Nargothrond

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vysočina Taur-en-Faroth - ilustrace Matěje Čadila

Nargothrond v trpasličtině Nulukhizdîn bylo elfí město Finroda Felagunda, jednoho z pánů Noldor ve fiktivním světě Středozem J. R. R. Tolkiena. Podle města se jmenovala i celá říše, jež se prostírala na západ i na východ od řeky Narog k řekám Teiglin a Nenning.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samotné město Nargothrond bylo postaveno v jeskyních ve stěně rokle řeky Narog před jejím soutokem se Sirionem. Vchod do města býval zprvu skryt, později za dob Túrina byl vystavěn velký most přes řeku Narog, který umožňoval Nargothrondským vojskům rychle vyrazit z města. Stejně jako Menegroth byl i Nargothrond v době své největší slávy plný bohatství, uměleckých pokladů a mocných zbraní.
Nargothrond se stal centrem Nargothrondské říše. Ta byla největší říší elfů v Beleriandu. Na severu byla ohraničena horami Ered Wethrim, ze západu řekou Nenning a z východu řekou Teiglin.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Založení města[editovat | editovat zdroj]

Finrod syn Finarfina byl se svou sestrou Galadriel pozván na hostinu krále Thingola z Doriathu konající se v jeho síních v Menegrothu. Finrod žasnul nad nádherou a velkolepostí Thingolova sídla a rozhodnul se také vybudovat pro sebe a svůj lid podobné. Thingol mu pověděl o tajném místě ve skalách na řece Narog pod zalesněnými kopci vysočiny Taur-en-Faroth, které bylo dříve obydleno plemenem Drobných trpaslíků. Finrod za velké pomoci trpaslíků z Ered Luin začal v tajnosti budovat město Nargothrond. Po jeho dokončení v roce 52 Prvního Věku trpaslíky štědře odměnil a se svým lidem, který do té doby bydlel v Minas Tirith se přestěhoval do Nargothrondu. Finrod byl od té doby trpaslíky nazýván Felagund (Hloubitel jeskyní). Vládu nad Minas Thirith předal svému bratrovi Orodrethovi.

Vláda Finroda Felagunda[editovat | editovat zdroj]

Finrod si nadále udržoval dobré vztahy s trpaslíky, kteří mu jako projev náklonnosti věnovali jeden ze svých pokladů, náhrdelník Nauglamír. Nargothrondští elfové pomáhali svým sousedům Sindar z Falasu opevňovat jejich přístavy a postavili na pobřeží věž Barad Nimras. Finrod, který velice rád cestoval po dalekých zemích, se stal něco málo po roce 300 Prvního věku vůbec prvním elfem, který spatřil Druhorozené Ilúvatarovi děti-Lidi. Po prolomení Obklíčení Angbandu v letech 455-456 Prvního věku Bitvou náhlého plamene prchli do Nargothrondu Fëanorovi synové Celegorm a Curufin. V bitvě zachránil Felagundovi život Barahir. Král Nargothrondu se tak stal dlužníkem Bëorova domu. Sauronovi se poté podařilo vyhnat z Minas Thirith Orodretha, který byl nucen uprchnout se zbytkem obyvatel do Nargothrondu pod bratrovu ochranu. Sauron ostrov Tol Sirion přeměnil na strašný Tol-in-Gaurhoth (ostrov vlkodlaků), odkud nadále hlídal Sirionský průsmyk. Po příchodu Berena do Nargothrondu se proti Finrodovi postavili bratři Celegorm s Curufinem, kteří proti králi poštvali jeho lid. Král pouze s Berenem a s deseti nejvěrnějšími opouští Nargothrond.

Vláda Orodretha[editovat | editovat zdroj]

Zanedlouho dorazila zpráva, že král Finrod zemřel v Sauronově vězení na Tol-in-Gaurhothu. To nargothrondskému lidu otevřelo oči a tak byli Celegorm s Curufinem vyhnáni. Na trůn nastoupil Felagundův bratr Orodreth. Nargothrondské království se v těch časech skrývalo a jeho vojáci nevycházeli do otevřeného boje s nepřítelem. Ostražitě bránili své hranice a útočili převážně ze zálohy. Do Bitvy nespočetných slz v roce 473 vyrazil z Nargothrondských pouze oddíl vedený Gwindorem. Ten byl v prohrané bitvě zajat.
Později získal na králově dvoře velký význam Húrinův syn Túrin Turambar. Po jeho radě se elfové z Nargothrondu přestali skrývat a vyšli otevřeně do boje proti Morgothovi. Zpočátku se dařilo vítězit, v roce 495 však bylo vojsko Nargothrondu rozprášeno v bitvě u Tumhaladu, kde padli král Orodreth i Gwindor. Temný pán poté zjistil přesnou polohu města a vyslal tam svou armádu pod vedením zlatého draka Glaurunga. Most, který nechal Túrin postavit přes řeku Narog pomohl nepříteli, aby se rychle dostal do města. V síních Nargothrondu došlo k velkému masakru. Téměř všichni obyvatelé buď padli, nebo byli odvlečeni do otroctví. Drak Glaurung nějaký čas využíval vypleněného města jako doupěte. Poté, co byl Túrinem zabit se do zpustlých síní vrátil poslední z Drobných trpaslíků, Mîm. Do Nargothrondu si našel cestu Morgothem propuštěný Húrin. Ten zabil trpaslíka Mîma, který zradil jeho syna a ze všech nargothrondských pokladů si vybral a s sebou odnesl pouze náhrdelník Nauglamír. Tento klenot poté věnoval Doriathskému králi Thingolovi. Nauglamír se později stal příčinou pádu Doriathu.

Související články[editovat | editovat zdroj]