Šupina (ryby)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šupiny arapaimy velké (Arapaima gigas)

Šupiny ryb se nacházejí na povrchu těla a vznikají jako deriváty škáry. Jejich primární funkcí je především ochrana. U různých skupin ryb se vyvinuly různé modifikace šupin, v některých případech dokonce dochází k jejich redukci nebo i k úplné absenci.

Struktura šupiny ryby[editovat | editovat zdroj]

Schematický nákres šupiny ryby

Šupiny se skládají z přírůstkových kruhů (což je něco podobného jako letokruhy uvnitř vně stromu), a mají také přední i zadní část. To je jejich základní struktura.

Rozdělení šupin[editovat | editovat zdroj]

Plakoidní šupiny[editovat | editovat zdroj]

Plakoidní šupiny vznikají jako kostnaté bazální destičky v kůži s vyčnívajícími trny.[1] Všechny šupiny jsou zpravidla otočené směrem k ocasu a díky tomu je povrch těla krytý těmito šupinami hladký a drsný zároveň, záleží na směru dotyku. Typickou skupinou s vyvinutými plakoidními šupinami jsou paryby. Stavba plakoidních šupin je podobná stavbě zubů savců a umožňují efektivnější a hladší proudění vody kolem těla a znemožňují drobným živočichům přichytit se na kůži; z toho důvodu je předmětem výzkumu tvorba podobného syntetického povrchu pro trupy lodí.[2]

Kosmoidní šupiny[editovat | editovat zdroj]

Opravdové kosmoidní šupiny můžeme nalézt pouze u vyhynulých zástupců třídy nozdratí, recentní druhy této skupiny již mají šupiny do značné míry pozměněné směrem k leptoidním šupinám. Vnitřní vrstva šupiny je vyvtvořena z lupínků kosti. Na povrchu této vrstvy je vrstva houbovité kosti a pak vrstva zubovině podobného materiálu zvaného kosmín. Horní vrstva je z keratinu.

Ganoidní šupiny[editovat | editovat zdroj]

Ganoidní šupiny se vyskytují pouze u vývojově velice starých skupin ryb jako jsou bichirovití nebo jeseterovití. Tyto šupiny mají tvar kosočtverečných destiček, které jsou kryté vrstvou ganoinu.

Leptoidní šupiny[editovat | editovat zdroj]

Leptoidní (též elasmoidní) šupiny se vyskytují u moderních kostnatých ryb. Vyskytují se ve dvou základních formách – cykloidní a ktenoidní.

Elasmoidní šupiny vytvářejí díky odlišné rychlosti růstu v různých ročních obdobích typické soustředné kruhy, které lze přirovnat k letokruhům u stromů. Šupiny se také překrývají, podobně jako tašky na střeše, a to vždy tak, že šupiny blíže hlavě překrývají šupiny blíže k ocasu, čímž se snižuje odpor vody.

Cykloidní šupiny

Cykloidní šupiny jsou vývojově starší a mají hladký vnější povrch. Typickými představiteli ryb s tímto druhem šupin jsou například máloostní nebo lososotvární.

Ktenoidní šupiny

Ktenoidní šupiny mají ozubený vnější okraj. Objevují se obvykle u vývojově mladších skupin ryb, ke kterým lze řadit například ostnoploutvé.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scale (zoology) na anglické Wikipedii.

  1. GERSTMEIER, Roland; ROMIG, Thomas. Sladkovodní ryby Evropy. 1. vyd. Praha: Víkend, 2003. ISBN 80-7222-307-0. S. 16–17. 
  2. HUANG, Irene. Biomimetics: Design by Nature [online]. 2008-04-18 [cit. 2008-07-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]