Překladač Google

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Google Translate)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Překladač Google
Logo
Screenshot of Google Translate.png
VývojářGoogle
První vydání28. dubna 2006
Platformawebové rozhraní, mobilní aplikace
Typ softwarustrojový překladač
Lokalizacevícejazyčné, včetně češtiny
Webtranslate.google.ca, translate.google.co.uk a translate.google.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Překladač Google (anglicky Google Translate) je bezplatná on-line vícejazyčná překládací služba vyvinutá společností Google. Služba byla spuštěna v roce 2006, čeština byla zařazena v květnu 2008.[1] Překladač Google podporuje 109 jazyků (duben 2020) a od května 2017 denně přeloží texty pro více než 500 milionů uživatelů.

Fungování služby[editovat | editovat zdroj]

Překladač dříve vyhledával při překládání podobné texty ve stovkách miliónů dokumentů a určoval ten nejvhodnější překlad. Tento proces vyhledávání podobností ve velkém množství textu je označován jako statický strojový překlad. Od roku 2017 používá Překladač Google hluboké učení neuronových sítí k překladu celých vět a překlad se několikanásobně vylepšil.[2]

Překladač Google je k dispozici ve webovém rozhraní a v mobilní aplikaci pro Android a iOS. V mobilních aplikacích je k dispozici funkce, která rozpozná text na fotografii a přeloží ho do vybraného jazyka.[3] Je k dispozici také API rozhraní, které vývojářům pomáhá vytvářet rozšíření pro prohlížeče a softwarové aplikace.

V překladači se také nachází tlačítko „Poslech“ nabízející poslechnutí jak překládaného, tak přeloženého textu.

Seznam podporovaných jazyků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Google Translate na anglické Wikipedii.

  1. Překladač Google nově mluví 13 jazyky, i česky. Aktuálně.cz [online]. 2011-10-13 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Google skokově vylepšil překlad. Umělá inteligence se zakousla do češtiny. iDNES.cz [online]. 2017-04-19 [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. 
  3. S.R.O, 24net. Překladač Google vizuálně překládá už i do češtiny. mobilenet.cz [online]. [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]