Albrecht VII. Habsburský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albrecht VII.
Příbuzenstvo
otec Maxmilián II. Habsburský
matka Marie Španělská
bratr Rudolf II.
bratr Matyáš Habsburský
manželka Isabela Klára Evženie Španělská

Albrecht VII. Habsburský (též Albrecht Zbožný, francouzská verze jména: Albert ; 13. listopadu 1559, Vídeňské Nové Město15. listopadu 1621, Brusel) byl nizozemským guvernérem a portugalským místokrálem.

Císařův syn[editovat | editovat zdroj]

Albrecht VII. byl synem císaře Maxmiliána II. a španělské princezny Marie. Byl vnukem císaře Ferdinanda I. i jeho bratra Karla V. Španělského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako jedenáctiletý chlapec odcestoval se svou starší sestrou Annou na španělský královský dvůr, kde se mu dostalo výchovy a vzdělání. Kariéru začal roku 1577, kdy byl jmenován toledským kardinálem-arcibiskupem. V roce 1583 se stal portugalským místokrálem a roku 1595 generálním guvernérem ve Španělském Nizozemí (dnešní Belgii). Roku 1598 se zřekl svých církevních hodností a o rok později se ve Valencii oženil se svou sestřenicí Isabelou Klárou, dcerou španělského krále Filipa II., která se měla podle původních plánů svého otce stát manželkou Albrechtova staršího bratra, císaře Rudolfa II. Z manželství se narodily tři děti. Všechny však zemřely v útlém věku.

Díky svatební smlouvě se v roce 1599 stal spolu s manželkou samostatným vládcem v Nizozemí, během které čelit válce proti generálním stavům, v níž dokázal prosadit dvanáctileté příměří (1609 – 1621) se Spojenými provinciemi. Za jeho vlády se stal Brusel důležitým politickým centrem. Vrchním velitelem armády byl jmenován Ital Ambrosio Spinola. Velkou pozornost Albrecht věnoval hospodářskému rozvoji a posílení katolického náboženství.

Zemřel ve svých 72. letech v Bruselu, kde byl také pochován v katedrále sv. Guduly.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Gaspar de Quiroga y Vela
Znak z doby nástupu Arcibiskup Toledský
1595-1598
Znak z doby konce vlády Nástupce:
García Loaysa y Girón
Předchůdce:
Pedro Henriquez de Acevedo
Znak z doby nástupu Nizozemský místodržitel
1596-1598
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ferdinand Španělský
Předchůdce:
Filip II. Španělský
Znak z doby nástupu Vládce Nizozemí a vévoda Burgundský
1598-1621 s Isabelou Klárou
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Filip IV. Španělský