Merano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Merano
Blick über Meran nach Nordwesten.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 325 m n. m.
stát: Itálie Itálie
oblast: Trentino-Alto Adige
provincie: Autonomní provincie Bolzano
Merano
Red pog.png
Merano
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 26,33 km²
počet obyvatel: 37 386 (2009)
hustota zalidnění: 1419 obyv. / km²
správa
starosta: Günther Januth
oficiální web: http://www.comune.merano.bz.it/

Merano (něm. Meran) je italské lázeňské město v provincii Bolzano. Nachází se v údolí Adiže na rozhraní Ötztalských Alp, Ortles a Sarntalských Alp. V Meranu žije 37 tisíc obyvatel a je tak druhým největším městem provincie Bolzano.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně na tomto místě býval římský vojenský tábor ležící na důležité křižovatce obchodních a vojenských cest do Reschenského průsmyku a Brennerského průsmyku. Dnešní město bylo založeno v 9. století. Ve 12. století tu byl založen hrad a od 19. století zde fungují lázně na léčbu plicních chorob. Ve 14. - 15. století bylo Merano hlavním městem celého Tyrolska.[1]

Lázně[editovat | editovat zdroj]

Lázeňský dům v Meranu

Lázně v Meranu se nacházejí v krásném přírodním parku. K dispozici tu jsou studené minerální, radioaktivní nebo fluóridové prameny prýštící z hory San Vigilio. Léčí se zde respirační, srdeční a gynekologické choroby, záněty a bolesti. Léčebné kúry zahrnují různé koupele, bahno, inhalace, masáže, saunu či solárium.

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Středem města protéká řeka Passirio/Passer. Historická část města se nachází na pravém břehu řeky. V historickém centru jsou dochované měšťanské domy ze 14. století. Hlavní ulicí ve městě je promenáda Corso Liberta. V její střední části se nachází Piazza Teatro se secesním divadlem Teatro Civico z roku 1900. Dále na východ pak najdeme secesní lázeňský dům Kurzhaus z roku 1874, dnes se zde pořádají koncerty. Jednou z nejstarších ulic je Via Portici (s řadou restaurací), která stoupá k hlavní dominantě města, gotickému farnímu kostelu San Nicoló ze 14. až 15. st. s 83 m vysokou zvonicí. Napravo od kostela se nachází jediná renesanční stavba v Meranu Mammingův palác. V rámci starého města se zachovaly tři městské brány. Porta Passiria/Passeier Tor na severu, Porta Venosta/Vinschgauer Tor v západní části starého města a Porta Bolzano/Bozener Tor na jihu. V severní části se ještě nachází menší zámek Castello Principesco, který byl od 16. století letním sídlem císaře.

Na levém břehu řeky, naproti starému městu, na Piazza Terme, se nachází lázeňské centrum s termálními koupelemi, koupalištěm, saunou a dalšími lázeňskými zařízeními. Prochází tudy rovněž promenáda. Na východní hranici města leží hrad Castel Trautmannsdorf se zahradami, v interiérech se nachází muzeum. Dva kilometry severně od Merana leží obec Tirolo/Tirol. Nad vesnicí stojí zámek Tirol, vystavěný v letech 1120 - 80 jako tyrolské rodové sídlo.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Merano, s. 63.  
  2. Itálie. Baedeker 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]