Klasická hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Klasická hudba (rozcestník).

Klasická hudba (nezaměňovat s pojmem klasicistní hudba), někdy také vážná hudba, je široké a dosti nespolehlivé označení pro evropskou hudební tradici a hudební formy z ní odvozené, do níž se dnes řadí zejména období renesance, baroka, klasicismuromantismu. Je charakteristická pro západní kulturu. Mimoevropské kultury nevyvinuly žádnou hudební tradici srovnatelnou s evropskou klasickou hudbou.

Moderní vážná hudba se vyznačuje nepřístupností pro posluchače a nabouráváním klasických schémat.

Notový zápis Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta

Dějiny a vývoj vážné hudby

Renesance

John Dunstable
Giovanni Pierluigi da Palestrina

Umělecký sloh 15. - 16. století. Centrální postavení zaujímá vícehlasá vokální hudba. Hlasy na sobě už nebyly závislé a každý měl svou vlastní melodii.[1] Typickými formami tohoto období byly mše, moteta a žalmy. Z hudby mizí disonance a stoupá důraz na harmonii. Umělecké dílo není a nemůže být shlukem dílčích detailů, ale musí tvořit komplexní propracovaný celek, jehož části se navzájem doplňují, vytvářejí rovnováhu, harmonii. Pro renesanční hudbu je charakteristická konsonatnost, vzájemný vztah všech částí díla.

Významní skladatelé

Baroko

Barokní hudba je charakteristická polaritou hlasů a vrcholnou nástrojovou i pěveckou virtuozitou v rychlých částech v kontrastu s melodikou volných vět. Hlasy provádějí základní melodii v kontrapunktu a ostatní hlasy slouží jako harmonická výplň. Pro barokní hudbu je typická dramatičnost (jistý vliv třicetileté války), velkolepost (umocňovaná náboženskými obřady a prostorami barokních chrámů) zpěvnost, zcela záměrná líbivost a emocionální působivost. Jedním z hlavních úkolů či záměrů barokní hudby bylo přenášet velkou citovost na posluchače.

Významní skladatelé

Johann Sebastian Bach
Georg Friedrich Händel

Klasicismus

Umělecký směr, který se inspiruje hlavně starověkými vzory a zdůrazňuje střízlivý rozum, uměřenost a jasný, pravidelný řád. Toto období se datuje zhruba mezi lety 1750 - 1820/1830. Hudba se vyznačuje snahou o dokonalou formu, zpěvné melodie, jednoduchost, pravidelnost a přehlednost ve všech atributech díla, především v oblasti melodie a harmonie. V období hudebního klasicismu vznikají i složité hudební formy např.: menuet, sonátová forma, sonáta, sonatina, symfonie nebo smyčcový kvartet. Mezi nejvýznamnější školy tohoto období patří mannheimská škola, jejímž zakladatelem byl český skladatel a hudební virtuóz Jan Václav Stamic. Ten jako první začal důsledně uplatňovat nový pohled na dynamiku a stavbu cyklické hudební skladby. Dále sem patří první vídeňská škola, skupina skladatelů působících ve Vídni, někdy se tak označuje období vrcholného klasicismu. [2]

Wolfgang Amadeus Mozart
Ludwig van Beethoven

Nejvýznamnější skladatelé tzv. vídeňské klasiky

Významní skladatelé klasicistního období, kromě českých a českoněmeckých

Čeští a českoněmečtí skladatelé

Romantismus

Franz Schubert

Hudební sloh, který vznikl na přelomu 18. a 19. století. Toto období je děleno do tří fází: raný, vrcholný a pozdní romantismus. Do značné míry lze k tomuto směru přičítat také styl operní kompozice zvaný belcanto, pěstovaný hlavně v Itálii. V romantické hudbě je kladen důraz především na city, fantazii a snění. Náměty vycházely z přírody, exotiky i z historie (středověk a mytologie).[3] Větší váhu tedy přikládali obsahu díla než formě. Objevují se časté změny v tempu (zpomalování nebo zrychlování). Dynamika je ještě více kontrastní. Bohatěji se využívá barev tónů jednotlivých nástrojů. Zdokonaluje se technika hry na hudební nástroje a vznikají nástroje nové. Vznikají národní školy, skladatelé se inspirují lidovou hudbou své země a to převážně v melodii, harmonii a rytmu.

Významní skladatelé

Richard Wagner
Giuseppe Verdi
Antonín Dvořák

Impresionismus

Impresionističtí skladatelé se podobně jako impresionističtí malíři pokoušeli svým dílem zachytit prchavé pocity. Do značné míry lze k impresionistům řadit také skladatele italských veristických oper jako jsou Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo, Umberto Giordano a také Giacomo Puccini.

