Piazza Venezia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Piazza Venezia
Umístění
StátItálieItálie Itálie
MěstoŘím
Poloha
Napojené ulicevia dei Fori Imperiali a Via del Corso
Historie
Pojmenováno poPalazzo Venezia
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piazza Venezia (Benátské náměstí) je náměstí v centru Říma. Nachází se na úpatí Kapitolu a je důležitým dopravním uzlem, kam ústí ulice via dei Fori Imperiali, via del Corso, via Nazionale, corso Vittorio Emanuele II a via del Teatro di Marcello.[1] Je rozděleno mezi tři městské části: Pigna, Trevi a Campitelli.

Původně se jmenovalo Piazza di San Marco podle místní baziliky. Stávající název dostalo podle renesanční stavby Palazzo Venezia, kde sídlilo benátské velvyslanectví.[2]

Náměstí prošlo na počátku dvacátého století rozsáhlou přestavbou, kterou řídili architekti Giuseppe Sacconi a Guido Cirilli. Domy na jižní straně náměstí byly zbořeny a na jejich místě vyrostl dominantní památník Altare della Patria s hrobem neznámého vojína. Dalšími významnými budovami na Piazza Venezia jsou kostel Santa Maria di Loreto, Palazzo Bonaparte a sídlo pojišťovny Assicurazioni Generali.

Pod náměstím se buduje nová stanice trasy C římského metra. Během stavby bylo odhaleno Athenaeum z doby císaře Hadriána.

Z balkónu na Palazzo Venezia vyhlásil Benito Mussolini 10. června 1940 vstup Itálie do druhé světové války.

Uprostřed náměstí se nachází stanoviště dopravního strážníka, známé z filmu Prázdniny v Římě.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]