Paul Troger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Troger
Paul Troger – autoportrét ve věku 30 let
Paul Troger – autoportrét ve věku 30 let
Narození 30. října 1698
Welsberg-Taisten
Úmrtí 20. července 1762 (ve věku 63 let)
Vídeň
Povolání malíř a učitel
Ovlivněný Carracci family
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Troger (30. října 1698 Welsberg (italsky Monguelfo-Tesido), Tyrolsko20. července 1762 Vídeň) byl rakouský malíř, jeden z hlavních představitelů rakouského pozdně barokního malířství v habsburském království.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na své cestě po Itálii poznal tehdejší malířství v Benátkách, Římě, Neapoli a Bologni. Od 1725 žil a pracoval v Habsburské monarchii především jako malíř kostelních fresek a oltářních obrazů.

Ve svých temnosvitných oltářních obrazech usiloval o dramatické zbožštění duchovního výrazu, kdežto v dynamicky komponovaných freskách na mystické a alegorické náměty umocňoval zářivost koloritu a dekorativní účinnost lokálních barev, aby se nástěnná malba uplatnila v barevně bohatém chrámovém interiéru jako jeho působivá dominanta. Z jeho žáků vyšel, mimo jiné, Franz Anton Maulbertsch. Na jeho fresky však navázali nejen jeho žáci, ale i další malíři jako byl M. Knoller, J. J. Zeiller aj.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Oslava sv. Kolomana na klenbě sálu, Klášter Melk

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GARAS, Klára. Skizzen und Studien in der österreichischen Malerei des 18. Jahrhunderts, in: Acta historiae artium Academiae Scientiarium Hungaricae. č.5: [s.n.], 1958. S. 376-382. (německy) 
  • ASCHENBRENNER, Wanda; SCHWEIGHOFER, Gregor. Paul Troger. Leben und Werk. Salzburg: [s.n.], 1965. (německy) 
  • JIRKA, Antonín. Doklady k činnosti Paula Trogera pro klášter Hradisko u Olomouce - Sborník prací Filosofické fakulty brněnské univerzity. Salzburg: [s.n.], 1982–1983. S. 26–27, 31–32 a 96–101. 
  • Paul Troger. Der Maler des österreichischen Barock. Innsbruck: Stift Altenburg - katalog výstavy, Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum, 1962. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]