Cebuánština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cebuánština (Cebuan, Sebwano, Visayan
Počet mluvčích 19 665 453
Písmo Latinka, cebuánské braillovo písmo, Baybayin
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk není úředním
Kódy
ISO 639-1 není
ISO 639-2 není
ISO 639-3 ceb
Wikipedie
ceb.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cebuánština neboli cebuano (výslovnost [sebuano]) je jedním z jazyků, jimiž se mluví na Filipínách. Mluví jím asi 20 milionů lidí a patří do austronéské jazykové rodiny. Je jedním z jazyků, ze kterých a do kterých překládá Google překladač (zatím ve zkušebním provozu – alfa verze). Cebuano je jedním z asi 150 jazyků (záleží na klasifikaci), jimiž se na Filipínách mluví; po Tagalogu, jehož upravená forma je úředním jazykem a filipínštinou (Filipino), kterou hovoří 22 milionů rodilých mluvčích, jím hovoří druhý nejvyšší počet rodilých mluvčích. Název nese podle ostrova Cebu (+ španělská přípona -ano).

Do hledáčku zájmu wikipedistů se málo známá cebuánština dostala tím, že cebuánská Wikipedie se před několika lety náhle stala jednou z největších jazykových verzí této internetové encyklopedie podle počtu článků (v červenci 2020 je s více než pěti miliony článků druhou největší po anglické verzi s více než šesti miliony).[1]

Lingvistika[editovat | editovat zdroj]

Jde o jazyk typu VSO, ve kterém existuje jmenná flexe. Fonologicky jsou v něm jen tři vokály: i/e, a u/o (foneticky, obsahuje samohlásek pět, ale i je alofon e a u je alofon o). Stejně jako ve většině austronéských jazyků se v něm vyskytuje inkluzivní a exkluzivní my.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Výukový kurs Cebuánština ve Wikiverzitě