Luhačovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luhačovice
Luhacovice2.JPG

znak obce Luhačovicevlajka obce Luhačoviceznakvlajka

status: město
NUTS 5 (obec): CZ0724 585459
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (NUTS 4): Zlín (CZ0724)
obec s rozšířenou působností: Luhačovice
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 32,99 km²
počet obyvatel: 5 203 (1. 1. 2012[1])
nadmořská výška: 253 m
PSČ: 763 26
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 4
katastrální území: 4
adresa městského úřadu: Městský úřad Luhačovice
nám. 28. října 543
763 26 Luhačovice
starosta / starostka: PhDr. František Hubáček
Oficiální web: http://www.luhacovice.cz/
E-mail: podatelna@mesto.luhacovice.cz

Luhačovice
Red pog.png
Luhačovice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Luhačovice jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, 16 km jihovýchodně od Zlína na říčce Šťávnice. Město má katastrální výměru 33 km² (3 299 ha), 1 099 domů a na konci roku 2013 zde žilo 5 112 obyvatel.

V Luhačovicích jsou čtvrté největší lázněČesku a největší na Moravě. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou. Lázně vděčí za svůj věhlas především minerálním pramenům. V Luhačovicích vyvěrá 6 přírodních pramenů a desítky pramenů navrtaných. Nejznámějším a nejvýznamnějším pramenem Luhačovských lázní je pramen Vincentka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První stopy slovanského osídlení v tomto kraji jsou doloženy již v 7.8. století, což dosvědčují archeologické nálezy v Oboře u Luhačovic. Nejstarší písemná zmínka o Luhačovicích pochází z roku 1412, na město byly povýšeny teprve 3. června 1936. Německy se nazývaly Bad Luhatschowitz.[kdy?]

Poloha a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Luhačovice se rozkládají v údolí říčky Šťávnice (zvaná též Luhačovický potok) jsou obklopeny strmými zalesněnými kopci. Jsou centrem specifické přechodné národopisné oblasti Luhačovské Zálesí ležící na pomezí Valašska a Slovácka. Ač město leží v nadmořské výšce 250 metrů a vrcholky okolních kopců dosahují nadmořské výšky maximálně 672 metrů (vrchol Komonec), je tu patrný podhorský charakter. Tři kilometry proti proudu říčky Šťávnice byla ve dvacátých letech 20. století postavena přehrada nazývaná Luhačovická nebo též Pozlovická. Její první úlohou bylo zadržovat pravidelné záplavy, které pustošily lázně. Časem však převzala i funkci rekreační a nyní slouží hlavně rybářům. Rybářský svaz zde pořádá jarní a podzimní rybářské závody, které jsou známé po celé České republice.

Ve městě se nachází velké množství nejrůznějších kaváren, vináren, restaurací a cukrářství. Do Luhačovic se dnes nejezdí jen za léčením, ale zdejší podmínky uspokojí lidí turisticky, sportovně i společensky založené. Pro turistiku jsou v Luhačovicích vytvořeny speciální okruhy po okolí s přírodní scenérii. V okolí Luhačovic se nachází doklady o příchodu Slovanů na území Česka, zříceniny hradů nebo zámek Serényiů. Ve městě se nachází také sportovní hala, tenisové kurty nebo lázeňské divadlo.

Město má ceněnou urbanistickou a architektonickou tvář podpořenou i předpovězenou úchvatným členitým terénem spojených údolí. Na architektonické podobě Luhačovic se podíleli vynikající architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík, Oskar Poříska. Nesmazatelnou stopu zde dokonce zanechal jeden z pionýrů moderní architektury a mezinárodně respektovaná osobnost Bohuslav Fuchs. Vypracoval pro Luhačovice jak několik územních plánů tak podle jeho návrhu byly postaveny penziony Radun, Iva, Avion a Viola a vila Sáva.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Luhačovicích.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V Luhačovicích je základní škola a Střední odborná škola Luhačovice, vzdělávací instituce přidružená k mezinárodní síti škol UNESCO. Lze na ní studovat jak obory s maturitou, tak bez maturity. Studijní obory s maturitní zkouškou jsou zaměřené na Management umění a reklamy, Informační služby a uměleckořemeslnou tvorbu (Design a zpracování dřeva, Design a zpracování kovů, Design a tvorbu keramiky a Uměleckořemeslná stavba strunných hudebních nástrojů). Obory gastronomie (Kuchař-číšník, Kuchař-kuchařka a Číšník-servírka) jsou ukončeny výučním listem. Škola má také Domov mládeže pro studenty, kteří nemohou denně dojíždět.

Ve městě se nachází knihovna, Dům dětí a mládeže, který zajišťuje volnočasové aktivity pro veřejnost.

Akce[editovat | editovat zdroj]

 • Akademie Václava Hudečka
 • Jarní a podzimní rybářské závody
 • Otvírání pramenů
 • Divadelní Luhačovice
 • Šibřínky
 • Pivní maraton Krügl Cup[2]
 • Luhovaný Vincent[3]
 • Food Festival Luhačovice[4]
 • Ochotnické divadlo Jednou za rok?[5]
 • Mikulášský sportovní den, Slunkotoč, Dětský den, Cyklo-bruslo závody[6]
Jurkovičův dům

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě je zastoupeno široké spektrum sportů. Fotbalový klub sídlí na Radostově, kde je také víceúčelová sportovní hala vhodná pro sálové sporty a aerobik. Tenisový klub sídlí v lázních u Ottovky, ale kurty je možné si pronajmout také na mnoha dalších místech. K plavání lze využít nově vyčištěnou přehradu nebo četné hotelové bazény; na konci roku 2010 byla do provozu uvedena nová městská plovárna, která je zajímavá i z architektonického pohledu. TJ Slovan Luhačovice je známý zejména díky velmi úspěšnému oddílu orientačního běhu, dalšími oddíly jsou cyklistický, softbalový a lyžařský. Druhá tělovýchovná jednota, Sokol Luhačovice, navázala na svou bohatou historii v roce 1996, v současnosti pod touto hlavičkou závodí oddíly házené a kuželek.

V Luhačovicích a okolí se pořádá také několik běžeckých závodů. Nejstarším z nich je Štědrovečerní běh, konaný již od roku 1989 vždy 24. prosince. Dobrosrdečná nálada vánočních svátků vládne také o dva dny později na Štěpánském běhu v Pozlovicích, na který navazuje Štěpánský pochod s výstupem na Starý Světlov. V posledních letech přibyl na přelomu října a listopadu Luhačovický běh Kerteamu a na jaře při příležitosti Diabetologických dnů Běh proti diabetu. Pravidelnou akcí se již stal také LCE triatlon, pořádaný Sokolem na začátku letních prázdnin, a četné cyklistické závody pořádané během celého roku.

Během zimy jsou Mikroregionem Luhačovické Zálesí připravovány tři běžkařské trasy: Pozlovice I, Pozlovice II a Petrůvka.[7] V provozu je také lyžařský svah v lokalitě Anténka.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Pramen Vincentka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2012 [online]. Český statistický úřad, 31.5.2012. Dostupné online.  
 2. http://www.kruglcup.cz/
 3. http://www.luhovanyvincent.cz/
 4. http://resort-luhacovice.cz/event/food-festival-luhacovice/ [online]. .  
 5. http://jednouzarok.cz/
 6. http://ddmluhacovice.cz/
 7. http://www.luhacovice.com/leden-2011/na-bezky-kolem-luhacovic.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]