Prosinec 2005

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
<< prosinec >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
2005
1. prosince – čtvrtek
2. prosince – pátek
3. prosince – sobota
4. prosince – neděle
 • V Kazachstánu byl Nursultan Nazarbajev zvolen prezidentem na třetí funkční období. Podle předběžných výsledků získal 91 % hlasů. Tým nejsilnější ho opozičního kandidáta Žarmachana Tujakbaje, který získal necelých 7 %, označil výsledky voleb za „absurdní“. Za nedemokratické označila volby i mise pozorovatelů z OBSE.
 • V parlamentních volbách ve Venezuele zřejmě získaly všech 167 křesel strany vládní koalice kolem prezidenta Huga Cháveze. Opoziční strany volby bojkotovaly a volební účast byla okolo 25 %.
 • Při útoku povstalců na jednotku irácké armády bylo poblíž Adhaimu, ležícího asi 100 kilometrů severně od Bagdádu, zabito 19 vládních vojáků.
5. prosince – pondělí
 • V Bagdádu pokračoval proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem. Saddámovi obhájci opustili soudní síň poté, co jim soud neumožnil pronést řeč, ve které hodlali zpochybnit legitimitu soudu. Soudce jim poté dovolil promluvit a přelíčení pokračovalo výslechem prvního svědka.
 • Při výbuchu sebevražedného palestinského útočníka v izraelském městě Netanja zahynulo nejméně 5 osob a přes 50 lidí bylo zraněno. K zodpovědnosti za útok se nezávisle na sobě přihlásily palestinské militantní organizace Islámský džihád a Brigády mučedníků Al-Aksá.
 • Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová popřela, že americká zpravodajská služba CIA mučí zajaté údajné teroristy, odmítla se však vyjádřit k otázce, zda USA zřídily ve střední či východní Evropě tajná vězení pro údajné teroristy. Řada evropských států, Evropská komise a Rada Evropy již zahájily v této věci vyšetřování. Evropská unie požadovala od USA vyjádření k existenci těchto věznic.
 • Ve Velké Británii vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Počínaje tímto dnem mohou páry nechat zaregistrovat svoji žádost o uzavření svazku. Sňatky bude možno uzavírat od 21. prosince.
 • Oblast jezera Tanganika byla postižena zemětřesením o síle 7,5 stupňů Richterovy škály.
6. prosince – úterý
7. prosince – středa
 • Červený krystal
  Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce schválilo poměrem hlasů 98 pro a 27 proti při 10 absencích zařazení nábožensky neutrálního symbolu červeného krystalu mezi oficiální symboly organizace, na které se vztahuje mezinárodní ochrana. Schválení nábožensky neutrálního znaku má mj. umožnit vstup izraelské záchranné služby Magen David Adom, jejíž symbol – červená šesticípá hvězda – nebyl členskými státy Červeného kříže a Červeného půlměsíce schválen. Proti přijetí symbolu červeného krystalu hlasovaly zejména arabské státy.
 • Zahájena registrace evropské internetové domény .eu.
 • Odhalení pamětní desky na budově očního oddělení fakultní nemocnice v Olomouci ke 100. výročí první úspěšné transplantace na světě. Operaci oční rohovky provedl Dr. Eduard Konrád Zirm.
 • V Iráku pokračoval soud se Saddámem Husajnem. Líčení proběhlo v jeho nepřítomnosti, Husajn z důvodu protestního bojkotu soudního jednání.
 • Eritrejská vláda dala OSN desetidenní lhůtu na odchod všech vojáků mise UNMEE (Mise OSN v Etiopii a Eritreji). Týká se to asi 3 300 vojáků „modrých přileb“. Vláda své rozhodnutí neodůvodnila.
 • V kanadském Ontariu zemřel ve věku 82 let Devan Nair, singapurský prezident v letech 1981–1985.
8. prosince – čtvrtek
9. prosince – pátek
 • Polský deník Gazeta Wyborcza informoval s odvoláním na mezinárodní organizaci zabývající se ochranou lidských práv Human Rights Watch, že USA mají v Polsku tajné věznice, ve kterých zadržují osoby podezřelé z terorismu. Polská vláda již dříve existenci takových věznic popřela. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v minulých dnech ujistila představitele evropských zemí, že USA dodržují mezinárodní závazky na ochranu lidských práv.
