Přeskočit na obsah

Velkoněmecká lidová strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velkoněmecká lidová strana
Großdeutsche Volkspartei
ZkratkaGDVP popř. GdP
Datum založení8. srpen 1920
Datum rozpuštění1. květen 1934
PředsedaFranz Dinghofer
SídloSalcburk
Ideologieněmecký nacionalismus, národní liberalismus, antisemitismus
Politická pozicepravice
Barvyčerná, červená, zlatá
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velkoněmecká lidová strana (německy: Großdeutsche Volkspartei, GDVP či GdP) byla nacionální a národně liberální strana v Rakousku v období první republiky (1919–1934). Její členové se podíleli na koaličních vládách společně s křesťanskými sociály nepřetržitě mezi lety 1922–1932. Jejím přímým nástupce v rakouské politice je Strana svobodných.

Historie strany

[editovat | editovat zdroj]
Volební plakát GDVP s motivem bourání hranice mezi Německem a Rakouskem

Před první světovou válkou byli nacionalisté a němečtí liberálové v Rakousku-Uhersku rozděleni do mnoho malý stran a uskupení. K prvnímu výraznějšímu spojení došlo až po rozpadu monarchie. Dne 21. října 1918 se sešli ve Vídni bývalí němečtí poslanci říšské rady a na společném zasedání se prohlásili za Provizorní národní shromáždění (německy Provisorische Nationalversammlung). Odmítli monarchii a učinili nárok na všechna bývalá území Rakouska-Uherska, kde Němci tvořili většinu. Vzniklo tzv. Německé Rakousko. Shromáždění mělo 208 poslanců, z kterých 96 patřilo k nacionalistům. Vůdcem hnutí se stal bývalý linecký starosta Franz Dinghofer, který zasedl v novém shromáždění jako jeden ze tří prezidentů. Nacionalistické uskupení kandidovalo do parlamentu v roce 1919, ale získalo pouze 5,9% hlasů a zůstalo v opozici.

Samotná Velkoněmecká lidová strana vznikla transformací nacionalistického spolku (dohromady se skládal z 17 menších uskupení a stran) v srpnu 1920 v Salcburku. Stranu tvořili všechny nacionálně smýšlející skupiny kromě Landbundu, který se koncentroval na rolníky, a Německé dělnické strany, která se následně stala rakouskou větví německé NSDAP.

Historie strany

[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách v roce 1920 získala strana 21 mandátů v 183 členném parlamentu a stala se důležitou hybnou silou. V letech 1920–1921 podporovala menšinový kabinet křesťanských sociálů. Po podepsaní Lánské smlouvy mezi Rakouskem a Československem ale svoji podporu stáhla. Následně byla v roce 1922 pozvána do vlády kancléře Seipela a získala křeslo vicekancléře, ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo obchodu a průmyslu.

Ve volbách 1923 ale ztratila půlku svých mandátů. Jen díky výraznému úspěchu křesťanských sociálů mohla vládní koalice pokračovat. Nacionalisté se ale museli obejít bez pozice ministra spravedlnosti. V letech 1926 vyplavalo na povrch několik skandálů křesťanských sociálů a v Rakousku hrozilo převzetí moci radikálními sociálními demokraty. Nacionalisté a křesťanští sociálové se ve světle této hrozby sjednotili pod tzv. Jednotnou kandidátku (německy: Einheitsliste), do voleb v roce 1927 šli společně a opět uspěli. Společný kabinet vydržel až do roku 1930, kdy Křesťanko-sociální strana úmyslně položila vládu ze strachu ze sílících koaličních partnerů a následného neúspěchu ve volbách. Do voleb v roce 1930 pak šla GDVP společně s Landbundem pod názvem Národně hospodářský blok (německy: Nationaler Wirtschaftsblock) a udržela své mandáty.

V roce 1932 vystoupila strana z koalice, kterou vedl kancléř Dollfuß a odešla do opozice. Po ztrátě vládní účasti ji opustilo mnoho členů, kteří se přidali k rakouským nacistům nebo do fašistického Heimwehru. Po rozpuštění parlamentu v březnu 1933 se zbývající Velkoněmci spojili s rakouskými nacisty. Vytvořili tzv. Kampfgemeinschaft, který měl být protiváhou vzrůstající moci austrofašistů. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 se mnoho jejích bývalých členů začlenilo do struktur německé NSDAP.

Pod druhé světové válce nebyla strana obnovena, ale její základna založila tzv. Svaz nezávislých, z kterého vznikla v roce 1956 Svobodná strana Rakouska.

Stranický program

[editovat | editovat zdroj]

Strana od začátku svého vzniku prosazovala sjednocení Rakouska s Německem a připojení všech bývalých rakouskouherských oblastí s německou většinou, které se ocitly v sousedních zemích (např. italské Tyrolsko či československé Sudety). Velmi ostře vystupovala proti podepsaní Saintgermainské smlouvy, kterou označila za nespravedlivý diktát. GDVP se prezentovala nacionálně, antisemitsky, antiklerikálně a antimarxisticky. Její voliči se rekrutovali z nacionalisticky založených osob žijících ve městech, a to převážně ze studentů, učitelů a státních úředníků.

Volební výsledky

[editovat | editovat zdroj]
Antisemitský plakát strany k volbám 1920

Volební výsledky strany do rakouské parlamentu

Rok
% mandátů
1920
13,1
21
1923
7,8
11
1927
+
12
1930
11,6
19

+ strana byla součástí Jednotné kandidátky společně se křesťanskými sociály (dohromady získali 48,3 % a 85 křesel v 165 členném parlamentu)

Osobnosti strany

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Großdeutsche Volkspartei na německé Wikipedii.