El Sueño de Morfeo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
El Sueño de Morfeo
El Sueño de Morfeo na tiskové konferenci
El Sueño de Morfeo na tiskové konferenci
Základní informace
Jinak zvaný/á ESDM
Původ ESP Asturie, Španělsko
Žánry Pop rock, keltská hudba, power pop
Aktivní roky 2002—
Web El Sueño de Morfeo
Členové
Raquel del Rosario (zpěv)
David Feito (akustická kytara a zpěv)
Juan Luis Suárez (elektrická kytara)

El Sueño de Morfeo (v překladu ze španělštiny Morfeův sen) je španělská hudební skupina ze španělské provincie Asturie. Jejich hudebním stylem je pop-rock, který mísí s keltskými, folk rockovými a indie popovými prvky.[1] Reprezentovali Španělsko na Eurovision Song Contest 2013 písní "Contigo hasta el final" (S tebou až do konce).

Historie[editovat | editovat zdroj]

2002: Začátky[editovat | editovat zdroj]

Skupina byla původně založena v roce 2002 pod jménem Xemá a prezentovala tradiční hudbu Asturie.[1] Jejich album nazvané Del interior bylo vydáno ještě v tomtéž roce, ale nesetkalo se ovšem s velkým úspěchem. Album bylo nahráno zatímco David Feito z Asturie a Raquel del Rosario z Kanárských ostrovů byli hudební učitelé na Colegio Internacional Meres v Sieru, Asturii spolu s kolegy učiteli Andrésem Alonsem (klávesy a akordeon) a Antón Fernández (baskytara a kytara). Když se po vydání prvního alba skupina musela rozhodnout, jestli budou stále Xemá nebo vytvoří nový projekt, rozhodli se pro druhou možnost.

2003-2006: "1+1 son 7" a El Sueño de Morfeo[editovat | editovat zdroj]

Po Juanu Luisi Suárezu nastoupili v roce 2003 do projektu David a Requela, kteří se rozhodli najít nový název pro skupinu. Uvažovali nad jmény jako Pupitre Azul nebo La Hija del Caos, a nakonec vybrali El Sueño de Morfeo.

V roce 2004 Raquel byla na konkurzu pro španělský televizní seriál Los Serrano a dala jim demo jejich písně. Produkční společnost Globomedia je požádala o nahrání ústřední písně k seriálu 1+1 son 7, a to spolu s Fran Pereou v epizodě, která by se mohla vysílat dne 30. července 2004. Skupina získala významný impuls od tohoto momentu ve své hudební kariéře. Dostali nahrávací smlouvu z hudebního oboru od produkční společnosti Globomedia Música.[2]

Jejich první album El Sueño de Morfeo vyšlo v březnu 2005 a bylo produkováno Manelem Santistebanem. Pilotní singl Nunca volverá byl vydán v lednu 2005 a stal se ve Španělsku hitem. Zaujal třetí místo v žebříčku singlů na konci roku.[3] Následující singly Ojos de cielo, Okupa de tu corazón a Esta soy yo upevnily jejich místo v žebříčcích. Podnikli turné po Španělsku s více než 100 koncerty a také promo turné v Latinské Americe. Ve stejném roce se zúčastnili nahrávání alba k poctě Duncana Dhua, kdy nahráli skladbu pojmenovanou Una calle de París.

V roce 2006 nahráli coververzi písně I Will Survive pro španělského výrobce piva Cruzcampo, pod názvem Tómate la vida. Raquel nahrála duet s Diegem Martínem s názvem Déjame verte a El Sueño de Morfeo El Sueño de Morfeo nahráli španělskou verzi soundtracku Our Town a Reencontrar pro španělské vydání filmu Auta. V zahajovací kampani televizního kanálu La Sexta se mohli pochlubit s písní Sonrisa especial.

Raquel del Rosario

2007-2008: Nos vemos en el camino[editovat | editovat zdroj]

Třetí studiové album a druhé pod novým názvem kapely El Sueño de Morfeo – Nos vemos en el camino bylo nahráno během roku 2006 a bylo vydáno v dubnu 2007. Jedna z albových skladeb "Un tunel entre tú y yo" byla uvedena, když se dodatečně vyskytla v televizním sitcomu Los Serrano. Pilotní singl z alba je "Para toda la vida" následovaný skladbou "Demasiado tarde".

Následující 2 singly byli ve spolupráci s Nekem, a byli to "Para ti sería" a "Chocar". Album bylo znovu vydáno s DVD a s obsahem nových skladeb a spoluprací s Nekem. Skupina podnikala turné napříč Španělskem v roce 2007 a uskutečnila mini-turné také v roce 2008.

2009-2010: Cosas que nos hacen sentir bien[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 2009 natočili v Los Angeles nové album. Pilotní singl "Si no estás" byl vydán v dubnu 2009 a album Cosas que nos hacen sentir bien v květnu 2009. Po pilotním singlu následovali "No sé dónde voy" a "Gente". Skupina v roce 2009 i 2010 podnikla turné po Španělsku. V roce 2010 spolupracovali s Cómplices, na nahrávání jedné z jejich nepopulárnějších písní "Es por ti" k albu na 20. výročí vzniku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b El Sueño de Morfeo [online]. Elepé.com. Dostupné online. (Spanish) 
  2. El sueño de Eurovisión [online]. El Comercio, 23 December 2012. Dostupné online. (Spanish) 
  3. TOP 10 SINGLES 2005 [online]. PROMUSICAE. Dostupné online. (Spanish)