Songun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník vojáků v Pchjongjangu

Songun (선군정치, „armáda na prvním místě“) je oficiální doktrína, kterou se řídí Korejská lidově demokratická republika. Vychází z teorie, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto je Korejská lidová armáda klíčovou složkou režimu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za počátek éry songun je pokládán rok 1960, kdy Kim Čong-il převzal osobní dohled nad 105. obrněnou divizí. Poté, co se Kim Čong-il stal hlavou státu, zahájil totální militarizaci země. V roce 1997 napsal stranický list Rodong Sinmun: „Dosud nikdy nehrála lidová armáda tak mimořádnou roli jako nyní, kdy se nachází pod energickým vedením drahého vůdce nejvyššího velitele.“ Podle pozorovatelů ovlivňuje songun život v Severní Koreji více než oficiální ideologie čučche.[1]

Užití[editovat | editovat zdroj]

Systém je aktuálně užíván v Severní Koreji. Politický a hospodářský život v zemi je zcela podřízen potřebám armády, která má i se zálohami a Dělnicko-rolnickými rudými gardami (domobranou) přes devět milionů příslušníků (40 % obyvatel země).[2] KLDR dává na armádu více než třetinu státního rozpočtu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.globalsecurity.org/military/world/dprk/songun-chongchi.htm
  2. Archivovaná kopie. www.crisiswatch.net [online]. [cit. 2013-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-29. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]