Euro Truck Simulator 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Euro Truck Simulator 2
Vývojář SCS Software
Vydavatelé Akella, Anuman, CDP, Comgad, Excalibur Publishing, Kaipioni, PlayOn, Rondomedia, TechDealer, Wendros
Distributoři Excalibur Publishing
Anuman
Akella
Astragon
Cdp.pl
Wendros
Computer Games Distribution
PlayOn
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ39248291
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ39249208 (e)
Série Euro Truck Simulator (e)
Engine Prism3D (e)
Poslední verze 1.30.2.2s (22. prosince 2017) (e)
Platformy Microsoft Windows
Linux
OS X
Datum vydání 2013-01-1616. ledna 2013
Žánr Simulátor
Módy Singleplayer
Multiplayer
Média DVD, digitální distribuce
PEGI 3 USK 0
Webové stránky www.eurotrucksimulator2.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Euro Truck Simulator 2 je pokračováním úspěšného simulátoru nákladní dopravy na území evropské části Eurasie a na souostroví Spojeného království a Irska. Hru vytvořila česká společnost SCS Software. Stejně jako první díl, Euro Truck Simulator, je postavena na technologii Prism3D. Hra vyšla v roce 2012. Hra byla na serveru PC Gamer zvolena za Herní simulátor roku 2012[1] a v anketě Booom 2012 byla zvolena za 2. nejlepší českou hru roku[2].

Historie série[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je přímým předchůdcem hra Euro Truck Simulator, vývojáři z SCS Software vytvořili už celou řadu podobných her zaměřených na různé státy na světě. Například:

Mapa a modifikovaná mapa[editovat | editovat zdroj]

Jednou ze zásadních novinek ETS 2 je rozšíření mapy, respektive silniční sítě. Právě nedostatečný počet cest byl v minulém díle poměrně kritizován. Rozsáhlá silniční síť v Německu a Velké Británii vytvořená pro potřeby specializovaných her v sérii (UK Truck a German Truck Simulator) tak byla převzata i do ETS 2. Rozšíření se však dočkala celá herní mapa, takže vhod přijde i detailně zpracovaná GPS navigace v kabině tahače.

Licencované nákladní vozy[editovat | editovat zdroj]

Pro autentičtější zážitek se v ETS 2 nově objevují i licencovaná vozidla těch nejvýznamnějších značek mezi nákladními vozy, jako jsou Renault, Scania, MAN, a po aktualizaci jsou také licencovány DAF, Iveco, Volvo a Mercedes-Benz[3]. Modely tahačů jsou propracovány do nejmenších detailů, stejně jako jejich kabiny. Hráč si své tahače může vylepšovat v oblasti výkonu i vzhledu, kde je připravena celá řada světel, klaksonů, výfuků a dalších doplňků pro přizpůsobení podle hráčova vkusu. Hráč samozřejmě nemusí zůstat u jednoho tahače, ale za vydělané peníze si může pořizovat další a budovat tak i vlastní přepravní flotilu.

Hratelnost a prostředí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní pilíř hratelnosti spočívá v samotném řízení tahačů s různým nákladem. Ten hráč získá podle toho, pro kterou společnost se rozhodl konkrétní zakázku dovézt. Podle nákladu, vzdálenosti a dalších parametrů se určí i odměna, která řidiči bude příslušet. Naopak výdaje se sestávají z oprav vozidla, pohonných hmot a případných pokut za nedodržení pravidel silničního provozu. Postupně se hráč dostává k zajímavějším nákladům, k zajímavějším destinacím a tím i k finančně lépe hodnoceným zakázkám. Postupně tak může rozšiřovat svoji přepravní flotilu a najímat další řidiče, kteří ještě urychlí expanzi. S rozsáhlostí herní mapy souvisí i vysoký počet měst, z nichž a do kterých hráč náklad přepravuje. Celkem je ve hře 69 známých evropských metropolí a důležitých měst, což je více než trojnásobek oproti prvnímu dílu.[4] Okolí cest i samotná města jsou vymodelována s maximální péčí, včetně důležitých pamětihodností, které dodávají hře na atmosféře a uvěřitelnosti. V září roku 2013 vyšlo DLC Na východ! rozšiřující mapu o oblast východní Evropy. V roce 2015 vyšlo DLC Scandinavia, které rozšiřuje mapu o oblast Skandinávie. V roce 2016 vyšlo DLC Vive la France, které rozšiřuje mapu v oblasti Francie. V prosinci roku 2017 vyšlo i DLC Italia, které rozšiřuje mapu v oblasti celé Itálie a Sicílie.

