Ferdinand Karel Habsbursko-Lotrinský (1868–1915)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ferdinand Karel Habsbursko-Lotrinský
Arcivévoda Ferdinand Karel v roce 1908
Arcivévoda Ferdinand Karel v roce 1908
Rodné jméno Ferdinand Karl Ludwig Joseph Johann Maria von Österreich
Narození 27. prosince 1868
Vídeň
Úmrtí 12. března 1915
(ve věku 46 let)
Mnichov
Místo odpočinku Merano
Manžel(ka) Berta Czuberová
Rodiče Karel Ludvík Rakousko-Uherský
Maria Annunziata Neapolsko-Sicilská

Ferdinand Karel Habsbursko-Lotrinský (německy Ferdinand Karl Ludwig Joseph Johann Maria; 27. prosince 1868, Vídeň12. března 1915, Mnichov) byl rakouský arcivévoda, který žil od roku 1911 pod jménem Ferdinand Burg.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Byl synem Karla Ludvíka Rakouského a jeho druhé manželky Marie Annunciaty (1843–1871), dcery krále Obojí Sicílie Ferdinanda II.

V necelých třech letech přišel o matku a tak byl vychováván otcovou třetí ženou Marií Terezou Portugalskou, která se o všechny děti starala s velkou láskou. Vyrůstal většinou na zámcích Reichenau a Artstetten. Jeho nejstarším bratrem byl následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Už od mládí se velice zajímal o kulturu, především o divadlo. V rámci jeho vojenské kariéry obvyklé pro rakouské arcivévody se v šestnácti letech stal poručíkem jezdectva. Ke koním však neměl žádný bližší vztah, zato začal projevovat technické nadaní. Byl povýšený na nadporučíka, později na kapitána a v roce 1897 se stal podplukovníkem. Po smrti korunního prince Rudolfa začala jeho vojenská kariéra stoupat. V roce 1902 byl povýšen na generálmajora a převelen do Prahy.

Vztah z Bertou Czuberovou[editovat | editovat zdroj]

V této době začal jeho vztah s dcerou profesora vídeňské techniky Bertou Czuberovou (1879–1979). Problémem byl však její měšťansky původ, a tak společenská propast v jejich vztahu byla ještě větší než u arcivévody Františka Ferdinanda. V roce 1903 se jejich tajná láska stala veřejným skandálem. Ferdinand Karel požádal císaře Františka Josefa o povolení k sňatku. Ten však žádost o morganatický sňatek rezolutně zamítl. Podobný názor měl i jeho starší bratr Otto. Ferdinand Karel byl však neoblomný. 18. října 1904 byl ze „zdravotních důvodů“ propuštěn z armády a vykázaný z Vídně na zámek Rosenstein.

Morganatický sňatek a jeho důsledky[editovat | editovat zdroj]

Po pěti letech se v roce 1909 ve Švýcarsku s Bertou tajně vzali. Následné reakce ze strany rozlobeného císaře na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1911 Ferdinanda Karla vyloučil z rodinného svazku Habsburků, odebral mu všechny tituly, vojenské hodnosti a vyznamenání. Pouze na přímluvu jeho nevlastní matky Marie Terezy mu ponechal malou roční rentu.

Ferdinand Karel po svém vyloučení z rodiny přijal občanské jméno Ferdinand Burg a střídavě žil na zámku Rosenstein a Rottenstein poblíž Merana. Po smrti svého bratra Františka Ferdinanda v roku 1914 byl pozván na pohřeb, ale v té době už byl z něho zlomený, starý muž, ignorovaný všemi členy rodiny i dvora. O rok později v Mnichově zemřel. Jeho manželka zemřela stoletá roku 1979. Oba dva jsou pohřbeni na Untermaiském hřbitově u Merana.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ferdinand Karol Habsburský na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]