10. prosince – sobota
11. prosince – neděle
 • Vítězem reality show televize Prima VyVolení se stal Vladko Dobrovodský. Ve finále získal 630 506 hlasů
 • Ropným skladištěm u britského města Hemel Hempstead asi 40 kilometrů severně od Londýna otřásly ráno tři silné výbuchy. Poškozeno bylo několik domů a některé ulice byly evakuovány. Ropný terminál, provozovaný firmou Total, byl zachvácen silným požárem. Zraněno bylo 42 lidí, z toho 2 vážně. Policie uvedla, že šlo o nehodu, a popřela zprávy o dopadu letadla na terminál.
 • V Chile proběhly prezidentské volby. Do druhého kola voleb, které proběhne 11. ledna 2006, postoupili Michelle Bacheletová (CPD, 45,9 %) a Sebastián Piñera (RN, 25,4 %).
12. prosince – pondělí
 • V britském ropném terminálu u Hemel Hempstead hasiči stále bojovali s požárem, který byl označen jako největší v Evropě po 2. světové válce. Mračna hustého tmavého kouře zasahovaly až nad území Francie a Španělska. Vznítilo se 20 nádrží na ropu a ropné produkty z celkového počtu 27, ve večerních hodinách bylo již 12 nádrží uhašeno.
 • Chorvatský generál Ante Gotovina poprvé stanul před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu a ve svém vystoupení jednoznačně popřel svoji vinu na válečných zločinech během srbsko-chorvatské války v roce 1995.
13. prosince – úterý
 • Švýcarský senátor Dick Marty uvedl ve své zprávě pro Radu Evropy, že CIA unášela lidi a přepravovala je letecky přes Evropu jako vězně do utajených míst. Podle Martyho je takové počínání proti všem principům lidských práv. Marty ve své zprávě uvedl, že není jasné, zda vlády evropských států o aktivitě CIA věděly.
 • Prezident USA George W. Bush uvedl, že v Iráku bylo od počátku Američany vedené invaze zabito asi 30 000 Iráčanů a 2140 amerických vojáků. Podle mluvčího Bílého domu však nejde o oficiální vládní odhad.
 • V Hongkongu začalo jednání Šesté ministerské konference Světové obchodní organizace.
 • V Kalifornii byl smrtící injekcí popraven bývalý vůdce gangu Stanley Williams, který byl v roce 1981 odsouzen k trestu smrti za čtyřnásobnou vraždu. Ve vězení napsal několik knih pro děti a zapojil se do boje proti násilí. Za tyto aktivity byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu a za mír. Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger i Nejvyšší soud žádost o milost zamítli.
14. prosince – středa
15. prosince – čtvrtek
 • V Iráku proběhly parlamentní volby, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 70 % voličů. Během hlasování panoval v zemi ve srovnání s předchozími volbami relativní klid. Oficiální výsledky voleb mají být zveřejněny do konce prosince.
 • Vůdce hnutí Fatah Marwan Barghouti po rozkolu uvnitř hnutí založil na Západním břehu Jordánu novou radikální palestinskou politickou stranu jménem al-Mustaqbal (Budoucnost).
 • Ve věku 87 let zemřela v Praze básnířka a překladatelka Jiřina Hauková. Byla poslední žijící členkou Skupiny 42.
16. prosince – pátek
17. prosince – sobota
 • Rozpočet Evropské unie byl schválen. Do Česka bude proudit přibližně 93 miliard korun ročně.
 • Evropská unie udělila Makedonii status kandidátské země. Ocenila tak pokroky, kterých tato bývalá jugoslávská republika dosáhla. Současně však uvedla, že k přijetí je ještě kus cesty.
