Markéta II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Markéta II. Dánská)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta II.
královna dánská
Markéta II. Dánská
Doba vlády 14. ledna 1972 – dosud (47 let)
Sňatek 10. června 1967
Manžel Princ Henrik (1967 - 2018)
Úplné jméno Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid
Tituly Její Veličenstvo dánská královna
Narození 16. dubna 1940 (78 let)
Kodaň
Předchůdce Frederik IX.
Potomci korun. princ Frederik
princ Joachim
Rod Oldenburkové
Dynastie Glücksburkové
Motto Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke
(Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska)
Otec Frederik IX.
Matka Ingrid Švédská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
glücksburští Oldenburkové Arms of the County of Oldenburg.svg
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV královna


Markéta II., narozená jako Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid, (* 16. dubna 1940 Kodaň) je od roku 1972 dánská královna. Její heslo zní „Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke“ (Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska).

Před nástupem na trůn studovala v Kodani, Cambridge, Aarhusu, Paříži a Londýně právo, historii, politologii, ekonomii, archeologii a sociologii.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Princezna Margrethe se narodila v paláci Amalienborg v Kodani rodičům korunnímu princi Frederikovi a korunní princezně Ingrid. Byla pokřtěna 14. května 1940. Jelikož král Kristián X. byl v té době rovněž králem Islandu, bylo na počest islandského lidu princezně dáno také islandské jméno, Þórhildur.

Jejími kmotry se stali král Kristián X., princ Knut Dánský, princ Axel Dánský, švédský král Gustav V., švédský korunní princ Gustaf Adolf, vévoda z Västerbottenu, vévoda z Connaughtu, dánská královna Alexandrina, princezna Thyra Dánská, korunní princezna Luisa Švédská, princ Harald Dánský, princezna Helena Dánská, princezna Lady Patricia Ramsay, vévodkyně korunní princezna Cecílie Pruská a princezna Markéta Bourbonsko-Parmská.

V roce 1967 se provdala za francouzského diplomata Henriho de Laborde de Monpezat, s nímž má dva syny: dědice trůnu Frederika a prince Joachima.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Markéta II. se stala dánskou královnou v roce 1972, po smrti svého otce krále Frederika IX. Ve svém novoročním projevu roku 1984 dánská královna připomněla svému lidu, aby pamatoval na dobré přijímání a přátelské chování vůči imigrantům. Témata tolerance, imigrace a svoboda slova se objevila i v jejím projevu roku 2006.

Královna Markéta hovoří dánsky, francouzsky, švédsky, norsky, anglicky a německy. Ilustrovala dánské vydání knihy J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky.[1] Věnuje se také módnímu návrhářství.

Královna Markéta II. je 1188. dámou Řádu zlatého rouna (španělského) a 961. lady Podvazkového řádu. Obdržela také dánské vyznamenání Řád slona a grónskou medaili Nersornaat.

Politická role[editovat | editovat zdroj]

Dánské království je konstituční monarchie, což znamená, že panovník není oprávněn provádět nezávislá politická rozhodnutí. Královna musí stvrdit každé legislativní rozhodnutí a ta se teprve potom mohou stát zákonem, a ta se naopak stávají pravomocnými, pokud je schválí i kabinet ministrů. Jako hlava státu stojí královna u sestavování nové vlády. Její oficiální titul zní královna Dánska.

Královna má pouze titul královna Dánska, jelikož po svém nástupu na trůn v roce 1972 upustila od užívání ostatních titulů dánského krále. V letech 1513-1972 se králové jmenovali pouze Kristián nebo Frederik.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Markéta II. odmítá používat mobilní telefon a internet a říká, že je bez nich velmi spokojená.[2]

Kouří tři krabičky cigaret denně. Stala se terčem kritiky, že tím dává poddaným špatný příklad, v roce 2006 proto oznámila, že nadále nebude kouřit na veřejnosti.[3][4]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kongehuset.dk. kongehuset.dk [online]. [cit. 2008-07-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-25. 
  2. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16537659
  3. http://www.ibtimes.com/smoking-may-be-increasingly-unpopular-many-politicians-royals-light-it-1320995
  4. {title}. www.bt.dk [online]. [cit. 2007-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-16. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Frederik IX.
Znak z doby nástupu Dánská královna
od 1972
Znak z doby konce vlády Nástupce: