Římská republika (1798–1799)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Římská republika
Repubblica Romana
 Papežský stát
 Anconská marka
 Anconská republika (1797–1798)
1798–1799 Papežský stát 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Motto: Il popolo solo è sovrano
geografie
Mapa
obyvatelstvo
státní útvar
scudo, baiocco
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Papežský stát Papežský stát
Anconská marka Anconská marka
Anconská republika (1797–1798) Anconská republika (1797–1798)
následující:
Papežský stát Papežský stát

Římská republika byl politický útvar, který existoval na území Papežského státu od 15. února 1798 do září 1799. Vznikl jako produkt vývozu francouzské revoluce, když po vraždě francouzského vojenského atašé v Římě došlo 10. února k obsazení města vojsky francouzského generála Berthiera. O několik dní později pak římští jakobíni vyhlásili republiku, zatímco papež Pius VI. uprchl do Sieny.

Dne 20. března dostala Římská republika od Francouzů ústavu podle vzoru francouzského direktoria. Členové pětice čelných představitelů státu ovšem v Římě místo titulu direktora nosili označení konzulů (console). Zákonodárné shromáždění bylo dvoukomorové, tvořil jej tribunát a senát. Volební právo bylo jako ve Francii omezeno na majetné.

Republika byla vnitřně rozpolcená a ekonomicky slabá, takže prakticky ztratila akceschopnost. Před postupujícími vojsky Druhé koalice proto francouzská vojenská správa Říma suspendovala 11. června 1799 ústavu a převzala výkonné pravomoci, čímž republika fakticky zanikla. Válka se ani tak nevyvíjela úspěšně a 30. září vstoupila neapolská vojska do Říma, čímž došlo i k zániku formálnímu. Na mezidobí byla vytvořena provizorní vláda, papež se pak do Říma vrátil 3. června 1800.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]