18. prosince – neděle
19. prosince – pondělí
 • V severoirském Belfastu se uskutečnila historicky první svatba osob stejného pohlaví. Umožnil to zákon, který vstoupil v platnost v tomto měsíci, a který dává homosexuálům téměř stejná práva jako běžným párům, s výjimkou adopce dětí. Shannon Sicklesová a Grainne Closeová si své „ano“ řekli za velkého mediálního zájmu i zájmu demonstrantů za tradiční rodinu. V Británii tvoří homosexuálové 6 % populace. O uzavření sňatku požádalo během prosince asi 1 200 párů. Pravděpodobně nejsledovanější svatbou bude sňatek legendy populární hudby Eltona Johna a jeho přítele Davida Furnishe, který se uskuteční ve středu.
 • Izraelští lékaři oznámili, že stav premiéra Ariela Šarona, který byl po malé mozkové mrtvici, není vážný. Premiér by mohl být propuštěn z nemocnice zítra.
 • Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu se stal vítězem primárních voleb strany Likud a vystřídá tak ve vedení strany Ariela Šarona, který ze strany vystoupil a založil novou stranu Kadima.
 • Vítězem prezidentských voleb v Bolívii se stal levicový kandidát Evo Morales.
 • Podle agentury STEM vede ODS nad ČSSD v průzkumu volebních preferencí o pět procentních bodů. Volilo by ji 31 % dotázaných, ČSSD pak 25,9 % respondentů.
 • Mnichovský soud osvobodil Ladislava Nižňanského (88), který čelil obvinění z válečných zločinů v souvislosti s masakry obyvatel slovenských vesnic Ostrý Grúň a Kľak německými komandy. Žaloba ho vinila ze smrti 164 osob, ale nepodařilo se ji prokázat jeho vinu. Za tyto zločiny byl Nižňanský v nepřítomnosti odsouzen v Československu k trestu smrti. Osvobozující výrok vyvolal zklamání u obyvatel Kľaku a Grúně a u pamětníků událostí.
20. prosince – úterý
 • Federální soudce v americké Pensylvánii zakázal výuku náboženské teorie stvoření světa, tzv. „teorii inteligentního designu“. Tuto označil za chabě zamaskovaný pokus o kreacionismus, jehož výuka byl již dříve na veřejných školách zakázána. Soudce se rovněž odvolal na zákaz výuky náboženství na veřejných školách. Rozsudek nyní poslouží jako precedens ve 30 dalších procesech v celých Spojených státech, ve kterých se navrhovatelé snaží zakázat výuku nevědecké teorie na úkor Darwinovy.
 • Poslanecká sněmovna schválila zákon o deregulaci nájemného. Nájemné má růst o 14,2 % ročně až do roku 2010. Zákon ještě musí schválit Senát.
 • V New Yorku se zastavila veřejná doprava. Do stávky vstoupilo 30 000 zaměstnanců veřejné dopravy v New Yorku, když v noci skončila neúspěšná jednání o zvýšení platů. Zaměstnanci požadovali zvýšení platů o 8 %, nakonec slevili ze svých požadavků na 6 % a snížení výše disciplinárních pokut. Veřejnou dopravu používá ve městě sedm miliónů lidí a očekává se chaos.
 • Ústavní soud zrušil restituční tečku pro přímé dědice.
21. prosince – středa
 • Bývalý irácký prezident Saddám Husajn obvinil Američany, že ho ve vězení mučí. Představitelé USA jeho obvinění odmítli.
 • Rusko vyslalo k ISS automatickou nákladní loď Progress, na které jsou mimo jiné vánoční dárky pro kosmonauty.
 • Írán má rakety s plochou dráhou letu schopné nést jaderné hlavice. Oznámila to izraelská tajná služba, která zároveň popřela, že má plán vojenského úderu proti Íránu.
 • Každý odborář v New Yorku, který se účastnil stávky, musí zaplatit dvoudenní plat za každý den stávky. Rozhodl o tom soud, který označil stávku za nelegální.
 • V 19:35 SEČ nastal pro severní polokouli zimní slunovrat. Tento den je na severní polokouli nejkratším v roce.
22. prosince – čtvrtek
23. prosince – pátek
24. prosince – sobota
 • V egyptské Káhiře byl za údajný podvod při registraci své strany Al-Ghad odsouzen na 5 let do vězení opoziční předák Ajmán Núr. Podle Núra je obvinění nepravdivé a své stíhání označuje za politicky motivované.
