Staré Splavy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staré Splavy
Staré Splavy, pohled ze Šroubeného
Staré Splavy, pohled ze Šroubeného
Lokalita
Charakter velká vesnice
Obec Doksy
Okres Česká Lípa
Kraj Liberecký kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 584 (2011)[1]
Katastrální území Doksy u Máchova jezera (49,17 km²)
Nadmořská výška 265 m n. m.
PSČ 471 63
Počet domů 252 (2011)[1]
Staré Splavy
Staré Splavy
Další údaje
Kód části obce 28223
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staré Splavy (něm. Thammühl am See) je vesnice, část obce Doksyokrese Česká Lípa. Jedná se o rekreační středisko na severozápadním břehu Máchova jezera. Zejména na přelomu 19. a 20. století se jednalo o jednu z nejproslulejších a nejluxusnějších dovolenkových destinací v Českých zemích i v celém Rakousku-Uhersku. Obec byla tehdy známá s přídomkem „Böhmisches Lido“ („České Lido“).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1222 byl na tomto místě postaven mlýn u náhonu. Za husitských válek byla obec zpustošena. První historicky doložená zmínka o obci „Ves pod Dogsy“ je v listině krále Jiříka z Poděbrad z roku 1460. V konfiskačních listinách z roku 1622 je obec označena jako „Ves pod Stawem“ nebo Alte Wehre (Staré Splavy), nicméně německý název Thammühl pochází ze zkomoleniny dvou slov: alte Mühle - česky „starý mlýn“. Od roku 1850 jsou Staré Splavy součástí města Doksy a dnes zde žije asi 500 stálých obyvatel.

K místu se váže řada legend. Podle jedné se starosplavský mlynář díky sázce s čertem zasloužil o vznik kopců Bezdězské vrchoviny. Jiná legenda vypráví o setkání Karla IV. s místním ovčákem při lovu na jelena a následném založení Velkého rybníka (německy Großteich). Známé jsou i legendy o manu Daliboru z Myšlína nebo o Myším hrádku - dnes Myší ostrůvek (německy Mäuselschloß) uprostřed jezera (legendy viz Máchovo jezero).

Na severní straně se rozkládá vrch Šroubený, lidově Šroubovák. Své jméno údajně získal podle srubu, který stával na jeho vrcholku a sloužil jako strážní věž - Šroubený (německé jméno kopce je Schraubenberg). Tato hláska byla pravděpodobně součástí opěrných bodů, zajišťující bezpečnost na významné kupecké trase z Žitavy přes Bezděz do Prahy.

Z nedalekého vrchu Borný (německy Börnai) prý císař Francouzů Napoleon Bonaparte obhlížel v srpnu roku 1813 tamější terén . Jeho přítomnost byla zaznamenána i na dalších místech v kraji (Jablonné v Podještědí, Mimoň).

V roce 1867 byla obec spojena s okolím železniční tratí.[2]. Trať 080 vedoucí z Bakova nad Jizerou do České Lípy a Jedlové je dodnes funkční a má zde zastávku, jednoduchá dřevěná budova pochází z konce 19. století.

Svoji proslulost získaly Staré Splavy koncem 19. století a zejména ve dvacátých letech 20. století, kdy se sem sjížděla tzv. lepší společnost, hlavně na letní pobyty. Nemovitosti zde postavilo mnoho zámožných rodin, často židovských (Mauthnerovi, Bondyovi, Kohnovi), nebo např. rodina režiséra Miloše Formana. Staré Splavy, stejně jako Doksy (Hirschberg am See), získaly přídomek „vzdušných lázní“ (německy Luftkurort) nebo letoviska (Sommerfrische). V roce 1930 byla mezi Starými Splavy a Doksy zavedena pravidelná lodní doprava parníčkem Tista (dnes Hynek), vyrobeném v Berlíně.

Vrch Borný nad Máchovým jezerem
Funkcionalistická vila architekta Otty Kohna, otce Miloše Formana. Stojí v lokalitě Lázeňský vrch.

