Eurovision Song Contest 2013

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eurovision Song Contest 2013
We Are One (Jsme jednotní)
datum semifinále 1 14.května 2013
datum semifinále 2 16.května 2013
datum finále 18.května 2013
Moderátor Petra Mede
Hostitel SVT / Švédsko
Místo konání Malmö Arena
Malmö, Švédsko
Vítězná píseň Denmark Dánsko, Emmelie de Forest - Only Teardrops
Počet vystoupení 39
Návrat ArmeniaArménie
Odstupující země Bosnia and HerzegovinaBosna a Hercegovina
PortugalPortugalsko
SlovakiaSlovensko
TurkeyTurecko
Eurovision Song Contest
◄2012    Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg    2014►

58. ročník Eurovision Song Contest hostilo švédské město Malmö, a to po vítězství zpěvačky Loreen s písní "Euphoria" v roce 2012. O post hostitelského města usilovala tři místa a 8. července 2012 rozhodla hostitelská televize SVT o jihošvédském Malmö se svou Malmö Arena. V roce 2013 to bude již popáté, kdy Švédsko hostí mezinárodní soutěž Eurovize a již podruhé je soutěž lokalizována do Malmö. Termíny pro konání 58. ročníku Eurovize byly stanoveny na 14. a 16. května 2013 pro semifinálová kola, finále se konalo poté v sobotu 18. května 2013.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Malmö[editovat | editovat zdroj]

Pro více informací navštivte článek o Malmö

8. července 2012 bylo rozhodnuto, že se pořadatelskou halou 58. ročníku Eurovision Song Contest stane Malmö Arena. Rozhodnutí leželo na bedrech Švédská televize (SVT), která rozhodovala v prvopočátku mezi třemi městy a pěti místy. Švédsko hostilo Eurovision Song Contest již v letech 1975, 1985, 1992 a 2000. V Malmö se soutěž pořádala již dvakrát, v roce 1992 a nyní, v roce 2013.

Malmö je třetí největší švédské město po Stockholmu a Göteborgu ležící v jeho nejjižnější provincii Skåne na jižním pobřeží Švédska. Malmö je správním střediskem provincie Skåne a má 290,007 obyvatel v osmi různých lokalitách, z čehož 38% jsou lidé cizího původu včetně velké muslimské komunity. Malmö je jednou ze tří státem oficiálně uznaných metropolitních oblastí. Rozloha kraje činí 2 535,762 km². Malmö zahrnuje 11 obcí: Burlöv, Eslöv, Höör, Kävlinge, Lomma, Lund, Skurup, Staffanstrop, Svedalam Trelleborg a Vellinge. Lund, ve kterém žije přes 100 000 obyvatel a ve kterém sídlí významná skandinávská univerzita, tvoří dohromady s Malmö vzdělávací a ekonomickou osu regionu.

Malmö Arena[editovat | editovat zdroj]

Malmö aréna je multi-účelovou zastřešenou halou v Malmö. Aréna je domovem hokejového klubu Malmö Redhawks. Kromě utkání domovského teamu hostí aréna i teamy házené, florbalu, ale také různé koncerty a události. Kromě toho je také uzpůsobena pro pořádání halové atletiky. Hala byla slavnostně otevřena 6. listopadu 2008. Výstavba spolkla 750 milionu Švédských korun a její kapacita je 13 000 návštěvníků pro sportovní události a až 15 000 návštěvníků při koncertech. Malmö Arena je třetí největší krytou halou ve Švédsku, a to po Friends Areně a Ericsson Globe ve Stockholmu. Koncert Lady Gaga se stal v roce 2010 událostí, během které Malmö Arena přivítala největší počet diváků. Do haly na tento koncert zavítalo 11 300 lidí. V květnu roku 2013 hostila Malmö Arena 58. ročník Eurovision Song Contest. Rekord v návštěvnosti však překonán nebyl, neboť bylo prodáno pouze 11 000 vstupenek.

Kandidátská města[editovat | editovat zdroj]

O status hostitelského města Eurovision Song Contest 2013 usilovala v roce 2012 tři švédská města. Kromě vítězného Malmö se ucházel o pořadatelství soutěže i Göteborg, který kandidoval s halou Scandinavium pro 14 000 návštěvníků. Tato aréna hostila již Eurovision Song Contest 1985. Göteborg však jako jediné město kandidovalo i s dalším místem, kterým měla být Švédská výstavní hala.