Aktualizace[editovat | editovat zdroj]

Hra je i po svém vydání neustále rozšiřována formou aktualizací, které nabízejí nový obsah (tahače, návěsy, funkce...) zcela zdarma. Přehled všech těchto aktualizací naleznete na oficiálních stránkách hry.

DLC[editovat | editovat zdroj]

Euro Truck Simulator 2: Going East![editovat | editovat zdroj]

Jinak zvaný Euro Truck Simulator 2: Na východ!. Vyšel 19. září 2013.[5] Datadisk přidává 13 nových měst umístěných do čtyř zemí. Je mezi nimi například česká Ostrava. Byla přidána i slovenská města – Banská Bystrica a Košice. Nejvíce měst přibylo v Polsku – Katowice, Krakov, Lublin, Lodž, Varšava, Bialystok, Olsztyn a Gdaňsk. Poslední zemí je Maďarsko, které v původní hře chybělo. Zde jsou umístěna města Budapešť a Debrecen. Nové oblasti by měly být propracovanější, než ty v původní hře. Taktéž v nich přibyly 3 showroomy a 9 personálních agentur. Došlo také k úpravě umělé inteligence.[6][7][8]

Euro Truck Simulator 2: Scandinavia[editovat | editovat zdroj]

Datadisk vyšel 7. května 2015.[9] Rozšíření přidává do hry Skandinávské země - Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko. Nové oblasti zahrnují 27 měst a jsou zpracovány detailněji než ty v původní hře. Zároveň do hry přibyly nové druhy nákladu, jako například zvířata.[10]

Euro Truck Simulator 2: Vive la France![editovat | editovat zdroj]

Tento datadisk vyšel 5.12.2016. Přidává do hry celý zbytek Francie (doposud zde byla pouze severovýchodní část). Přibylo 15 nových měst. Současně byla přepracována i zbylá část Francie, hlavně Paříž

Euro Truck Simulator 2: Itallia[editovat | editovat zdroj]

Datadisk vyšel 5.12.2017,a tedy přesně rok po datadisku s Francií. Do hry byl přídán zbytek Itálie včetně Sicílie. Přidáno bylo 19 měst, a také severní část byla přepracována, hlavně Milán.

Mody[editovat | editovat zdroj]

První díl ETS byl velmi výrazně rozšiřován skrze módy, které upravovaly a vylepšovaly hru, její vzhled, nebo chování vozidla na cestě. Šlo například o oblíbený způsob, jak z bezejmenných nelicencovaných tahačů udělat ty reálné. Již krátce po vydání se mnoho módů objevilo i pro ETS 2 – jde znovu například o mód přidávající tahačům reálná jména a loga (ani v ETS 2 nebyly hned po vydání licencovány všechny značky), nebo o vypnutí omezovače. S neustálými aktualizacemi hry však tyto nedostatky postupně mizí a autoři modifikací se tak soustřeďují převážně na vytváření nových skinů pro tahače i návěsy či rozšiřování mapy.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pcgamer.com/2012/12/27/the-sim-of-the-year-2012-euro-truck-simulator-2/
  2. http://www.booom.cz/boom-2012/vysledky/
  3. Oficiální výčet změn v aktualizacích [online]. Dostupné online. (Anglicky) 
  4. Seznam měst ve hře [online]. Dostupné online. (Česky) 
  5. http://www.databaze-her.cz/hry/euro-truck-simulator-2-going-east/
  6. http://www.grunex.com/Page/recenze-datadisku-na-vychod-pro-eurotruck-simulator-2-tak-trochu-jinak/
  7. http://www.abcgames.cz/?p=hry_zobraz&id=16183
  8. http://gamesbase.cz/article/45/Euro-Truck-Simulator-2-Going-East-Na-Vychod
  9. http://www.databaze-her.cz/hry/euro-truck-simulator-2-skandinavie/
  10. http://games.tiscali.cz/recenze/euro-truck-simulator-2-skandinavie-recenze-252181

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]