Rudí Khmerové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa Kambodže z lidských lebek v bývalé věznici S-21 v Phnompenhu

Rudí Khmerové byla kambodžská maoistická a nacionalistická organizace,[1] která stála u moci v letech 19751979, kdy byl jejich režim svržen při vietnamské vojenské invazi. Po celé toto období pod vedením Pol Pota vedla proti kambodžskému obyvatelstvu politiku brutálního teroru, který si vyžádal nejméně 1,7 milionu mrtvých. Některé záznamy však hovoří až o 3 milionech obětí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rudí Khmerové vládli v Kambodži do roku 1979, kdy se byli nuceni po vietnamské invazi stáhnout a uchýlit se k partyzánskému způsobu boje. V odvetě Čína jako spojenec Rudých Khmerů napadla Vietnam, tehdy sovětského spojence, a došlo ke krátké čínsko-vietnamské válce.[2] Základny Rudých Khmerů byly v Thajsku a v thajsko-kambodžském pohraničí. V roce 1980 navázali styky s USA, které jim poskytovaly tajnou vojenskou, finanční, potravinovou a materiální pomoc. Nadále jim byla poskytována i všestranná pomoc z Číny.[3]

V roce 1982 se Rudí Khmerové proti Vietnamem dosazené vládě opět spojili s kambodžským králem Norodomem Sihanoukem. V Kambodži znovu probíhala občanská válka, v níž se Rudým Khmerům už nepodařilo zmocnit vlády, ale ani vládnímu vojsku se nepodařilo je zlikvidovat. Válce učinila přítrž Pařížská dohoda, podepsaná 23. října 1991.

Ani potom se Rudí Khmerové nevzdali ozbrojeného odporu. Západní země a Čína prosadily v roce 1992 v OSN mírový plán pro Kambodžu. Rudí Khmerové v něm byli zahrnuti jako bojující frakce. V roce 1993 bojkotovali volby. To se ukázalo jako velká chyba, hnutí začalo stagnovat a i jeho členové začali pociťovat únavu z nekonečných bojů. V roce 1996 Pol Pota opustilo několik vyšších funkcionářů včetně Ieng Saryho a 4 000 mužů, což byla polovina vojska.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pol Pot a Rudí Khmerové vyvraždili čtvrtinu Kambodži. iDnes [online]. 16. listopadu 2018. Dostupné online. 
  2. Raději tančete. Vzpomínka na válku s Čínou pálí Vietnam i po 35 letech. iDnes.cz [online]. 16. února 2014. Dostupné online. 
  3. Před čtyřiceti lety skončila v Kambodži vláda Rudých Khmérů. Jejich režim zabil dva miliony lidí. Česká televize [online]. 7. ledna 2019. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Pol Pot, dějiny zlého snu (Philip Short), Brno: BB/art. 2005. ISBN 80-7341-610-7

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]