O pořadatelství 58. ročníku Eurovision Song Contest však usiloval i Stockholm se svojí největší krytou halou. Friends Arena s kapacitou více než 60 000 návštěvníků hostila v roce 2013 finálový přenos švédského národního kola Eurovize 2013. Fanoušci věřili, že se mezinárodní soutěž uskuteční přímo zde.

Švédská televize však rozhodla, že se Eurovize 2013 bude konat v komornějším duchu s návazností na tradiční hodnoty a myšlenky soutěže. Proto rozhodla o využití potenciálu města Malmö.

Formát soutěže[editovat | editovat zdroj]

Moderátor[editovat | editovat zdroj]

Eurovize se v roce 2013 vrátila od megalomanství ke komornějšímu duchu. Po několika ročnících, kdy soutěž moderovaly tři osobnosti se soutěž opět vrací k formátu jednoho moderátora. Dosud poslední ročník, kterým provázel jeden moderátor se vysílal v roce 1995.

Grafický design[editovat | editovat zdroj]

O grafické zpracování letošního ročníku se stará göthenborgská agentura Happy F&B.

Švédská televize, organizátor letošního ročníku Eurovize, chce prostřednictvím mezinárodní hudební soutěže vyjádřit bohatství, kulturu a zdůraznit jedinečnou rozmanitost, ve které jsme přeci jen všichni stejní. „Letošní téma Eurovize odráží skutečnost, že nadčasové pocity miliony lidí budou v květnu na Eurovizi spojeny v jedinečnou oslavu naší různorodosti,“ řekl Jon Ola Sand, výkonný supervizor soutěže za EBU.

Eurovision Song Contest je sdílený projekt, který spojuje milióny lidí na východě, západě, severu a jihy. Za vším blyštivým leskem je myšlenka – velká idea, která je 100% relevantní pro veřejnou službu. Je to o jednotnosti, rozmanitosti a štěstí. Eurovision Song Contest se může jevit jako triviální záležitostí, která však láká více než 100.000.000 diváků všech věkových kategorií ve více než 40 zemích po celém světě. Už i dnešní věda ví, že malé věci někdy mohou nastartovat kolosální změny a pohyby. Celý tento sled událostí je nazván Motýlím efektem, kdy jediné mávnutí motýlích křídel může nastartovat hurikán.

Motýli mají jeden zastřešující název, ale existují v tisících podobách a barvách. Stejně jako Eurovize – jedna silná identita s bohatou rozmanitostí. Pokud budeme všichni pracovat na něčem společně, můžeme něčeho dosáhnout – We Are One – Jsme jeden!

Vstupenky[editovat | editovat zdroj]

Vstupenky na 58. ročník Eurovision Song Contest byly uvolněny v několika vlnách. První vlna vstupenek byla uvolněna do prodeje 26. listopadu 2012. Zákazníci si mohli vstoupit vstupenky na celkem devět událostí, včetně přímého přenosu finálového klání. Vstupenky na finále Eurovize 2013 však byly vyprodány za rekordních 22 minut.

Švédská televize počítala v roce 2013 s využitím skalních fanoušků, kteří budou mít svá místa přímo na pódiu Eurovision Song Contest 2013. Těmto fanouškům byl vůbec poprvé umožněn speciální nákup vstupenek na všechny přímé přenosy a porotcovské zkoušky v jednom balíčku za speciální cenu. Vstupenky byly distribuovány pouze registrovaným fanouškům v oficiálních národních fanklubech začleněných do sítí INFE Network a OGAE.

Sponzor[editovat | editovat zdroj]

Hlavním sponzorem Eurovision Song Contest 2013 byla švédská telekomunikační společnost TeliaSonera. Partnerem krásy byla německá kosmetická společnost Schwarzkopf.

