Ostia Antica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostia Antica
Frigidarium Terme del Foro Ostia Antica 2006-09-08.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát ItálieItálie Itálie
Ostia Antica
Ostia Antica
Správa
Oficiální web www.ostiaantica.beniculturali.it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostia Antica je rozsáhlé archeologické naleziště, nacházející se asi 30 km jihozápadně od Říma.

V době antického Říma sloužila Ostia jako přístav města Řím. Ležela tehdy v místě, kde řeka Tibera ústila do Středozemního moře. Podle toho vznikl také její název: slovo „os“ totiž v latině znamená ústí. V době antiky byla Ostia přímo u břehu moře, dnes ale leží asi 3 kilometry ve vnitrozemí, protože moře od té doby ustoupilo.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První známky osídlení v těchto místech se datují do období kolem roku 1400 př. n. l. kdy tu byla vesnička, která vznikla, protože zde byla možnost sběru soli ze střídavě zaplavovaných a následně vysoušených planinek.

Římané sem začali pronikat na konci 7. století, kdy tu zřídili jakousi základnu, podle pověsti Ostii založil 4. římský král Ancus Marcius, a to v roce 620 př. n. l. Tou dobou tu nemohlo být město ale pouze základna nebo vesnice protože zde byl močál, předpokládá se tedy, že tu bylo jen menší osídlení stojící na vyvýšenině z říčních naplavenin.

Ve 4. století př. n. l., v době kdy Řím válčil se svými sousedy a středomořskými piráty, bylo potřeba zvýšit bezpečnost přístaviště, a tak tu vniklo castrum: pevnůstka, sloužící jako tábor pro místní vojenskou posádku.

Během punských válek ve 3. století př. n. l. začala Ostia nabývat na důležitosti, byl sem totiž umístěn úřad jednoho z quaestores classici (úředníků starajících se o římské loďstvo). V důsledku toho byl vybudován řádný přístav. Občané města byli v této době dokonce zproštěni služby v armádě, aby se mohli věnovat práci v místním přístavu a loděnici.

Ve 2. století př. n. l. už si Řím podmanil v podstatě celé středomoří a tak vzniká nová potřeba: s tím, jak roste říše, se také zvyšuje počet obyvatel města a je potřeba dovážet jídlo a jiné zboží z dobytých území. Z Ostie se tedy v této době stává vzkvétající obchodní město, vzniká místní forum a jsou zde budovány mnohá skladiště a překladiště zboží. Ostia je tak významná, že přední místní rodiny mají velký vliv i na politické dění v Římě.

V letech 18–12 př. n. l. je zde pobočníkem císaře Octaviana vybudováno divadlo pro 3000 diváků. Velmi významné postavení města lze odvodit i z toho, že se tu staví z mramoru, který byl tou dobou používán mimo Řím spíše výjimečně. V této době je tu vybudován také akvadukt a dva chrámy.

V 1. století se začíná Ostia stávat hlavním přístavem Říma, trochu tomu ale brání to, že místní pobřeží neposkytuje lodím přírodní ochranu, menší lodě mohou zajet na řeku Tiberu, ale pro ty větší je tam příliš mělko, proto se císař Claudius v roce 42 rozhoduje pro stavbu umělého přístavu. Ten se skládal z obrovského bazénu pro několik set lodí chráněného dvěma hrázemi a majáku. O 60 let později nechává císař Trajanus vybudovat druhý bazén umístěný za tím Claudiovým. V této době se Ostia definitivně stává hlavním obchodním přístavem města (na úkor Puteoli ležícího v Neapolském zálivu).

Ve 2. století prožívá Ostia vrchol své slávy. Celé centrum města je strženo a znovu postaveno v mnohem honosnějším provedení. Jsou vybudovány obrovské lázně a celkově zde probíhá boom stavitelství. Většina archeologických nálezu pochází z tohoto období. Na konci století jsou stavby omezeny na opravování a úpravy již existujícího, tím se osud města začíná, stejně jako osud celé říše, překlánět k postupnému úpadku.

S úpadkem říše obchod a celá ekonomika přestává fungovat a tak Ostia pozbývá svého hlavního významu jako obchodního přístavu. Skladiště jsou prázdná, obyvatelé se stěhují pryč, protože už tu není práce, některé budovy jsou rozebírány na stavební materiál pro jiná města.

Ve středověku byl mramor využitý ve městě odvezen a použit například na stavbu katedrály a věže v Pise. Dnes je antická Ostia už pouze archeologické naleziště, její okolí je součástí aglomerace Říma.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]