Gabriela Beňačková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gabriela Beňačková
No female portrait cs.svg
Základní informace
Narození 25. března 1947 (67 let)
Bratislava, Slovensko
Žánry opera,
Povolání zpěvačka,
Hlasový obor soprán

Gabriela Beňačková-Čápová (* 25. března 1947, Bratislava) je česká operní pěvkyně – sopranistka slovenského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již od dětství se věnovala baletu, hře na klavír a zpěvu. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě. Od roku 1962 studovala zpěv na bratislavské konzervatoři u M. Móryové, v letech 19661967 u T. Kresákové na konzervatoři v Žilině a v letech 19671971 studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u A. Korinské a absolvovala u Jana Blaha. V roce 1969 se stala laureátkou Janáčkovy pěvecké soutěže v Luhačovicích a absolutní vítězkou Dvořákovy soutěže v Karlových Varech. Na základě těchto úspěchů ji nabídl ředitel Národního divadla v Praze Přemysl Kočí angažmá [1].

Jejím manželem byl český herec a zpěvák Josef Čáp, který zemřel v roce 2001.

Umělecký profil[editovat | editovat zdroj]

Od srpna roku 1970 se stala členkou a později sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně.

Stala se velmi výraznou představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto uměleckých rolích se představila po celém světě.

Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelným se stalo propůjčení svého hlasu filmové postavě Emy Destinnové (zde ji hrála Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema.

Provdala se za svého uměleckého partnera z Národního divadla, herce Josefa Čápa, se kterým žila až do jeho smrti v roce 2002. Po rozdělení státu přijala české státní občanství.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 20

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]