Čínský zvěrokruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čínský zvěrokruh

V čínském zvěrokruhu je každému roku přiřazeno jedno z dvanácti zvířecích znamení a tato znamení se periodicky opakují každých 12 let. Používá se v čínské astrologii a je rozšířen i v dalších asijských zemích. Čínský zvěrokruh se podstatně liší od západního zvěrokruhu, který má také 12 znamení, která ale odpovídají souhvězdím střídajícím se během jednoho roku.

Znamení čínského zvěrokruhu jsou:

Čínský zvěrokruh je užíván beze změn i v dalších zemích Asie jako je Korea, Tibet, Mongolsko, Užívají ho též Japonci, kteří nahrazují prase divokým kancem, Vietnamci, kteří nahrazují králíka kočkou a Kazaši, kteří nahrazují draka hlemýžděm a tygra irbisem. Historicky je doloženo jeho užívání u Hunů a Protobulharů. Dvanáctiletá perioda zvěrokruhu se dále kombinuje s pětiletou periodou elementů a dvouletou periodou tzv. nábojů. Elementy jsou kov, voda, dřevo, oheň a země, náboje pak jin a jang.

Podle čínské astrologie je novorozenec ovlivněn znamením roku, elementem a nábojem (pólem), ve kterém se narodil. Každému znamení zvěrokruhu jsou přisuzovány určité vlastnosti.