Pořadí výstupů[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od předchozích ročníků se v roce 2013 nerozhodovalo o pořadí soutěžních vystoupení náhodně formou losu, ale toto bylo určeno producentským týmem podle soutěžních skladeb. Jednotlivé soutěžní země budou v lednu losem přiřazeni pouze do jednotlivých semifinálových kol a jejich částí. O pořadí výstupů rozhodnou producenti přímého přenosu. Jejich volbu však musí schválit referenční skupina EBU.

Jediná soutěžní pořadí, která podléhají náhodě formou losu, budou soutěžní vystoupení automatických finalistů.

Účastnické země a interpreti[editovat | editovat zdroj]

Evropská veřejnoprávní televize uveřejnila v pátek 21.12.2012 seznam zemí, které se rozhodly zapojit do 58. ročníku Eurovize. Eurovize v Malmö se zúčastnilo 39 zemí, což je pokles oproti předchozímu ročníku o 3 země. Z 58. ročníku Eurovision Song Contest se z finančních důvodů odhlásila Bosna a Hercegovina, Portugalsko a Slovensko. Turecko jako jediné argumentovalo nesouhlasem s pravidly.

Po jednoleté přestávce se do soutěže vrací Arménie, která svou účast již oznámila. Arménská televize se v roce 2012 soutěže neúčastnila, kvůli dlouhodobým politickým sporům s pořadatelským Ázerbájdžánem.

Česko na Eurovizi 2013[editovat | editovat zdroj]

Česká republika se prostřednictvím České televize nevyjádřila pozitivně k účasti na Eurovision Song Contest. Česko absentuje v soutěži od roku 2010, kdy se odhlásila pro tehdejší neúspěch interpretů a nízkou sledovanost. Podle mluvčí ČT je cesta k návratu do soutěže velmi trnitá, ne však nereálná.[1] Přesto v roce 2013 k návratu České republiky do soutěže nedojde.

Lucie Niemelä, zpěvačka české národnosti, se v roce 2012 přihlásila do finského národního kola Eurovision Song Contest, které pořádá televize YLE.[2] Niemelä však nebyla vybrána do televizních přenosů.

Rakouská televize ORF přistoupila v roce 2013 opět k výběru svého reprezentanta prostřednictvím národního kola Österreich rockt den Song Contest. Národní show získala novou podobu, které se zúčastnilo pět interpretů. Mezi nimi byla i skupina The Bandaloop,[3] jejíž členkou je B. Baxant, česká rodačka z Karlových Varů. Na Eurovizi se skupina pokoušela probojovat s písní "Back To The Fantasy".

Slovensko na Eurovizi 2013[editovat | editovat zdroj]

Slovensko o své účasti na 58. Eurovision Song Contest rozhodlo 4.12.2012, kdy mluvčí RTVS Richard Šümeghy informoval o negativním stanovisku ke slovenské účasti. Podle vedení Rozhlasu a televízie Slovenska se stanice v příštím roce zaměří na větší podporu domácích projektů a většinu financí investuje do vlastní tvorby a nových formátů.[4]

Stano Šimor, autor soutěžní písně Česka na Eurovizi 2008 "Have Some Fun" od Terezy Kerndlové, se stal jedním z porotců Maltské televizi (TVM), kteří rozhodli o finalistech v národním kole Malty 2013.[5] Šimora si TVM vybrala kvůli jeho středoevropskému původu a znalostem hudebního šoubyznysu ve střední a východní Evropě.

Návrat soutěžících z předchozích ročníků[editovat | editovat zdroj]

58. ročník Eurovision Song Contest měl však i své interprety, kteří se opět pokoušeli zvítězit. Takzvanými navrátivšími interprety disponují v roce 2013 dvě země – Bulharsko a San Marino.

Bulharsko využívá k výběru reprezentantů a eurosongů národního kola, avšak v pouze v letech 2007 a 2013 využila televize BNT svého práva interní volby. V obou případech se reprezentanty stalo duo Elitsa Todorova a Stoyan Yankulov[6].

Duo poprvé soutěžilo na Eurovizi v roce 2007 s písní "Water", která se umístila na pátém místě ve velkém finále soutěže. Elitsa se Stoyanem byli tak dosud jedinými bulharskými reprezentanty, kterým se podařilo probojovat do finále mezinárodní soutěže Eurovision Song Contest.

