Stanley Kubrick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick (1949)
Stanley Kubrick (1949)
Narození 26. července 1928
Bronx
Úmrtí 7. března 1999 (ve věku 70 let)
Childwickbury Manor
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater City College of New York
Povolání filmový režisér, kameraman, fotograf, filmový producent a scenárista
Ocenění Cena Akademie za nejlepší vizuální efekty (1969)
Manželka Christiane Kubrick a Ruth Sobotka
Děti Vivian Kubrick
Web http://www.visual-memory.co.uk/amk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanley Kubrick (26. července 1928 Bronx, New York, USA7. března 1999, Harpenden, hrabství Hertford, Anglie) byl americký režisér a fotograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

Stanley Kubrick s modelkou Rosemary Williamsovou, foto pro časopis Look, 1949

Narodil se v rodině lékaře Jacka Kubricka. I přes špatné školní výsledky byl považován za velice inteligentního. Proto ho otec naučil hrát šachy. Z Kubricka se stal vynikající hráč. A jeho filmy skutečně připomínají partii šachů. Vše je důkladně a pečlivě promyšleno dopředu. Kubrick dostal ke třináctým narozeninám fotoaparát. Měl výjimečné nadání a v sedmnácti ho dokonce přijali do časopisu Look jako učedníka.

V roce 1951 vyměnil fotoaparát za filmovou kameru a natočil krátké dokumentární snímky o životě boxerů (Day of the Fight), o knězi, který musí na nejvzdálenější farnosti létat letadlem (Flying Padre), a o námořnických odborech (The Seafarers). Jeho prvním celovečerním dílem byl Fear and Desire o fiktivní válce ve fiktivním světě.

Stanley Kubrick byl velice kontroverzním filmařem, známým svým přehnaným puntičkářstvím a nespokojeností. Snad každý jeho film byl cenzurován, případně zakázán. Snímek Stezky slávy o popravě tří francouzských vojáků v období 1. světové války byl ve Francii dlouhá léta zakázán.

Lolita podle stejnojmenného románu Vladimira Nabokova o lásce pedofilního profesora ke čtrnáctileté nymfičce musela být upravována samotným Kubrickem, který jakýkoliv nedobrovolný zásah do svého díla odmítal.

To nebylo nic v porovnání s Mechanickým pomerančem. Britské úřady tvrdily, že film rozpoutal vlnu zločinů páchaných mladistvými. Kubrickově rodině bylo vyhrožováno smrtí. Tvůrce se rozhodl, že film se až do jeho smrti nesmí v Británii promítat v kinech a v televizi.

Kubrickovým posledním filmem se stal psychologický snímek Eyes Wide Shut. Jeden z nejslavnějších filmových režisérů zemřel ve spánku na infarkt.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Kubrick získal za celou svou kariéru pouze jediného Oscara, a to za vizuální efekty k 2001: Vesmírná odysea. Nominován byl však dvanáctkrát. Ve filmu Vesmírná odysea zdokonalil metodu přední projekce. Nejen díky použití této metody i faktu, že film Vesmírná odysea neprošel cenzurou a navíc byl financován penězi amerických daňových poplatníků se rojí spekulace, zda Kubrick nestál i za filmem Přistání na měsíci[zdroj?].

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]