Palazzo Venezia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palazzo Venezia
Palazzo Venezia Pano (1).jpg
Účel stavby

Museo di Palazzo Venezia

Základní informace
Sloh renesanční architektura
Poloha
Adresa Piazza San Marco, 49 - Roma, Pigna, ItálieItálie Itálie
Ulice piazza Venezia
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palazzo Venezia

Palazzo Venezia či Pallazzo Barbo je rozlehlý palác v centru Říma v rione Pigna. Jeho jméno připomíná ambasádu Benátské republiky, která zde v minulosti sídlila.

Starší historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba byla zahájena roku 1455 na starších základech. Palác byl jednou z prvních renesančních budov ve městě. Většina použitého kamene pochází z blízkého Kolosea, což byla v minulých stoletích v Římě obvyklá stavební praxe. Původně palác obýval benátský kardinál Pietro Barbo, který se později stal papežem Pavlem II.. Ten se pravděpodobně usídlil v této lokalitě proto, aby mohl sledovat koňské dostihy na blízkém závodišti Via del Corso. Budova zůstala papežskou rezidencí jen jedno století, přestavěl ji architekt Giorgio Vasari a již papež Pius IV. ji dal k užívání Benátské republice.

Rakouská rezidence a hotel[editovat | editovat zdroj]

Během 19. století byl palác sídlem rakouského či rakousko-uherského velvyslance ve Vatikánu, rezidencí a hotelem. Zprávu o stavu budovy a návrh na adptaci vypracoval roku 1858 pražský architekt Antonín Barvitius[1]. Bydleli zde mnohé osobnosti českého národního obrození, pobyt zaznamenává ve svých Pamětech například František Palacký, dále malíři nazarénské školy, mj. František Tkadlík nebo Josef Vojtěch Hellich, a nejlepší studenti Akademie výtvarných umění v Praze, pokud byli ocenění Klárovým stipendiem nebo cenou Josefa Hlávky.

Italská rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Roku 1917 získala palác do svého vlastnictví Itálie a po první světové válce proběhla jeho rekonstrukce. Mussolini měl svou kancelář v Sala del Mappamondo, a používal palácový balkón k pronášení projevů k davům shromážděným na Piazza Venezia.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Sídlí zde tři instituce:

  • Museo del Palazzo di Venezia - uchovává sbírky keramiky, tapisérií a soch z období od raně křesťanské éry až k počátkům renesance, stolní stříbro, mince a medaile, obrazy od 13. do 18. století (mj. slavné Zvěstování od Filippa Lippi).
  • Národní institut archeologie a dějin umění (tj. římští památkáři) - na předzahrádku u jejich vchodu dal ředitel vysázet akanty, aby se je každý pracovník naučil poznávat, než je bude popisovat v dekoraci památek.
  • Knihovna archeologie a umění, největší v Římě

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anton Barvitius: Bericht über den Bestand der Baulichkeiten des K. K. Botschaftshotel in Rom genannt il Palazzo di Venezia. Mit einer Geschichte des Palastes als Einleitung zum Berichte, Rom 1858 (Digitalisat)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Anton Barvitius: Bericht über den Bestand der Baulichkeiten des K. K. Botschaftshotel in Rom genannt il Palazzo di Venezia. Mit einer Geschichte des Palastes als Einleitung zum Berichte, Rom 1858 (Digitalisat)
  • Oficiální stránky