Thangorodrim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Thangorodrim (též „Hory útlaku“) je místo ve Středozemi během Prvního věku. Byly to štíty tří sopek, které vztyčil Morgoth nad svojí pevností Angband v Železných horách. Štíty byly viditelné z hraničních hor Noldorských říší, okolo nich byly kouřové výpary, které bránily Noldor vidět, co se děje v bezprostřední blízkosti pevnosti a také fungovaly jako pece pro Morgothovy kováře.

Nějaký čas žili na jejich vrcholcích Orli, ale v průběhu prvního věku se přesunuli na Crissaegrim blízko Gondolinu.

Na úpatí jižní strany středního štítu byla Velká bránu Angbandu, hluboky kaňon vedoucí do hory lemovaný věžemi a pevnostmi. Také tam bylo několik tajných bran roztroušených po stranách hor skrz které mohli Morgothovi vojáci vyběhnout na nepřátele zezadu a překvapit je.

V Thangorodrim se shromažďovala Morgothova vojska a on je poté vysílal do války proti elfům a jejich spojencům. Po návratu Noldor z Amanu byl na stěně jednoho ze štítu pověšen za ruku upoutanou v okovech Maedhros, syn Feanora. Byl osvobozen Fingonem, který mu pro osvobození z okovů byl nucen useknout ruku v zápěstí a poté byli odneseni orlem Thorondorem.

Thangorodrim byly zničeny ve Válce hněvu na konci prvního věku pádem draka Ancalagona Černého a už nebyly nikdy obnoveny.

Související články[editovat | editovat zdroj]