Významní skladatelé

Neoklasicismus

Významní skladatelé

Igor Stravinskij

Moderna

Významní skladatelé

Dmitrij Šostakovič

Serialismus

Serialismus je kompoziční technika, založená na uspořádání (zvaném řada nebo serie) výšek, délek, stupňů dynamiky, barev, způsobů hry, rytmické struktury apod. Uspořádání podle serijních pravidel má vést ke konsistenci a vnitřnímu řádu kompozice.

Významní skladatelé

Avantgarda

Hudební avantgarda je podobně jako ostatní avantgardy charakteristická revoltou proti tradičním postupům a hledáním odvážných nových forem. Americký skladatel John Cage například napsal skladbu 4'33", která za dobu čtyř a půl minuty nabídne posluchači tři části, v nichž nezazní jediná nota, jediný zvuk.

Hudba Maďara György Ligetiho je velmi známá díky filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, ve kterém byla použita.

Významní skladatelé

Pierre Boulez

Minimalismus

Pojem „minimalismus“ zavedl na konci šedesátých let Michael Nyman, tehdy hudební kritik, později jeden ze známých minimalistických skladatelů. Označuje hudbu vyznačující se nápadným opakováním jednoduchých základních motivů.

Ačkoliv byla minimalistická hudba původně jednou z nejtvrdších odnoží avantgardy a tudíž také zasvěcena jen nejzatvrzelejším fanouškům moderních stylů klasické hudby, postupně se zejména díky práci skladatelů jako je Philip Glass a hudebních těles jako Kronos Quartet dostala do popředí zájmu širší veřejnosti. Minimalistické kompozice dnes otevřeně citovány a užívány v populárním umění (např. film Truman show nebo seriál Battlestar Galactica).

Významní skladatelé

Philip Glass

Raní minimalisté

Erik Satie (1866 – 1925)

Klasičtí američtí minimalisté

Spirituální minimalismus

Filmová hudba

Další současní skladatelé

Soudobá klasická hudba

Tento termín zahrnuje klasickou (vážnou) hudbu vytvořenou v několika posledních dekádách 20. století a na začátku 21. století. Vzhledem k její roztříštěnosti je jakákoliv její charakterizace velmi obtížná.

Významní skladatelé

Časová osa

Philip GlassSteve ReichLa Monte YoungTerry RileyAlfred SchnittkeKarlheinz StockhausenPierre BoulezGyörgy LigetiLeonard BernsteinBenjamin BrittenJohn CageDmitrij Dmitrijevič ŠostakovičMichael TippettAram ChačaturjanFrancis PoulencCarl OrffSergej ProkofjevBohuslav MartinůEdgard VarèseAnton WebernIgor Fjodorovič StravinskijAlexander Nikolajewitsch SkrjabinBéla BartókMaurice RavelArnold SchoenbergSergej RachmaninovRalph Vaughan WilliamsErik SatieClaude DebussyIsaac AlbénizGustav MahlerGiacomo PucciniLeoš JanáčekNikolai Rimsky-KorsakovEdvard GriegAntonín DvořákPetr Iljič ČajkovskijModest Petrovič MusorgskijGeorges BizetCamille Saint-SaënsJohannes BrahmsBedřich SmetanaJacques OffenbachGiuseppe VerdiRichard WagnerFerenc LisztRobert SchumannFryderyk ChopinFelix MendelssohnJohann Strauss staršíHector BerliozVicenzo BelliniGaetano DonizettiFranz SchubertGioacchino RossiniCarl Maria von WeberNiccolo PaganiniLudwig van BeethovenLuigi CherubiniWolfgang Amadeus MozartAntonio SalieriJohann Christian BachJoseph HaydnChristoph Willibald GluckCarl Philip Emmanuel BachGeorge Frideric HandelJohann Sebastian BachJean-Philippe RameauGeorg Philipp TelemannAntonio Vivaldi (skladatel)Tomaso AlbinoniHenry PurcellGiuseppe TorelliArcangelo CorelliFrancois  CouperinAlessandro ScarlattiJohann PachelbelDieterich BuxtehudeJean-Baptist LullyGiacimo CarissimiOrlando GibbonsGirolamo FrescobaldiClaudio MonteverdiJohn DowlandGiovanni GabrieliTomás Luis de VictoriaWilliam ByrdAndrea GabrieliOrlando di LassoGiovanni Pierluigi da PalestrinaJacob Clemens non PapaNicolas GambertAdrian WilaertJacob ObrechtHeinrich IsaacJosquin DesprezJohannes OckeghemGilles BinchoisGuillame DufayJohn Dunstable

Vývoj a vztahy v klasické hudbě lze studovat pomocí analýzy sítí.[4]

Hudební nástroje vážné hudby

Smyčcové nástroje

Klávesové nástroje

Odkazy

Reference

Externí odkazy