Maedhros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
matka Nerdanel
otec Fëanor
bratr Maglor
bratr Celegorm
bratr Caranthir
bratr Curufin
bratr Amrod
bratr Amras

Maedhros zvaný Vysoký (Roky stromů - 587 Prvního věku), je jednou z fiktivních postav z knihy Silmarillion od anglického spisovatele J.R.R. Tolkiena.
Maedhros pocházel z elfského lidu Noldor. Byl nejstarším synem mocného noldorského velekrále Fëanora a jeho ženy Nerdanel. Spolu se svými šesti bratry přísahal, že budou chovat nepřátelství ke každému, kdo by jim chtěl upírat právo na otcovi Silmarily. Účastnil se odchodu Noldor z Valinoru vedeného jeho otcem. Byl zajat Morgothovými sluhy krátce po Bitvě pod hvězdami - Dagor-nuin-Giliath a poté odvlečen do Angbandu. Vysvobodil ho jeho přítel Fingon za pomoci Manwëho orla Thorondora. Jako odčinění otcovi křivdy u Losgaru se vzdal titulu velekrále Noldor v prospěch svého nevlastního strýce Fingolfina. Při obléhání Angbandu spolu se svými bratry bránil pahorek Himring a okolní země, které se později nazývaly Maedhrosova Marka. V roce 473 Prvního věku zakládá na obranu proti Nepříteli Maedhrosovu unii. Ta je ve stejném roce rozprášena v bitvě Nirnaeth Arnoediad. Účastnil se Zabíjení rodných v Doriathu v roce 509. Fëanorovi synové však vytoužený Silmaril nezískají a proto dojde k dalšímu prolévání krve mezi elfi v Sirionských přístavech kam s klenotem uteče Elwing. Po dobytí přístavů s ním dívka skočí do moře. Poté, co je roku 587 Prvního věku při útoku Valar svržen Morgoth, se Maedhros spolu s bratrem Maglorem pokusí dva zbývající klenoty znovu získat. Přepadnou tábor vítězů a společně ukradnou poslední dva Silmarily. Ty je však pálí do rukou neskutečným žárem, a tak když vidí, že jejich boj je marný, rozhodnou s sebou odnést oba klenoty na smrt. Maedhros spolu se Silmarilem ukončí svůj život skokem do propasti s lávou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí v Amanu[editovat | editovat zdroj]

Maedhros pocházel z elfího rodu Noldor. Byl prvorozeným synem svého otce Fëanora syna velekrále Noldor Finwëho. Narodil se v šťastných letech jara Ardy (Někdy v průběhu Roků stromů), kdy elfové žili spokojeným životem spolu s Valar v blažené říši Amanu. Spolu se svým otcem a rodinou cestovali v těch letech Blaženou říší. Maedhros se přátelil se svým nevlastním bratrancem Fingonem.
Po třech věcích v zajetí byl tehdy propuštěn kající se Melkor a ten zanedlouho zanesl do srdcí Noldor neklid. Fëanor tehdy sebral všechno své vědění a stvořil Silmarily. V těchto třech klenotech svítilo světlo Dvou posvátných stromů. Poté, co Melkor a pavoučice Ungolianth zničí dva stromy, zabijí velekrále Finwëho a ukradnou Silmarily, vydá se většina rozhořčených Noldor vedených Fëanorem na cestu zpět do Středozemě. Fëanor spolu se svými sedmi syny včetně Maedhrose strašlivě přísahá, že budou až do konce věků pronásledovat jakéhokoliv živého tvora, který by jim upíral jejich právo na Silmarily.

Návrat do Středozemě[editovat | editovat zdroj]

