V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Húrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Příbuzenstvo
otec Galdor
matka Hareth
bratr Huor
manželka Morwen
syn Túrin
dcera Nienor
dcera Urwen

Húrin zvaný Thalion (Stálý) je válečník ze Středozemě, který se objevuje v knihách Silmarillion, Nedokončené příběhy a Húrinovy děti od J. R. R. Tolkiena.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Húrin se narodil v r. 441 Prvního věku jako syn Galdora, pána Dor-lóminu a Hareth z Halethina lidu. Spolu se svým mladším bratrem Huorem se v mládí ztratili v pustině, odkud je zachránili orli a odnesli je do Skrytého města Gondolinu elfího krále Turgona. Podle Turgonova zákona nesměl město nikdo opustit, aby nebylo zrazeno Temnému pánu Morgothovi, avšak po roce pobytu Húrin s Huorem Turgona přesvědčili a zavázali se přísahou, že Gondolin nikdy neprozradí.

O jejich tajemném dobrodružství se ovšem dozvěděli špehové Temného pána, a Morgoth proto velmi usiloval o dopadení alespoň jednoho z bratrů, aby zjistil polohu Gondolinu.

Vládce Dor-Lóminu[editovat | editovat zdroj]

Několik let po Bitvě náhlého plamene Galdor padl a Húrin se ujal vlády nad svým lidem, ač mu bylo teprve 21 let.

Oženil se s Morwen Edhelwen z Bëorova rodu, která byla považována za nejkrásnější smrtelnou ženu ve Středozemi. Měl s ní syna Túrina a dceru Urwen, která zahynula již v dětském věku na mor Temného pána. Po její smrti se tak Húrinovo nepřátelství vůči Morgothovi ještě zvýšilo, a tak když elfí král Fingon sháněl spojence pro Maedhrosovu unii ve válce proti Morgothovi, Húrin se k nim se svými muži připojil. Když viděl mocná elfí vojska, nevěřil, že by mohla být poražena. Když odešel do bitvy, Morwen byla těhotná a po Húrinově odchodu porodila dceru Nienor.

Zajetí[editovat | editovat zdroj]

V bitvě Nespočetných slz byla elfí vojska poražena kvůli Morgothovým drakům, vedeným Glaurungem, a také zradou některých mužů. Húrin a Huor se svým vojskem však bojovali statečně a do posledního muže kryli ústup gondolinského krále Turgona, který se do bitvy rovněž zapojil. Huor padl, zastřelen skřetím šípem, a Húrin nakonec bojoval sám. Dokázal pobít sedmdesát skřetů, než jej přemohl Gothmog, Pán balrogů, spoutal jej a odvedl do Morgothovi pevnosti.

Temný pán se mnohým mučením snažil od Húrina zjistit polohu Gondolinu, Húrin se však nedal zlomit a Morgothovi se vysmíval. Morgoth se nakonec rozzuřil a rozhodl se pomstít na Húrinově rodině a proklel celý jeho rod. Samotného Húrina spoutal kouzlem a posadil jej na vrchol hory, odkud mohl Morgothovou mocí vidět a slyšet, co se děje s jeho blízkými - do vidin však byly přimíchány Morgothovy lži.

Tak mohl Húrin vidět, jak jeho syna Túrina i přes hrdinské činy stále stíhá neštěstí. Túrin zabil svého nejlepšího přítele Belega Lučištníka, způsobil zkázu opevněného města Nargothrondu a do své říše Dor-lóminu přinesl jen neštěstí. Nakonec se vlivem kouzel draka Glaurunga oženil s vlastní sestrou a když zjistil svůj omyl, on i Nienor spáchali sebevraždu.

Propuštění[editovat | editovat zdroj]

Poté, po 28 letech věznění, Morgoth Húrina propustil - avšak se zlým záměrem, protože jej nechal tajně špehovat. Z Húrina se stal stařec, s dlouhými bílými vlasy a vousy. Cítil se znaven světem, a proto zatoužil dožít svůj život v Gondolinu. Nedokázal však najít cestu, ale přesto Morgothovým špehům nedopatřením ukázal přibližnou polohu Skrytého města.

Pak se vypravil k hrobu svých dětí na břehu řeky Taeglin, kde se naposledy setkal s Morwen. Z této kdysi krásné ženy se vlivem útrap stala stařena na konci sil. Se západem slunce zemřela a Húrin vytesal její jméno na náhrobek ke jménům svých dětí. Říká se, že tento náhrobek nebyl zaplaven mořem ani poté, co byl svět změněn, a nachází se v moři jako osamocený útes.

Potom doputoval do trosek Nargothrondu, dosud čpícího výpary draka Glaurnuga, jehož zabil Húrinův syn Túrin. Našel tam opuštěný dračí poklad, protože se k městu jen málokdo odvážil přiblížit. Ve zlatě se však přehraboval starý trpaslík Mîm, který kdysi Túrina zradil. Proto nad ním Húrin neměl slitování a Mîma zavraždil. Mîm však před smrtí proklel celý nargothrondský poklad. Húrin si z pokladu vzal pouze jedinou věc, Nauglamír, trpasličí náhrdelník nedozírné ceny.

Húrinova smrt[editovat | editovat zdroj]

Húrin se vypravil do Doriathu, kde vyslovil svůj hněv králi Thingolovi - Thingol byl vychovatelem Túrina v jeho mládí a Túrin poté opustil Doriath ve zlém. Húrin se vinou Morgothových lží domníval, že hlavní podíl nese právě Thingol. Teprve v Doriathu pochopil, že byl Morgothem oklamán, omluvou věnoval králi Nauglamír a odešel.

Jeho konec není znám, ale soudí se, že došel až na okraj moře a jako zlomený muž se vrhl do hlubin. Tak skončil Húrin, který byl považován za největšího lidského válečníka.