První Rakouská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakouská republika
Republik Österreich
 Německé Rakousko
 Maďarská republika rad
1919–1934 Rakouský stát 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Sei gesegnet ohne Ende
geografie
Mapa
rozloha:
83 871 km²
nejvyšší bod:
Grossglockner 3 798 m n. m.
nejdelší řeka:
obyvatelstvo
počet obyvatel:
7 050 112 (1933)
státní útvar
vznik:
zánik:
25. červenec 1934 - zavraždění Engelberta Dollfusse
státní útvary a území
předcházející:
Německé Rakousko Německé Rakousko
Maďarská republika rad Maďarská republika rad
následující:
Rakouský stát Rakouský stát
Dějiny Rakouska

Znak Rakouska
  • Prehistorie
  • Habsburská éra
  • Rakousko po 1. světové válce
  • Rakousko po 2. světové válce

První Rakouská republika byl státní útvar v období po konci první světové války až do roku 1934, kdy byl opuštěn koncept parlamentní demokracie a Rakousko nastoupilo cestu autoritářského státu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Rakouský stát, Vlastenecká fronta (Rakousko) a Österreichisches Jungvolk.

Rakousko přijalo 21. října 1919 smlouvu ze Saint-Germain-en-Laye. Smlouva zakazovala název Německé Rakousko a upravovala hranice nově vzniklých států s Rakouskem.

Nejdůležitějšími stranami v rakouské první republice byly Christlichsoziale Partei (Křesťansko-sociální strana) a Sozialdemokratische Arbeiterpartei Österreichs (Sociálně demokratická dělnická strana Rakouska) s polovojenskou organizací Schutzbund, založenou v roku 1923. Křesťansko-sociální strana reagovala na vznik Schutzbundu reorganizací své polovojenské organizace, Heimwehru.

V roce 1927 došlo ke střetu těchto organizací během tzv. červencové revolty; i když bylo povstání později potlačeno, nepokoje pokračovaly až do třicátých let, kdy se kancléřem stal Engelbert Dollfuss (Dollfuß).

V roce 1933 vyhlásil jeho kabinet rozpuštění parlamentu. Křesťansko-sociální strana odmítala spojení s převážně protestantským Německem. Nepokoje vyústily do občanské války mezi nacisty, socialisty a křesťanskými socialisty.

V roce 1934 vyhlásil Dolfuss vládu jedné strany, austrofašistické Vaterländische Front (Vlastenecká fronta). 25. července byl sice Engelbert Dollfuss zavražděn nacisty, stát se však ještě další čtyři roky pod ochranou Itálie udržel. Éra první republiky přesto skončila a Rakousko bylo známo jako tzv. Rakouský spolkový stát.

Kancléři první republiky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SUPPAN, Arnold. Die außenpolitischen Beziehungen zwischen Prag und Wien 1918–1938. Prague Papers on the History of International Relations. 1999, roč. 3, s. 213–286. Dostupné online. ISBN 80-85899-73-6.