Guivre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Guivre či Vouivre je příbuzný wyverny ze severní Francie. Názvy jsou z francouzských dialektů např. Franc-Comtois nebo Ile-de-France. Bývá zobrazován jako hadovitý tvor s otráveným dechem. Guivre je popisována také jako příšera s dlouhým hadím tělem a dračí hlavou, občas rovněž mívá rohy na čele. Na lokálních místech ve Francii je považována za extrémně agresivní stvůru, která často napadá i bez zjevné příčiny či předchozího vyprovokování. Avšak bojí se nahých lidí. Při pohledu na ně červenají a odvrací pohled. Jsou zdokumentovány i případy, kdy guivre přebývaly v malých tělech v bazénech, tůňkách, jezerech a lesích.

La guivre[editovat | editovat zdroj]

Samson z Dol se setkal s malým dráčkem, zvaným "La guivre" prostřednictvím mladého kněze. Samson šel navštívit Saint Suliao s několika následovníky. Suliao byla chudá vesnice, ale snažila se poutníkům poskytnout vše, co mohla. Jeden kněz, nespokojený s nedostatkem jídla ukradl chlebovou rolku a schoval si ji pod plášť. Takřka okamžitě se začal zmítat, dokud mu Samson nestrhl košili, aby se podíval, co se děje. Napomenul kněze, ale pomohl mu zbavit se hadovité příšerky v oblečení. Následně stvůrku zaříkal a přikázal dalšímu muži shodit ji ze střech v Garot.

Vouivre[editovat | editovat zdroj]

V The Drac: French Tales of Dragons and Demons, francouzské knize o dracích a démonech, je vouivre zobrazována jako ženská příšera s oslnivými, zelenými šupinami, která vytváří zvuk jako moucha. Vouivre je popisována jako chamtivá a chtivá s hlavou korunovanou perlami a zlatým prstenem na ocasu. Příšera zůstává většinu času ve své jeskyni, odchází jen, aby se vykoupala.

Literární použití[editovat | editovat zdroj]

Steveovo Alenovo "Jezero" (The Loch) je Lochnesská příšera - guivre, která se dostane do Loch Ness skrz Moray Firth.

Ve filmu La Vouivre z roku 1989 je vouivre driáda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guivre na anglické Wikipedii.