V roce 2013 bude duo na Eurovizi soutěžit s písní "Samo Shampioni", která však byla vybrána jako náhradní počin. Vítězným eurosongem národního kola se stala skladba "Kismet". Kvůli nevyřešeným podmínkám s jedním z autorů písně, přistoupila televize BNT ke zvolení náhradního eurosongu, který se v národním kole umístil na druhém místě[7].

Druhým soutěžícím, který se vrátil do Eurovize je překvapivě Valentina Monetta. Zpěvačka reprezentovala na Eurovision Song Contest 2012 v ázerbájdžánském Baku San Marino s písní "The Social Network Song", kterou napsal Ralph Siegel. V Ázerbájdžánu se Valentina nedokázala kvalifikovat do finálové části soutěže.

V roce 2013 se Valentina Monetta zavázala opět reprezentovat San Marino na Eurovizní soutěži písní a její soutěžní skladbu "Crisalide (Vola)" složil opět Ralph Siegel. Na rozdíl od předchozího, satirického eurosongu se nyní jednalo o seriózní počin, diametrálně odlišný od zpěvaččiny prezentace v Baku.

Soutěžní večery[editovat | editovat zdroj]

1. semifinále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí výstupu Země Jazyk Interpret Píseň Místo Body
01. Austria Rakousko angličtina Natália Kelly[8] Shine 14. 27
02. Estonia Estonsko estonština Birgit Õigemeel[9] Et Uus Saaks Alguse 10. 52
03. Slovenia Slovinsko angličtina Hannah Mancini[10] Straight Into Love 16. 8
04. Croatia Chorvatsko chorvatština Klapa s Mora[11] Mižerja 13. 38
05. DenmarkDánsko angličtina Emmelie de Forest[12] Only Teardrops 1. 167
06. Russia Rusko angličtina Dina Garipova[13] What If 2. 156
07. Ukraine Ukrajina angličtina Zlata Ognevich Gravity 3. 140
08. Netherlands Nizozemsko angličtina Anouk[14][15] Birds 6. 75
09. Montenegro Černá Hora černohorština Who See feat. Nina Žižić[16] Igranka 12. 41
10. Lithuania Litva angličtina Andrius Pojavis[17] Something 9. 53
11. Belarus Bělorusko angličtina Aljona Lanskaja Solayoh 7. 64
12. Moldova Moldavsko rumunština Aliona Moon[18] O mie 4. 95
13. Ireland Irsko angličtina Ryan Dolan[19] Only Love Survives 8. 54
14. Cyprus Kypr řečtina Despina Olympiou[20] An Me Thimáse 15. 11
15. Belgium Belgie angličtina Roberto Bellarosa[21][22] Love Kills 5. 75
16. Serbia Srbsko srbština Moje 3[23] Ljubav Je Svuda 11. 46

Z prvního semifinále Eurovision Song Contest postoupí 14. května 2013 do finále soutěže deset zemí, které získají nejvyšší počet bodů. O postupujících rozhodnou televizní diváci ve zúčastněných zemích a polovině zemí s automatickou finálovou účastí (Itálie, Švédsko, Velká Británie) v kombinaci s hlasováním národních porot v poměru 50:50.

2. semifinále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí výstupu Země Jazyk Interpret Píseň Umístění Body
01. Latvia Lotyšsko angličtina PeR[24] Here We Go 17. 13
02. San Marino San Marino italština Valentina Monetta[25] Crisalide (Vola) 11. 47
03. Macedonia Makedonie makedonština, romština Esma & Lozano Pred da se razdeni 16. 28
04. Azerbaijan Ázerbájdžán angličtina Farid Mammadov[26] Hold Me 1. 139
05. Finland Finsko angličtina Krista Siegfrids[27] Marry Me 9. 64
06. Malta Malta angličtina Gianluca Bezzina[28] Tomorrow 4. 118
07. Bulgaria Bulharsko bulharština Elitsa Todorova & Stoyan Yankoulov[6] Samo Šampioni 12. 45
08. Iceland Island islandština Eyþór Ingi Gunnlaugsson[29] Ég Á Líf 6. 72
09. Greece Řecko řečtina, angličtina Koza Mostra & Agathonas Iakovidis[30] Alcohol Is Free 2. 121
10. Israel Izrael hebrejština Moran Mazor[31] Rak Bishvilo (Only for Him) 14. 40
11. Armenia Arménie angličtina Dorians[32] Lonely Planet 7. 69
12. Hungary Maďarsko maďarština ByeAlex[33] Kedvesem 8. 66
13. Norway Norsko angličtina Margaret Berger[34] I Feed You My Love 3. 120
14. Albania Albánie albánština Adrian Lulgjuraj a Bledar Sejko Identitet 15. 31
15. Gruzie Gruzie angličtina Sopho Gelovani a Nodiko Tatišvili Waterfall 10. 63
16. Switzerland Švýcarsko angličtina Takasa[35][36] You and Me 13. 41
17. Romania Rumunsko angličtina Cezar[37] It's My Life 5. 83

