Přeskočit na obsah

Severní Korea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox stát Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR), je stát ve východní Asii na severní části Korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s Čínou a v nejsevernějším rohu poloostrova také 11,8 km s Ruskem. Na jihu vede podle 38. rovnoběžky hranice s Jižní Koreou, která je jedním z nejmilitarizovanějších míst planety.[1][2] Počet obyvatel se odhaduje na 23 milionů.[3] Hlavním městem je Pchjongjang. Vládní stranou je komunistická Korejská strana práce, státní ideologií je Čučche. Severní Korea má třetí největší armádu na světě (cca 1,3 miliónů)[2] a rozvinutý jaderný program, ale co se týká hospodářství v oblasti průmyslového rozvoje či potravinové soběstačnosti, je země velmi zaostalá.

Historie

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Severní Koreje.

Po porážce Japonska v roce 1945 byla Korea bez konzultace s korejskou reprezentací rozdělena vítěznými státy USA a SSSR na dvě části, severní, ovládanou Sovětským svazem, a jižní, ovládanou USA. Jejich hranici tvořila 38. rovnoběžka. Jelikož se obě okupační správy nedokázaly dohodnout na společné správě, došlo v roce 1948 ke vzniku dvou ideologicky antagonistických států, Korejské lidově demokratické republiky a Korejské republiky. Následně stáhly USA i SSSR své jednotky z Koreje.

Korejská válka

Podrobnější informace naleznete v článku Korejská válka.
Korejský voják ukazuje na mapu s demarkační linií

Válečný konflikt z let 1950–1953. Dne 25. června 1950 překročila vojska severokorejské lidové armády 38. rovnoběžku (demarkační linii) s cílem sjednotit Koreu pod komunistickou vládou. Následně byly do Koreje povolány jednotky OSN, aby čelily invazi. Na severokorejské straně se do války později zapojila také Čína a částečně i SSSR. V průběhu války došlo několikrát ke změně situace. K příměří mezi OSN na jedné straně a KLDR s Čínou na druhé došlo 27. července 1953 (Korejská republika a KLDR jsou oficiálně stále ve válečném stavu). Současná demarkační linie je považována za nejstřeženější hranici světa. Demilitarizovanou zónu tvoří 250 kilometrů dlouhý a 4 kilometry široký pás. Ročně ji navštíví přes milion návštěvníků.[4] Pouhých 700 metrů od jižní hranice leží nádraží Dorasan, které je zatím přerušeno.[5]

27. května 2009 KLDR oznámila, že se příměřím již necítí vázána.

23. listopadu 2010 zaútočila KLDR na jihokorejský ostrov Jon-pchjong.

Všechny dohody o vzájemném neútočení byly Severní Koreou jednostranně vypovězeny 8. března 2013, poté co Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu další sankce kvůli jejímu třetímu jadernému testu.[6]

Ekonomický vývoj

Po válce dosahovala státně řízená ekonomika KLDR vysokého růstu. Země byla považována za druhou nejindustrializovanější v Asii po Japonsku[zdroj?]. Doba růstu skončila v 70. letech. V 90. letech se k ekonomickým potížím přidaly povodně a sucha, což spolu s rozpadem východního bloku vedlo k severokorejskému hladomoru v 2. polovině 90. let. Nefunkčnost státního sektoru vedla v zemi k rozvoji tržní ekonomiky, která je ale stále oficiálně zakázána.

Geografie

Orientační mapka Severní Koreje
Podrobnější informace naleznete v článku Geografie Severní Koreje.

Země se nachází na severu Korejského poloostrova. Na severozápadě sousedí s Čínou, v severovýchodním cípu země je krátký úsek hranice s Ruskem; na jihu se nachází téměř nepropustná hranice s Jižní Koreou. Západní pobřeží omývají vody Žlutého moře, na východě se rozlévá Japonské moře.

Terén je velmi hornatý, kopce a hory jsou proloženy úzkými a hlubokými údolími. Nejvyšší horou je Pektusan, vyhaslá sopka měřící 2 774 m n. m., která se nachází na severní hranici země.

