Demokratická Kampučia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Demokratická Kampučia
កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ
Kâmpŭchéa Prâcheathippadey
 Khmerská republika 1975–1979 Kampučská lidová republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
khmérština
zakázána
státní útvar
zrušena
vznik:
1975 Uchopení moci Rudými Khmery
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Khmerská republika Khmerská republika
následující:
Kampučská lidová republika Kampučská lidová republika

Demokratická Kampučia (Khmersky: កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ, Kâmpŭchéa Prâcheathippadey) byl název Kambodži během vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979. Tento stát vznikl, když Rudí Khmérové porazili vojska Khmerské republiky. Režim Rudých Khmerů v zemi byl ukončen Vietnamskou invazí do Kambodže. Po vojenské porážce však Rudí Khmerové zformovali spolu s dvěma dalšími nekomunistickými frakcemi mezinárodně uznávanou exilovou vládu. Stát byl v roce 1990 opět přejmenován na Kambodžu.

Rudí Khmerové byly hluboce ovlivněni maoismem, Francouzskou komunistickou stranou a spisy Marxe a Lenina, stejně jako idejemi Khmerské rasové nadřazenosti, (Rudí Khmérové s marxismem byli obeznámeni jen povrchně, vybírali si z něj, co se jim hodilo, a ostatní ignorovali). To vyústilo ve snahu o vytvoření etnicky čisté beztřídní společnosti. Pod Pol Potovým vedením byla vylidněna města, zakázáno organizované náboženství a soukromé vlastnictví, peníze a obchod zrušeny. Bezprecedentní genocidní kampaň. Jejími oběťmi byli třídní nepřátelé; bohatí kapitalisté, živnostníci, intelektuálové stejně jako bývalí vládní zaměstnanci. Terčem se staly také etnické menšiny Vietnamci, Číňané a Laosané.

Genocida byla zastavena invazí vietnamské armády, která nastolila Kampučskou lidovou republiku, jejíž prosovětská vláda započala rekonstrukci zničené země. Rudí Khmerové však dokázali udržet své pozice u hranic s Thajskem. Kromě významné podpory Čínské lidové republiky se těšili mezinárodnímu uznání ze strany západních zemí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]