Klášter Melk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Melk
Stift Melk
Klášter v Melku
Klášter v Melku
Lokalita
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Kraj Melk
Místo Melk
Souřadnice
Melk
Melk
Melk, Rakousko
Základní informace
Řád Benediktini
Zakladatel Leopold II. Babenberský
Založení 1089
Odkazy
Kód památky 104508
Web www.stiftmelk.at
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Melk (německy Stift Melk) je benediktinské opatství na skalnatém výběžku nad městem Melk v Dolním Rakousku, asi 80 km západně od Vídně. Pod klášterem protéká řeka Dunaj,[1] přiléhající k údolí Wachau. V klášteře se nachází hrob svatého Kolomana ze Stockerau a ostatky několika členů rodu Babenberků, první rakouské vládnoucí dynastie.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 996 si markrabě Leopold I. z Babenberku za své sídlo vybral Melk, ale v roce 1089 Leopold II. z Babenberku sídlo předal benediktinským mnichům z opatství Lambach a své sídlo přesunul do Vídně. Mniši v témže roce na skalnatém výběžku založili nynější klášter. Ve 12. století zde byla založena klášterní škola a knihovna.[3] Ve 13. století bylo románské opatství zničeno požárem a poté znovu postaveno v gotickém duchu.[1] V klášteře vzniklo skriptorium, které se stalo jedním z hlavních míst, kde vznikaly středověké rukopisy. Další škody způsobily v 15. století boje během reformace, kdy jako reakce na reformátory církve vyšla z Melku tzv. Melcká reforma. Přes veškerou snahu se v roce 1555 klášter stal oporou Habsburků v protireformaci.[4] V této době došlo k barokní přestavbě kláštera. Poslední vážné škody v klášteře způsobil v roce 1683 vpád Turků.

Do barokní podoby byl klášter přestavěn v letech 1702 a 1736 Jakobem Prandtauerem.[1] Klášterní kostel vyzdobil svými freskami Johann Michael Rottmayr a knihovnu se středověkými rukopisy vyzdobil svými freskami Paul Troger.

Vzhledem k tomu, že klášter sloužil i jako škola se mu v letech 1780 a 1790 podařilo uniknout reformám císaře Josefa II., kdy bylo mnoho jiných rakouských klášterů obsazeno a zrušeno. Podařilo se překonat i další ohrožení jeho existence během napoleonských válek, a také v období po Anšlusu v roce 1938, kdy škola a velká část opatství byla zkonfiskována nacistickým státem. Majetek i škola byla opatství vrácena po skončení druhé světové války.

Ohlas v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Mnich Adso z Melku je jednou z hlavních postav románu Jméno růže od Umberta Eca.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]