Guelfové a ghibellini
Guelfové a ghibellini byla mocenská seskupení italských (i německých) šlechtických rodů a měst, která v době středověku bojovala o ovládnutí území střední a severní Itálie. Název ghibellini vznikl zkomolením jména Waiblingen, rodového hradu Štaufů; guelfové je zase italský přepis jména rodu Welfů.
V době nástupu štaufské dynastie na císařský trůn (1138) se římsko-němečtí císaři snažili politicky i vojensky ovládnout území severní a střední Itálie, které formálně náleželo ke Svaté říši římské, avšak ve skutečnosti bylo pod silným vlivem papežů a na říši bylo prakticky nezávislé.
Ghibellini[editovat | editovat zdroj]
Štaufové byli mocným rodem vládnoucím ve Svaté říši římské a na Sicílii. Jako císaři a zároveň králové Itálie nemohli nečinně přihlížet osamostatňujícím tendencím severoitalských měst. Do bojů mezi nimi a papeži se k nim přidaly italské rody Gonzaga a Scala a dále jihoněmecká knížata, která je podporovala v boji o císařský trůn vůči Welfům. K této alianci patřila italská města Arezzo, Forli, Modena, Osimo, Pavia, Pisa, Pistoia, Siena, Spoleto a Todi a některá další, jejichž podpora byla střídavá.
Guelfové[editovat | editovat zdroj]
Welfové byl rod soupeřící se Štaufy o císařský trůn a v Itálii naopak stranili papežům. Podpořili je italský rod Este a italská města Ancona, Bologna, Brescia, Crema, Cremona, Ferrara, Florencie, Janov, Lodi, Mantua, Orvieto a Perugia.
Literatura[editovat | editovat zdroj]
- Franco Cardini: Ghibellinen, Lexikon des Mittelalters, díl. 4, str. 1436–1438.
- Franco Cardini: Guelfen, Lexikon des Mittelalters, díl. 4, str. 1763–1765.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Guelfové a ghibellini ve Wikimedia Commons
- Guelphs and Ghibellines