Mýtická dobrodružství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mýtická dobrodružství je humorná fantasy série knih od Roberta Lynna Asprina a Jody Lynn Nye. Prvních 12 dílů (vydaných v průběhu let 1978 - 2002) napsal Robert Asprin sám. Poté spolu s Jody Lynn Nye napsal dalších 7 dílů. Asprin zemřel 22. května 2008 při čtení románu od Terryho Pratchetta.

Mýtická dobrodružství jsou známá a oblíbená svou výstřední povahou, nespočtem postav a používáním slovních hříček. První titul Další Prima Mýtus (Another Fine Myth) je vlastně slovní hříčkou k Another Fine Mess. Kapitoly obvykle začínají citátem slavných nebo částečně slavných osob.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Příběhy se většinou točí okolo několika hlavních postav:

  • Skeeve: mladý učeň z dimenze Tulp.
  • Aahz: Zelený šupinatý Démon (zkratka pro "Dimenzionální Cestovatel" - v angličtině zní slovo 'demon' podobně jako začátek slova 'dimension'). Pochází z dimenze Perv známou pro své ještěří obyvatele. Aahz (nebo také Aahzmandius) přijme Skeeva jako svého učně, přestože ztratil své síly kvůli žertu Skeevova předchozího učitele Garkina, který hned zahynul a nemohl Aahzovi navrátit síly. Později se Skeeve a Aahz stanou rovnocennými partnery a založí společnost M.Y.T.H. inc (Mýtus s.r.o).
  • Glíp: mládě draka, které Skeeve zakoupil v jiné dimenzi. Tato nesmírně inteligentní bytost dokáže říct pouze slovo glíp, podle kterého je pojmenovaná.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

První Mýtická Dobrodružství byla napsána pro dnes již neexistující nakladatelství The Donning Company. Zde jsou uvedeny přeložené názvy a rok prvního vydání v nakladatelství Perseus.

Na nových Mýtických dobrodrodružstvích spolupracovala také Jody Lynn Nye.