Hans Krása

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Krása
Hans Krása (1899-1944).jpg
Základní informace
Narození 30. listopadu 1899
Praha, Čechy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 17. října 1944 (ve věku 44 let)
Osvětim
Nacistické NěmeckoNacistické Německo Nacistické Německo
Žánry opera a klasická hudba
Povolání hudební skladatel, korepetitor a dirigent
Manžel(ka) Eliška Kleinová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans Krása (30. listopadu 1899 Praha18. října 1944 Osvětim)[1] byl československý hudební skladatel česko-německo-židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Krásův otec byl právník, z české rodiny, jeho matka pocházela z německo-židovské rodiny. Hans v Praze studoval skladbu na Německé akademii hudby a divadelního umění u Alexandra Zemlinského. Po zakončení studia následoval svého učitele do Berlína. po studijních pobytech ve Francii jako žák Alberta Roussela, se živil jako korepetitor v Novém německém divadle v Praze.

V Terezíně[editovat | editovat zdroj]

10. srpna 1942 byl Hans Krása deportován do koncentračního tábora v Terezíně. Zde se významně podílel na organizaci kulturního života v táboře, a během svého pobytu v táboře zkomponoval další skladby. Jeho dětská opera Brundibár byla nejúspěšnějším představením terezínského tábora, kterou nastudoval ve scénické spolupráci s Františkem Zelenkou. Od 23. září 1943 (první uvedení v malém sále kasáren[2]) byla opera reprízována celkem více než padesátkrát. Některé scény z Brundibára se objevují také na záběrech nacistického propagandistického filmu Theresienstadt („Der Führer schenkt den Juden eine Stadt“).

V Terezíně byl několik měsíců ženatý s Eliškou Kleinovou, aby ji – coby samotnou ženu – zachránil před deportací do vyhlazovacího tábora.

V noci 16. října 1944 v Terezíně nastoupil Hans Krása do železničního vagónu, jehož cílem byl KT Osvětim. Ačkoli mu bylo teprve necelých 45 let, byl jako „starší“ muž téměř okamžitě po příjezdu poslán na smrt v plynové komoře.[3].

Kompoziční činnost[editovat | editovat zdroj]

Hans Krása kompozičně vycházel vedle Alexandra Zemlinského také z tvroby Gustava Mahlera, Arnolda Schönberga.

Roku 1921 zaznamenal svůj první skladatelský úspěch s Písněmi pro orchestr op. 1 na text Christiana Morgensterna. V roce 1933 měla v Praze premiéru jeho opera Verlobung im Traum / Zásnuby ve snu pod taktovkou George Szella, za kterou obdržel Československou státní cenu[4].

Roku 1938 napsal Krása společně s libretistou Adolfem Hoffmeisterem dětskou operu Brundibár, s níž se chtěl zúčastnit soutěže vypsané československým ministerstvem školství a osvěty. Soutěž se ovšem z důvodu vypuknutí druhé světové války nerealizovala. V roce 1941 byla opera tajně provedena v židovském sirotčinci v Praze na Hagiboru.Představení měl nastudovat Rafael Schächter, ale protože byl mezi tím poslán transportem do Terezína, hudebně operu řídil jeho syn Rudolf Schächter. Návrh kostýmů a režie představení byly dílem Františka Zelenky.

V roce 1943 byl Brundibár uveden v Terezíně.

Jméno Hanse Krásy nese pražské smyčcové kvarteto Krása Quartet.[5]

Citát[editovat | editovat zdroj]

...Ale i počet jejích představení překonala dětská opera Brundibár. K nastudování dal podnět Rafael Schächter, opět dřívější spolupracovník Burianův, jeden z nejvýraznějších umělců v kulturním životě ghetta. Operu napsal Hans Krása na starší libreto Adolfa Hoffmeistra. Skladatel Krása, kultivovaný, citlivý muzikant, se nedožil konce války – podobně jako jeho spolupracovníci Zelenka a Schächter... V Terezíně patřil Brundibár k obligátním pozoruhodnostem. Tisíce lidí slyšelo jeho melodie, stovky dětí prožily při zkouškách a představeních nejsilnější dojmy svých krátkých životů.
— Norbert Frýd [6]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Opery
Orchestrální díla
 • Orchestrální skladba, 1910, nedochováno
 • Orchestergrotesken mit begleitender Singstimme, op. 1 na texty Christiana Morgensterna, 1920
 • Symphonie für kleines Orchester, 3. věta se zpěvním hlasem na báseň Arthura Rimbauda, 1922
 • Ouvertura pro malý orchestr, 19431944
Komorní hudba
 • Smyčcový kvartet, 1913, nedochováno
 • Komorní hudba pro cembalo a 7 nástrojů, 19351936
 • Téma s variacemi pro smyčcový kvartet, 19351936
 • Tanec pro smyčcové trio, 1943
 • Passacaglia a fuga pro smyčcové trio, 1943
Ostatní

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Matriční záznam o narození a obřízce
 2. František Černý: Theater – Divadlo, Orbis, Praha, 1965, str. 390
 3. Eva Šormová: Divadlo v Terezíně 19411945, Severočeské nakladatelství pro Památník Terezín, Ústí nad Labem, 1973, str. 74, 108
 4. Eva Šormová: Divadlo v Terezíně 19411945, Severočeské nakladatelství pro Památník Terezín, Ústí nad Labem, 1973, str. 108
 5. Krása Quartet [online]. Krása Quartet, [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (česky a něměcky) 
 6. František Černý: Theater – Divadlo, Orbis, Praha, 1965, str. 223
 7. Anne Sofie von Otter - "Refuge in Music" - Terezin (Theresienstadt) [online]. jpc-Schallplatten-Versandhandelsgesellschaft mbH, [cit. 2017-03-19]. Dostupné online. (německy) 
 8. (anglicky) Refuge in Music v Internet Movie Database

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]