Po tzv. Mnichovské dohodě se obec stala součástí Sudet a za druhé světové války hrála roli německého lazaretu a útulku pro německé těhotné ženy. Po válce došlo k masivnímu odsunu německého obyvatelstva a dosídlení převážně českým obyvatelstvem, a Staré Splavy se staly opět známým odpočinkovým centrem, od padesátých let i místem organizované tzv. odborářské rekreace. Významnými středisky se staly zotavovny Racek (dnes středisko Roháč a sídlo infocentra), K.H. Mácha, Na Pobřeží (zbořeno v sedmdesátých letech) nebo Ruch (dříve Hotel Petelka). V osmdesátých letech byl postaven komplex zotavovny „Rudý říjen“, dnešní hotel Bezděz.

V 90. letech došlo kvůli velkému poklesu odborářských dovolených k dočasnému snížení návštěvnosti ve Starých Splavech a chátrání některých objektů. Ty byly postupně privatizovány.

Staré Splavy nabízejí unikátní koncentraci rekreačních objektů a řadu možností trávení volného času uprostřed přírodních krás Máchova kraje. Jsou východiskem mnoha turistických tras, například do nedalekých Hradčanských stěn v bývalém vojenském prostoru Ralsko, v nichž nalezneme dosud neporušenou přírodu a četné bizarní skalní útvary. Obec a její okolí sloužily několikrát jako kulisa pro natáčení filmů.

I přes současné snahy o komerční exploataci místa si Staré Splavy stále udržují svou původní atmosféru, sahající k předválečné slávě lázeňského letoviska.

Památky a pamětihodnosti v obci[editovat | editovat zdroj]

Funkcionalistický kiosek na tzv. Malé pláži ve Starých Splavech

Zaniklé památky[editovat | editovat zdroj]

Pomník občanům Starých Splavů padlých v 1. světové válce. Stával na návsi. Odhaleno 1927, zničeno 1945.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obec lemuje silnice první třídy I/38. Ve Starých Splavech se také nachází železniční zastávka na trati Bakov nad Jizerou - Jedlová, kde zastavují osobní vlaky Česká Lípa - Bakov nad Jizerou, Jedlová - Doksy a v letním období i vybrané rychlíky linky D23 Rumburk - Kolín. Zastávka je pro osobní vlaky na znamení.

Staré Splavy se nacházejí v zóně 2207 "Doksy - Staré Splavy" integrovaného dopravního systému Libereckého kraje.

V sezoně je mezi Starými Splavy a Doksy v provozu motorový výletní vláček.[5]

Rekreace[editovat | editovat zdroj]

 • ubytování: několik hotelů, řada restaurací, penzionů, chatek a kempů
 • turistika: východisko několika cyklotras i tras určených pro pěší turisty, např. modré do České Lípy či žluté okružní kolem Máchova jezera. Je zde půjčovna kol a prodej lyží
 • vodní sporty: pláž s aquaparkem, jachtclub, půjčovna lodí, rekreační rybaření, vyjížďky parníkem
 • sport: tenisový areál, minigolf, lanová dráha - Jungle Creek, motokáry
 • informace: sezónní turistické infocentrum
 • v okolí jsou vynikající terény pro orientační běžce, rekreační lezce i houbaření

Kolem možné úpravy pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech se na podzim 2012 rozpoutaly diskuze a uvažovaný soudní spor, připravovaný radnicí.[6]

Kulturní a společenské akce[editovat | editovat zdroj]

Staré Splavy - pláž
 • Slavné Open air party Mácháč (v srpnu 2010 se konalo jubilejní desáté)
 • Otvírání Máchova jezera v Doksech
 • Otvírání Máchova jezera a pouť organizovaná vždy poslední víkend v červenci ve Starých Splavech.
 • Masopustní průvod a oslavy

Sport[editovat | editovat zdroj]

Areál Tenis clubu
 • Cyklistický závod TOUR DE RALSKO (aktuálně 30. března 2009)
 • Cyklistický závod TOUR DE Mácháč (4. ročník 21. září 2008)
 • Jarní pochody Po stopách Karla Hynka Máchy organizované MěKS v Doksech
 • V roce 1972 bylo ve Starých Splavech pořádáno Mistrovství světa v orientačním běhu.
 • Mistrovství České republiky v jachtingu ve třídě Pirát 7.–9.9. 2001
 • MČR ledních jachet 6.-7.3.2004
 • Mistrovství ČR pro lodní třídu Star byl YC Staré Splavy 17.8 2004
 • Mistrovství ČR třídy Pirát 10.-12.9. 2004