Administrativní členění země

Podrobnější informace naleznete v článku Administrativní členění Severní Koreje.

Země má tříúrovňovou administrativní hierarchii. Na jejím vrcholu stojí 9 provincií, dvě přímo řízená města a tři speciální administrativní oblasti. Na druhé úrovni stojí města, okresy a distrikty, na třetí úrovni jsou městské části, obce, vesnice a dělnické distrikty.

Provincie

Administrativní členění Severní Koreje.
     Provincie
     Speciální administrativní oblasti
     Samostatně řízená města

Přímo řízená města

  • Pchjongjang (평양 직할시; 平壤直轄市; Pchjongjang čikalši)
  • Rason (Radžin-Sonbong) (라선 (라진-선봉) 직할시; 羅先 (羅津-先鋒) 直轄市; Rason (Radžin-Sonbong) čikalši)

Speciální administrativní oblasti

  • Průmyslová oblast Kesong (개성 공업 지구; 開城工業地區; Kesong kong-op čigu)
  • Turistická oblast Kumgangsan (금강산 관광 지구; 金剛山觀光地區; Kumgangsan kwangwang čigu)
  • Speciální administrativní oblast Sinidžu (신의주 특별 행정구; 新義州特別行政區; Sinidžu tchukpjol hengdžonggu)

Školství

Severokorejská školačka

Povinná školní docházka trvá jedenáct let a je celá zdarma. Nejen výuka a vzdělávací zařízení, ale i učebnice, uniformy, ubytování a stravování jsou poskytovány pro studenty bez poplatků. Zahrnuje jeden rok předškolní výchovy, čtyři roky základní školy (lidové školy pro děti od 6 do 9let) a šest let středoškolského studia (děti od 10 do 16 let), buď v řádných nebo speciálních středních školách. Vysokoškolské vzdělání je nepovinné a dělí se na dva typy: akademické a celoživotní vzdělávání. Nejvýznamnější vysokou školou je Univerzita Kim Ir-sena a Univerzita vědy a technologie v Pchjongjangu.

Ekonomika

Satelitní snímek Korejského poloostrova v noci - KLDR trvale trpí nedostatkem elektrické energie.
Na grafu je dobře vidět pokles v době občanské války (1950–1953), stagnace typická pro centrální plánování, propad po rozpadu SSSR (1993) a zlepšení po etablování speciální ekonomické zóny Kesong (2007)
Traktor v Severní Koreji

Země je ekonomicky velmi slabá a vyčerpaná.[7][8]

Velkou podporu měla od SSSR a dalších lidově demokratických zemí, avšak po kolapsu Východního bloku na začátku 90. let se stala jednou z mála zemí, kde se režim nezhroutil, a staré vazby tak byly přetrhány. To vedlo k ohromné krizi, jejímž následkem byl jak hladomor, tak hospodářský úpadek.[9] Přestože hospodářská výkonnost klesá, země vynakládá stále v poměru se svými sousedy enormní náklady na zbrojení. Veškerá technika včetně vojenské je však vzhledem k izolaci státu považována za velmi zastaralou, nicméně nepočetné elitní vojenské jednotky disponují kvalitními zbraněmi.[zdroj?] Země trpí nedostatkem elektrické energie; v důsledku toho musí být radikálně omezena spotřeba domácností – povolen je jen určitý počet spotřebičů, během noci pak bývá energie odpojená. Ochromena je též doprava; soukromé vlastnictví automobilů téměř neexistuje a obyvatelé cestují většinou na kolech nebo hromadnou dopravou.

Enormní ekonomické obtíže se Severní Korea snaží řešit vytvářením ekonomických zón jako je Kesong.[10]

Z plochy celé Severní Koreje zabírají 74,5 % lesy, 19,2 % pak orná půda. V zemědělství pracuje 33 % ekonomicky činného obyvatelstva (1989).