Z druhého semifinále Eurovision Song Contest postoupí 16. května 2013 do finále soutěže deset zemí, které získají nejvyšší počet bodů. O postupujících rozhodnou televizní diváci ve zúčastněných zemích a polovině zemí s automatickou finálovou účastí (Francie, Německo, Švédsko) v kombinaci s hlasováním národních porot v poměru 50:50.

Finalisté[editovat | editovat zdroj]

Pořadí výstupu Země Jazyk Interpret Píseň Místo Body
01. France Francie francouzština Amandine Bourgeois[38] L'Enfer Et Moi 23. 14
02. Lithuania Litva angličtina Andrius Pojavis Something 22. 17
03. Moldova Moldavsko moldavština Aliona Moon O mie 11. 71
04. Finland Finsko angličtina Krista Siegfrids Marry Me 24. 13
05. Spain Španělsko španělština ESDM - El Sueño de Morfeo[39][40] Contigo Hasta El Final 25. 8
06. Belgium Belgie angličtina Roberto Bellarosa Love Kills 12. 71
07. Estonia Estonsko estonština Birgit Õigemeel Et Uus Saaks Alguse 20. 19
08. Belarus Bělorusko angličtina Aljona Lanskaja Solayoh 16. 48
09. Malta Malta angličtina Gianluca Bezzina Tomorrow 8. 120
10. Russia Rusko angličtina Dina Garipova What If 5. 174
11. Germany Německo angličtina Cascada[41] Glorious 21. 18
12. Armenia Arménie angličtina Dorians Lonely Planet 18. 41
13. Netherlands Nizozemsko angličtina Anouk Birds 9. 114
14. Romania Rumunsko angličtina Cezar It's My Life 13. 65
15. United Kingdom Spojené království angličtina Bonnie Tyler[42] Believe In Me 19. 23
16. Sweden Švédsko angličtina Robin Stjernberg[43] You 14. 62
17. Hungary Maďarsko maďarština ByeAlex Kedvesem 10. 84
18. Denmark Dánsko angličtina Emmelie de Forest Only Teardrops 1. 281
19. Iceland Island islandština Eyþór Ingi Gunnlaugsson Ég á Líf 17. 47
20. Azerbaijan Ázerbájdžán angličtina Farid Mammadov Hold Me 2. 234
21. Greece Řecko angličtina, řečtina Koza Mostra a Agathonas Iakovidis Alcohol Is Free 6. 152
22. Ukraine Ukrajina angličtina Zlata Ognevich Gravity 3. 214
23. Italy Itálie italština Marco Mengoni[44] L'essenziale 7. 126
24. Norway Norsko angličtina Margaret Berger I Feed You My Love 4. 191
25. Gruzie Gruzie angličtina Sopho Gelovani a Nodiko Tatišvili Waterfall 15. 50
26. Ireland Irsko angličtina Ryan Dolan Only Love Survives 26. 5

