Finwë

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Příbuzenstvo
manželka Míriel
manželka Indis
syn Fëanor
syn Fingolfin
syn Finarfin
dcera Findis
dcera Irien
vnuk Maedhros
vnuk Maglor
vnuk Celegorm
vnuk Caranthir
vnuk Curufin
vnuk Amrod
vnuk Amras
vnuk Fingon
vnuk Turgon
vnučka Aredhel
vnuk Argon (Tolkien)
vnuk Finrod Felagund
vnuk Angrod
vnuk Aegnor
vnučka Galadriel

Finwë je fiktivní postava z knih o Středozemi (především Silmarillionu) J. R. R. Tolkiena.

Putování elfů na Západ[editovat | editovat zdroj]

Finwë byl jedním ze tří vyslanců elfů (dalšími dvěma byli Ingwë a Elwë), které vzal Vala Oromë do Valinoru, aby viděli jeho nádheru a dosvědčili ji před ostatními elfy, kteří v té době žili u jezera zrození – Cuiviénen.

Po návratu všichni tři vyslanci mluvili pro odchod do Valinoru a podařilo se jim přesvědčit většinu svých příbuzných – Ti pozvání do Valinoru přijali a jsou dále známi jako Eldar.

Každý ze tří vyslanců vedl během putování jeden zástup Eldar – Ingwëho zástup (známý později jako Vanyar) a Finwëho zástup (známý později jako Noldor) absolvovaly cestu poměrně rychle. Elwëho zástup (později známý jako Teleri) byl největší a nejpomalejší, a byl veden dvěma pány – kromě Elwëho ještě jeho bratrem Olwëm.

Finwëho děti[editovat | editovat zdroj]

Po příchodu na Západ žili Noldor pod vedením Finwëho na pahorku Tirion, který k východu shlížel na moře směrem k Tol Eressëa – Osamělému ostrovu, kde měli své sídlo Teleri pod vedením Olwëho, na západ od něj se rozkládala Blažená říše Nesmrtelných – Aman, kde v té době ještě kvetly Stromy – zlatý Laurelin a stříbrný Telperion.

Zde se narodil prvorozený syn FinwëhoFëanor, který později proslul jako největší z řemeslníků mezi elfy. Říká se, že jeho matku Míriel vyčerpalo zrození tohoto syna natolik, že ztratila veškerou radost ze života a jako první z Eldar odešla do Mandosových síní – místa, kde se shromažďují duše zemřelých elfů.

Finwë se později znovu oženil s Indis – příbuznou Ingwëho, krále Vanyar. S Indis měl další dva syny – Fingolfina a Finarfina a dcery Findis a Irien, známou též jako Lalwen. Většina pozdějších problémů Noldor (jejich vzpoura a vyhnání z Amanu, Beleriandské války) má prapůvod v tomto rozdílném původu synů Finwëho, především v žárlivosti Fëanora na své dva nevlastní bratry.

Silmarily a Melkorova zloba[editovat | editovat zdroj]

Fëanorovým vrcholným dílem byly silmarily - tři umělé drahokamy naplněné světlem Stromů. Po těchto klenotech zatoužil Melkor, který v té době žil v Amanu - nejprve jako vězeň, později svobodně, když vypršel jeho trest za předchozí zlé činy. Pomocí pomluv se mu podařilo znesvářit Fëanora s Fingolfinem natolik, že Fëanor tasil proti Fingolfinovi meč přímo v trůním sále Finwëho a byl za to odsouzen Valar k několika letům vyhnanství z Tirionu. Zbudoval si pevnost Formenos, do které odešel i se silmarily, Finwë pak odešel do tohoto vyhnanství dobrovolně se svým synem.

Melkorovi se brzy nato podařilo uprchnout z Amanu, na cestě zničit oba Stromy a dobýt Formenos, při jehož obraně Finwë zemřel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Velekrál Noldor
Předchůdce:
titul vznikl

Finwë
Nástupce:
Fëanor