Import, export

Těží se nerostné suroviny v různém stupni zpracování (uhlí, železná ruda, vápenec, magnezit, grafit, měď, zinek, olovo a drahé kovy). Na vývoz se vyrábí ocel, surové železo, cement, sůl. Vyváží se továrenské výrobky (včetně zbraní), zemědělské a rybářské produkty (rýže, kukuřice, brambory, luštěniny, sójové boby, ryby, skot, prasata, vepřové maso a vejce).

Dováží se ropa, koksovatelné uhlí, textil, obilí, hnojiva, stroje a ostatní zařízení.

Největšími obchodními partnery jsou Čína a vzhledem ke špatným vztahům paradoxně Jižní Korea. Hodnota vývozu byla v roce 2010 2,5 miliardy dolarů, což Severní Koreu staví na úroveň Ugandy, Senegalu nebo San Marina.[11]

Daňové zatížení

Obyvatelé KLDR neodvádějí státu daně. Všechny přímé daně byly v KLDR zrušeny v roce 1974. KLDR se tak stala první zemí na světě, která nemá přímé daňové zatížení obyvatel.[12]

Zdravotnictví

Zubaři v severokorejské nemocnici

Podle poslední zprávy Amnesty International z roku 2010[13] je v Severní Koreji akutní nedostatek lékařů, pokud jsou vůbec nějací k dispozici, často jim chybí patřičné vzdělání[13] a svou práci vykonávají zdarma. Uvádí se také, že operace jsou velmi často prováděny bez anestetik,[13] a to za pomocí přivázání pacienta řemeny k operačnímu stolu. V nemocnicích nejsou dodržována ani ta nejzákladnější hygienická pravidla, injekční jehly jsou používány vícekrát,[13] jsou tedy nesterilní, nástroje určené k operacím se rovněž nesterilizují a operace se dosti často provádějí pouze při svíčkách, kvůli výpadkům dodávek proudu.[13]

Lidská práva

Uniformovaný civilista na kole v Pchjongjangu

Severní Korea je jednou ze zemí, která je velmi izolovaná od okolního světa a kde jsou soustavně porušována lidská práva.[14] Zprávy mnoha organizací za lidská práva a zahraničních vlád obviňují severokorejskou vládu z jejich omezování; nejvíce kritizováno je omezování práva Severokorejců na svobodné opuštění své země.

Severní Korea je obviňována ze zřizování koncentračních táborů. Amnesty International odhaduje, že v koncentračním táboře Jodok je v roce 2011 zadržováno asi 200 000 lidí[15]. Do tábora jsou spolu s „třídními nepřáteli“ zavírány i jejich děti a další příbuzní[16]. Jeden z dokumentárních pořadů televize BBC ukázal, že v jednom z těchto táborů testují Severokorejci na vězních chemické zbraně v plynové komoře[17].

Všechna média jsou státní a jsou cenzurována. Internet je cenzurován a je zamezen vstup na stránky odporující režimu, jde vlastně o intranet. Reklama se do této země dostala poprvé až v roce 2008. Fastfood byl dlouho zakázán jako západní zhýčkanost. Kolem roku 2009 bylo však v jednom obchodě v hlavním městě povoleno koupit si párek v rohlíku nebo hamburger.