Tenis[editovat | editovat zdroj]

Ve Starých Splavech se každoročně od roku 2007 koná ženský profesionální tenisový turnaj okruhu ITF. Je veden pod oficiálním názvem Macha Lake Open, v seznamech turnajů pak jako ITF Stare Splavy. V letech 2017 a 2018 byl turnaj dotován sumou 25 000 dolarů (kategorie W25). Pro rok 2019, kdy se turnaj konal od 17. do 23. června, měl již vyšší celkovou finanční dotaci pro hráčky 60 000 dolarů. Patřil do kategorie W60 + H (H = hospitality, anglicky pohostinnost), čímž se zařadil mezi významnější a více sledované turnaje okruhu ITF. Ve dvouhře se jej zúčastnilo celkem 56 hráček z celého světa včetně těch, které neprošly kvalifikací do hlavního pole (main draw). Kromě toho byla hrána také čtyřhra za účasti 16 párů.[7] Do finále turnaje ve dvouhře se probojovaly dvě české tenistky. Barbora Krejčíková (vítězka grandslamových turnajů French OpenPaříži a ve Wimbledonu ve čtyřhře v roce 2018) v něm zvítězila nad Denisou Allertovou 6-2, 6-3 a do žebříčku WTA si připsala 100 bodů.[8]

Fotbal[editovat | editovat zdroj]

Fotbalový tým mužů TJ Staré Splavy, založený v roce 1959,[9] zakončil sezónu 2010/2011 v I. B třídě Libereckého kraje na 8. místě.[10] O rok později ve stejné soutěži skončil sedmý.[11]

V sezóně 2018/2019 hrálo mužstvo ze Starých Splavů pod hlavičkou TJ Doksy B rovněž v I. B třídě Libereckého kraje a skončilo na 7. místě.[12]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Do druhé světové války se Starým Splavům pro exluzivní prostředí a oblíbenost zejména u vyšší společenské třídy (např. prvorepublikoví herci, architekti či podnikatelé) přezdívalo "Böhmisches Lido" ("České Lido") nebo "Böhmische Riviera" ("Česká Riviéra"). Od 90. let se často užívá poněkud pejorativní označení "Ibiza pro chudé", a to z důvodu relativní finanční dostupnosti pro tuzemské rekreanty.

Významná místa v okolí[editovat | editovat zdroj]

Památný dub na severním konci hráze Máchova jezera[13]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti v nejbližším okolí[editovat | editovat zdroj]

Významné osobnosti spjaté s obcí[editovat | editovat zdroj]

Přístaviště Staré Splavy - původní podoba

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
 2. PODHORSKÝ, Marek. Liberecký kraj. Praha 7: freytag&berndt, 2002. ISBN 80-7316-032-3. Kapitola Českolipsko, s. 35. 
 3. https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/socha_lev_muzeum_zatec_20160322.html
 4. http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/17143-machuv-pomnik-na-horce-bela-pod-bezdezem.html
 5. http://www.ceskolipsko.info/dr-cs/11454-vyletnim-vlackem-kolem-machova-jezera.html
 6. Michael Polák. Boj o pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech přituhuje. Českolipský deník [online]. 2012-11-13 [cit. 2012-11-13]. Dostupné online. 
 7. Viz ITF Stare Splavy 2019, [www.itftennis.com], staženo 26. června 2019 (anglicky).
 8. Viz [1], staženo 26. června 2019 (anglicky).
 9. TJ Staré Splavy, [2], staženo 26. června 2019.
 10. Radek Valenta. Fotbalová I. B třída Liberecka. Českolipský deník. Červen 2011, roč. 18, čís. 22. června, s. 16. ISSN 1214-8462. 
 11. Kopeme za fotbal – Výsledky soutěží. Českolipský deník. Červen 2012, roč. 19, čís. 20. června, s. 16. ISSN 1214-8462. 
 12. Fotbal u nás, [3], staženo 26. června 2019.
 13. 102163
 14. a b 50°35′25″ s. š., 50°35′25″ v. d.
 15. Liberecký kraj – Českolipsko, str. 36

Souřadnice[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]