Proud putujících Noldor se rozdělil na tři skupiny. První šel Fëanorův lid v čele s Fëanorem a jeho sedmi syny. V druhém nejpočetnějším proudu šel Fingolfin. Ten nechtěl opustit Aman, šel však kvůli vůli svého lidu. Poslední šel zarmoucený Finarfin, který také nechtěl opustit blaženou říši.
Jejich cesta se ubírala do Labutího přístavu Alqualondë, protože Feanor si uvědomoval, že do Středozemě se bez lodí nedostane. V Alqualondë bydleli elfové Teleri. Když však uslyšeli Fëanorovo přání, aby mu vydali své lodě, rozhodně odmítnuli. Nejstarší Finwëho syn se obával, že počáteční nadšení u jeho lidu opadne a že Noldor již nebudou chtít pokračovat dál v cestě. Proto se rozhodnul zmocnit lodí násilím. Tak došlo k prvnímu zabíjení rodných, kterého se účastnil také Maedhros. Noldor se zmocnili lodí a postupovali do pustiny Araman na severu světa. Náhle uslyšeli Mandosův hlas a ten vyřknul kletbu, později označovanou jako Sudba Noldor. V ní obvinil Fëanora a jeho syny ze zabíjení rodných a navždy jim předpověděl osud vyděděnců. Jelikož Noldor měli nedostatek lodí, rozhodnul se Fëanor, že moře přepluje pouze on se svými lidmi. Většina Noldor v čele s Fingolfinem a Finarfinovými potomky musela na cestě po souši podstoupit hrůzy zamrzlé úžiny Helcaraxë. Maedhros s otcovým rozhodnutím nesouhlasil.

Války s Morgothem[editovat | editovat zdroj]

Téměř ihned po vylodění v zálivu Drengist na Fëanorovu družinu zaútočí Morgothovi skřeti. Elfové je zaženou až k branám Angbandu, kde je však smrtelně raněn sám Fëanor. Jeho synům se ho umírajícího podaří z bitvy vynést. Velekrál Noldor je nabádá, aby pokračovali dál v plnění jejich přísahy a umírá. Krátce na to je Maedhros zajat a odvlečen do Melkorovy pevnosti. Ze severu tehdy dorazili zástupy Noldor vedené Fingolfinem. Mezi Fëanorovým a Fingolfinovým lidem vládlo napětí, neboť elfové, kteří prošli hrůzami severu se právem hněvali na Fëanorovi syny. Tehdy se statečně zachoval Fingolfinův syn Fingon, který vzpomněl na staré přátelství a zachránil za pomoci orla Thorondora uvězněného Maedhrose. Musel mu však uříznout pravou ruku v zápěstí, aby se mu podařilo dostat ho z okovů. Maedhros se později z rány uzdravil a naučil se meč ovládat levou rukou. Mezi oběma znesvářenými rody dojde po tomto Fingonově činu k dočasnému usmíření. Maedhros se vzdá titulu velekrál Noldor v prospěch svého nevlastního strýce Fingolfina.
Při obléhání Angbandu spolu se svými bratry bránil pahorek Himring a okolní země, které se později nazývaly Maedhrosova Marka. Chtěl předejít svárům jeho bratrů s Fingolfinovými syny.

Meadhrosova unie[editovat | editovat zdroj]

V roce 473 Prvního věku zakládá na obranu proti Nepříteli Maedhrosovu unii. Po zradě Ulfanga a jeho lidí v bitvě Nirnaeth Arnoediad je však unie krutě poražena. Fëanorovi synové se po bitvě ukrývali na východě Beleriandu.

Boje o Silmarily[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Berena a Lúthien byl Silmaril odkázán jejich synovi Diorovi. Jakmile se Fëanorovi synové dozvídají, že klenot září v Doriathu jejich přísaha je dohání k dalším hrozným činům. Na popud Celegorma napadnou Noldor v roce 509 Doriathské království. V boji padnou Dior, Celegorm, Curufin, Caranthir i Diorova manželka Nimloth. Fëanorovi synové však vytoužený Silmaril nezískají, protože Diorova dcera Elwing s ním uprchne do Sirionských přístavů. Maedhros s Maglorem pod tíhou přísahy napadnou i přístavy. Po jejich dobytí však Elwing spolu s klenotem skočí do moře.

Poté, co je roku 587 Prvního věku při útoku Valar svržen Morgoth, se Maedhros spolu s bratrem Maglorem pokusí dva zbývající klenoty znovu získat. Přepadnou tábor svého lidu, zabijí stráže a společně ukradnou poslední dva Silmarily. Ty je však pálí do rukou neskutečným žárem, a tak když vidí, že jejich boj je marný, rozhodnou se, odnést si s sebou oba klenoty na smrt. Maedhros spolu se svým Silmarilem ukončí svůj život skokem do propasti s lávou.

Související články[editovat | editovat zdroj]