Angband

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Angband (v sindarštině Železné vězení nebo též Železné peklo) je místem ve fiktivním světě J.R.R. Tolkiena. Tuto pevnost obýval první Temný pán Morgoth a byla zničena na konci Prvního věku během Války hněvu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Angband se v průběhu Prvního věku nacházel nedaleko severozápadního břehu Středozemě, u západního konce Ered Engrin, severně od zemí Beleriandu. Okolo něj se rozprostírala země Dor Daedeloth, která byla zničena boji a ohněm. Angband byl Morgothovou mocnou pevností a zbrojnicí s množstvím žalářů a obřích sklepení. Nad jeho branami byly navršeny tři mohutné štíty Thangorodrim, z nichž se stále valil černý páchnoucí kouř. V hluboko vyhloubených kobkách žil bezpočet skřetů, šelem a démonů. V nejhlubší síni pak stál Morgothův trůn.

Role v příběhu[editovat | editovat zdroj]

Morgoth nechal Angband zbudovat jako svou druhou pevnost a zbrojnici po Utumnu někdy v průběhu Roků stromů. Pevnost měla bránit Temného pána proti útoku Valar ze západu. Za jejího velitele určil Morgoth svého pobočníka Saurona. Ve Válce mocností, kdy byl Morgoth poražen a zajat, byl Angband pobořen. Valar však nedůsledně prohledali nejtemnější sklepení v nichž přežili mnozí sluhové Temného pána. Mimo jiné balrogové a Sauron. Poté, co Morgoth uprchnul s Fëanorovými Silmarily a vrátil se do Středozemě, se znovu opevnil v Angbandu a zřídil si z něj po zkáze Utumna svoji hlavní pevnost. Během Beleriandských válek se pokoušeli elfové a jejich spojenci Angband dobýt a získat zpět Fëanorovy klenoty. Nejblíže k Morgothově porážce bylo během třistaletého Obležení Angbandu. Díky hrdinství Berena a Lúthien se podařilo získat zpět jeden ze tří klenotů. Po konečné porážce Morgotha ve Válce hněvu se vítězové zmocnili zbylých dvou. Při válce byl Angband zničen pádem Thangorodrim a poté zaplaven mořem jako velká většina Beleriandu.

Související články[editovat | editovat zdroj]