex.com/Page/recenze-datadisku-na-vychod-pro-eurotruck-simulator-2-tak-trochu-jinak/
 8. http://www.abcgames.cz/?p=hry_zobraz&id=16183
 9. http://gamesbase.cz/article/45/Euro-Truck-Simulator-2-Going-East-Na-Vychod
 10. http://www.databaze-her.cz/hry/euro-truck-simulator-2-skandinavie/
 11. http://games.tiscali.cz/recenze/euro-truck-simulator-2-skandinavie-recenze-252181

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]