Křesťansko-sociální strana (Rakousko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christlichsoziale Partei
Křesťanskosociální strana
ZkratkaCS popř. CSP
Datum založení1893
Datum rozpuštění1934
ZakladatelKarl Lueger um 1900.jpg Karl Lueger
SídloVídeň, Rakousko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ignaz Seipel, předseda Křesťanskosociální strany a rakouský kancléř

Christlichsoziale Partei (česky Křesťanskosociální strana) byla rakouská politická strana, založená Karlem Luegerem, jež zastupovala zájmy občanů od roku 1893 do roku 1933. Strana platí za předchůdce dnešní Rakouské lidové strany (ÖVP).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Christlichsoziale Partei byla založena v roku 1893. Již po volbách do Říšské rady roku 1891 ale 18 zvolených poslanců utvořilo poslanecký klub nazvaný oficiálně Freie Vereinigung für wirtschaftliche Reform auf christlicher Grundlage, který reprezentoval rodící se křesťansko sociální proud.[1] V prosinci 1893 se uvádí, že klub má 11 členů.[2]

Strana se orientovala především na buržoazii a klerikály a tak mohla přitáhnout masy agrárního obyvatelstva. Díky svým loajálním postojům k Rakousko-Uhersku byla strana podporována i šlechtou.

V letech 19071911 byla nejsilnější stranou v Říšské radě. Za první světové války stála na straně Rakousko-Uherska, později však hlasovala za vyhlášení Německého Rakouska a připojení k Německu. Do roku 1920 byla v koalici se sociálními demokraty, poté jako nejsilnější strana převzala společně s Velkoněmeckou lidovou stranou a Landbundem vládu.

V roku 1933 byla začleněna do Vlastenecké fronty a po anšlusu Rakouska zakázána.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]