Do finále soutěže se ze semifinálových kol kvalifikuje 20 účastnických zemí, a to na základě nejvyššího počtu získaných bodů z účastnických zemí a zemí s hlasovacím právem pro dané semifinále. Postupující semifinalisté doplní automatické finalisty (Francie, Itálie, Německo, Španělsko Velká Británie a hostitelská země Švédsko). Z 26 účastnických zemí vzejde vítěz Eurovision Song Contest v sobotu 18. května 2013, a to na základě hlasování televizních diváků a národních porot v poměru 50:50 ve všech 39 účastnických zemích.Vítězem 58. ročníku soutěže se 19. května 2013 v 0:30 hodin SELČ stalo Dánsko. S písní Only Teardrops zvítězila zpěvačka Emmelie de Forest.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Michaela Fričová, mluvčí ČT převzala cenu webu EuroContest.cz [online]. 13 září 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Čechofinka Lucie Niemelä v boji o post reprezentantky ve Finsku [online]. 27 září 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Report z národního kola Eurovize 2013 v Rakousku [online]. 20 únor 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Víme první: Slovensko nebude na Eurovizi 2013! [online]. 4 prosinec 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 5. V porote národného kola Malty bude slovenský producent Stano Šimor [online]. 26 říjen 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 6. a b Bulharsko 2013, Elitsa Todorova a Stoyan Yankulov Me [online]. 10 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Změna eurosongu v Bulharsku! Soutěžit bude "Samo Shampioni"! [online]. 11 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Rakousko 2013, Natália Kelly - Shine [online]. 15 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Estonsko 2013, Birgit Õigemeel - Et uus saaks alguse [online]. 03 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Slovinsko 2013, Hannah [online]. 01 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Chorvatsko 2013, Klapa s mora - Mižerja [online]. 11 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Dánsko 2013, Emmelie de Forest - Only Teardrops [online]. 25 ledna 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Rusko 2013, Dina Garipova - What If [online]. 19 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Nizozemsko 2013, Anouk [online]. 17 října 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 15. Anouk to represent the Netherlands in 2013 [online]. 17 října 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 16. Černá Hora 2013, Who See? [online]. 20 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 17. Litva 2013, Andrius Pojavis - Something [online]. 20 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 18. Moldavsko 2013, Aliona Moon - O mie [online]. 16 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 19. Irsko 2013, Ryan Dolan - Only Love Survives [online]. 22 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Kypr 2013, Despina Olympiou [online]. 01 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 21. Belgie 2013, Roberto Bellarosa [online]. 16 listopadu 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 22. Roberto Bellarosa to Malmö for Belgium [online]. 16 listopadu 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 23. Srbsko 2013, Moje 3 - Ljubav je svuda [online]. 03 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 24. Lotyšsko 2013, PeR - Here We Go [online]. 17 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 25. San Marino 2013, Valentina Monetta [online]. 30 ledna 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 26. Ázerbájdžán 2013, Farid Mamedov - Hold me [online]. 14 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 27. Finsko 2013, Krista Siegfrids - Marry Me [online]. 09 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 28. Island 2013, Malta 2013, Gianluca Bezzina - Tomorrow [online]. 02 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 29. Island 2013, Eyþór Ingi Gunnlaugsson - Ég a líf [online]. 02 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 30. Řecko 2013, Koza Mostra feat. I.Ayathonas – Alcohol Is Free [online]. 18 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 31. Izrael 2013, Moran Mazor - Rak Bishvilo (Only for Him) [online]. 08 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 32. Arménie 2013, Dorians [online]. 22 ledna 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 33. Maďarsko 2013, ByeAlex - Kedvesem [online]. 03 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 34. Norsko 2013, Margaret Berger - I Feed You My Love [online]. 09 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 35. Švýcarsko reprezentují Heilsarmee [online]. 15 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 36. It's Heilsarmee for Switzerland! [online]. 15 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 37. Rumunsko 2013, Cezar - It's My Life [online]. 09 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 38. Francie 2013, Amandine Bourgeois - L'Enfer Et Moi [online]. 17 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 39. Reprezentanty Španělska jsou El Sueño de Morfeo [online]. 17 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 40. ESDM - El Sueño de Morfeo representará a España en el Festival de Eurovisión 2013 [online]. 15 prosince 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 41. Německo 2013, Cascada - Glorious [online]. 14 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 42. Velká Británie 2013, Bonnie Tyler - Believe In Me [online]. 07 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 43. Švédsko 2013, Robin Sjternberg - You [online]. 09 března 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 44. Itálie 2013, Marco Mengoni [online]. 17 února 2013. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu