Demokratická Kampučia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Demokratická Kampučia
កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ
Kâmpŭchéa Prâcheathippadey
 Khmerská republika 1975–1979 Kampučská lidová republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Obyvatelstvo
khmérština
zakázána
Státní útvar
zrušena
Vznik
1975 Uchopení moci Rudými Khmery
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Khmerská republika Khmerská republika
Následující
Kampučská lidová republika Kampučská lidová republika

Demokratická Kampučia (khmersky កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ, Kâmpŭchéa Prâcheathippadey) byl název Kambodži během vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979. Tento stát vznikl, když Rudí Khmérové porazili vojska Khmerské republiky. Režim Rudých Khmerů v zemi byl ukončen Vietnamskou invazí do Kambodže. Po vojenské porážce však Rudí Khmerové zformovali spolu s dvěma dalšími nekomunistickými frakcemi mezinárodně uznávanou exilovou vládu. Stát byl v roce 1990 opět přejmenován na Kambodžu.

Rudí Khmerové byly ovlivněni zejména maoismem, zčásti také Francouzskou komunistickou stranou, s idejemi marxismu a leninismu však byli obeznámeni jen povrchně, vybírali si z nich to, co se jim hodilo, a ostatní ignorovali. Důležitými prvky jejich ideologie byl khmerský nacionalismus, idealizace středověké Khmerské říše a zčásti také rasismus. Maoistické a nacionalistické ideje měly být realizovány snahou o vytvoření etnicky čisté khmerské beztřídní společnosti. Pod Pol Potovým vedením byla vylidněna města, zakázáno organizované náboženství a soukromé vlastnictví, peníze a obchod zrušeny. Bezprecedentní genocidní kampaň. Jejími oběťmi byli třídní nepřátelé; bohatí kapitalisté, živnostníci, intelektuálové stejně jako bývalí vládní zaměstnanci. Terčem se staly také etnické menšiny - muslimští Čamové, Vietnamci, Číňané a Laosané.

Genocida byla zastavena invazí vietnamské armády, která nastolila Kampučskou lidovou republiku, jejíž prosovětská vláda započala rekonstrukci zničené země. Rudí Khmerové však dokázali udržet své pozice u hranic s Thajskem. Kromě významné podpory Čínské lidové republiky se v 80. letech těšili mezinárodnímu uznání ze strany západních zemí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]