Toskánský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Někdejší Thun-Hohenštejnský (Kolovratský) palác v Nerudově ulici.

Šablona:Infobox - hrad

Toskánský palác, někdy i Thun-Hohenštejnský palác, je mohutná barokní stavba palácového typu, která se nachází na západní straně Hradčanského náměstí v městské části Praha 1 na Hradčanech. V současnosti tuto budovu využívá Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Dějiny

Stavbu paláce zahájil hrabě Thun z Hohensteinu v roce 1690 na místě několika menších obytných domů, které patřily Lobkovicům [1]. Hrabě Thun tehdy pojal úmysl vystavět zde své šlechtické reprezentační sídlo v blízkosti Pražského hradu. Dokončení stavby se však již nedožil. V roce 1718 nedostavěnou budovu od Thunů odkoupila Anna Marie Františka, vévodkyně toskánská, ta stavbu posléze dokončila – odtud pak pochází jméno tohoto paláce.

Stavbu prováděl architekt G. A. Canevalli podle projektu francouzského architekta Jeana Baptista Matheye. Objekt má celkem čtyři uzavřená křídla s obdélníkovým dvorkem uprostřed a dvěma kašnami ve stavebních nikách. Bohaté průčelí paláce zdobí dva toskánské erby a dále také sochařská výzdoba, kterou tvoří alegorie Sedmera svobodných umění Jana Brokoffa.

V roce 1998 zde proběhla celková rekonstrukce budovy. Pro veřejnost jsou příležitostně přístupné pouze prostory v přízemí, kde se občas konají různé společenské akce.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Toskánský palác na Wikimedia Commons