25. prosince – neděle
26. prosince – pondělí
27. prosince – úterý
28. prosince – středa
 • Do vesmíru byla vyslána první družice pro testování komponent evropského navigačního systému Galileo. První technologickou navigační družici Giove A vynesla dopoledne z kazašského kosmodromu Bajkonur ruská raketa Sojuz-FG/Fregat.
 • Přívaly sněhu, které už několik dní za sebou postihují řadu evropských zemí, působily velké problémy především v silniční dopravě. Závěje, silný vítr, mráz a náledí vedly na mnoha místech v Evropě k dopravním komplikacím značného rozsahu a někdy i ke smrtelným nehodám. Velké problémy hlásí Rakousko, Slovensko, Francie, Itálie, Velká Británie a Skandinávie
 • Izrael vyhlásil asi 2,5 kilometru široký neobydlený pruh v severní části Pásma Gazy za „nárazníkovou zónu“ a pod hrozbou zabití do ní zakázal vstup Palestincům. Cílem opatření je podle Izraele zabránit ostřelování izraelských měst raketami, které odpalují palestinské militantní skupiny.
29. prosince – čtvrtek
 • Polský prezident Lech Kaczyński na žádost polské vlády odložil stažení polských vojáků z Iráku o jeden rok, do konce roku 2006. Předchozí levicová vláda zamýšlela stáhnout jí vyslaný kontingent asi 1 500 vojáků do konce roku 2005. V březnu 2006 by však měl počet polských vojáků v Iráku klesnout na 900.
 • Komise jihokorejských vědců dospěla k závěru, že zfalšována byla celá zpráva Hwang U Suka o výzkumu kmenových buněk. Definitivně tak odmítla možnost, že by byla pravdivá byť i jen část zprávy, v níž jejich kolega tvrdil, že se mu podařilo vytvořit kmenové buňky šité na míru jednotlivým pacientům, které měly být použitelné při léčbě cukrovky nebo Alzheimerovy choroby.
 • Během izraelské kontroly minibusu u města Tulkaram na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu odpálil nálože na svém těle příslušník organizace Islámský džihád. Při výbuchu kromě něj zahynuli i dva další Palestinci a jeden izraelský voják.
30. prosince – pátek
 • Egyptská policie zabila nejméně 20 súdánských emigrantů při násilném vyklízení tábora, který si utečenci zřídili nedaleko káhirské úřadovny OSN. Súdánci požadovali, aby Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zajistil jejich přesun do jiné země.
 • Asi stovka palestinských policistů na několik hodin zablokovala přechod mezi Pásmem Gazy a Egyptem a přiměla k odchodu pozorovatele Evropské unie. Cílem policejního protestu bylo upozornit na rostoucí nezákonnost v Pásmu Gazy poté, co při byl při přestřelce s členy ozbrojeného gangu 29. prosince zabit jeden z jejich kolegů. Tentýž den byla v Pásmu Gazy propuštěna britská humanitární pracovnice Kate Burtonová a její rodiče, které dosud neznámá palestinská ozbrojená skupina unesla 28. prosince.
 • Zvláštní zpravodaj OSN pro otázky mučení Manfred Nowak prohlásil, že existují věrohodné informace o tom, že americká armáda nutí vězně držící hladovku na základně Guantánamo přijímat potravu „krutým způsobem“. Na Guantanámu nyní podle amerických úřadů drží hladovku 84 vězňů.
 • Při dvou explozích v Bagdádu bylo zabito nejméně 5 lidí, vesměs civilistů, a 23 dalších zraněno. První útok byl zřejmě spáchán sebevražedným útočníkem v automobilu, v druhém případě šlo o minometný útok.
 • Jihokorejský parlament schválil vládní návrh na snížení počtu vojáků v Iráku z 3 200 na 2 300.
31. prosince – sobota
 • V Západních Tatrách na Slovensko zahynulo pod lavinou 7 českých horolezců, kteří přes varování Horské záchranné služby před hrozícím nebezpečím bivakovali ve Spáleném Žlebu. Pouze jeden horolezec ze skupiny se zachránil.
 • Na Slovensku byl poslední den povinné vojenské služby. Od 1. ledna 2006 má Slovensko plně profesionální armádu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]