Život v KLDR

Průměrný měsíční plat se pohybuje okolo 1 dolaru měsíčně.[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] Vláda svým občanům poskytuje dvakrát do roka ošacení a jednou do roka nové boty.[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] Potraviny dostávají občané podle mnoha kritérií, příděly jsou rozdělovány podle práce, původu, zařazení do určité společenské kategorie apod..[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] K nákupu spotřebního zboží jako je televize, rozhlas, hodinky apod. potřebujete souhlas ze své práce.[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] Je zakázáno sledovat či poslouchat jakékoli jiné stanice než severokorejské. Na televizních knoflících jsou umístěny papírové plomby, tak aby nedošlo k přepnutí na jinou stanici,[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] příslušné úřady provádějí namátkové kontroly, zda nejsou plomby porušeny. V každé domácnosti musí viset portréty „velkých vůdců“ (Kim Ir-sen, Kim Čong-il, Kim Čong-un), pravidelně musí být tyto portréty otírány od prachu, je na to určen i speciální bílý hadřík. Občané rovněž nosí odznáčky, na kterých jsou tito vůdci vyobrazeni. V jednotlivých domech hlídají své spolubydlící takzvané „inmimbandžang“, které musí předávat zprávy státní bezpečnosti.[[[Wikipedie:Ověřitelnost|<span class="doplnte-zdroj" title="Je potřeba doložit zdroj předchozího tvrzení, označeno Chyba: neplatný čas">zdroj⁠?]]] Děti se vždy musí postarat o své rodiče. V případě, že dojde k rozvodu manželství, děti zůstávají v otcově rodině. Propaganda je v zemi tak silná, že si velké množství lidí myslí, že se v Severní Korei žije nejlépe na světě a v podstatě jsou rádi, že zde mohou žít, jelikož jsou od útlého věku vychováváni k poslušnosti a absolutně odrazování od demokratického a kapitalistického způsobu života. V poslední době se zde začaly v hojné míře používat mobilní telefony, které jsou ovšem pro většinu lidí, žijících na venkově, stále nedostupné. Mezi klasický tradiční pokrm patří korejské kimčchi, které se skládá z čínského zelí, které se nechá pár hodin na drobno nakrájené plavat v solném nálevu, následně se opláchne, prokládá se s pastou, která se skládá z chilli, zázvoru, česneku, jarní cibulky a ústřicovou pastu. Nechává se 14 dní při pokojové teplotě kvasit.

Turistika

Individuální turistika je. Do země se chodí hlavně pomocí skupinových zájezdů, ale některé cestovní kanceláře nabízejí i samostatné zájezdy.[18] Turisté jsou většinu času pod dozorem svých průvodců. Vše je přísně organizováno. Je obtížné, aby se turisté dostali do běžného hovoru s místními lidmi. Nejčastěji je navštěvováno hlavní město Pchjongjang.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North Korea na anglické Wikipedii.

  1. Ladislav Kryzánek, Nejstřeženější hranice světa. Reportáž ze Severní Koreje, idnes.cz, 18. května 2007
  2. a b Živě z Koreje: Bude se opakovat válka?, aktualne.cz, 14.10.2006
  3. The World Factbook
  4. Fotila jsem na nejstřeženější hranici světa (National Geographic Česko, 31. října 2011)
  5. Nejstřeženější hranice světa na vlastní oči. Severní Korea zblízka (iDNES, 17. října 2012)
  6. http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=773418
  7. Živě: Jak vypadá konečná v Koreji, aktualne.cz, 21.10.2006
  8. The Guardian: Jak žijí obyčejní obyvatelé Pchjongjangu. ceskenoviny.cz [online]. 17.05.2014. Dostupné online. 
  9. Soo-Bin Park. The North Korean Economy: Current Issues and Prospects [online]. Carleton University, 2003-10-03 [cit. 2011-10-31]. Dostupné online. 
  10. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/kn.html
  11. Severní Korea na CIA Factbook
  12. http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/korea-severni-kldr-financni-a-danovy-sektor-18368.html
  13. a b c d e The crumbling state of health care in North Korea [online]. Amnesty International, 2010-07-15 [cit. 2011-10-31]. Dostupné online. 
  14. Kang Čchol-hwan, Pierre Rigoulot, Pchjogjangská akvária, Fra Praha, 2003, ISBN 80-86603-12-1
  15. Severní Korea: v koncentračním táboře Čotok trpí 200 tisíc lidí [online]. Amnesty International, 2011-05-04 [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. 
  16. HAWK, David. The Hidden Gulag : Exposing North Korea's Prison Camps. Washington, DC: U.S. Commitee for Human Rights in North Korea, 2003. Dostupné online. S. 24. (anglicky) 
  17. Human guinea pigs [online]. BBC, 2004-07-28 [cit. 2011-10-31]. Dostupné online. 
  18. http://www.juchetravelservices.com/The-Tours/Private-Tours.html

Literatura

Související články

Externí odkazy

Šablona:Link FA Šablona:Link GA