Václav Marhoul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Václav Marhoul
Narození 30. ledna 1960
Praha
Vzdělání FAMU v Praze
Povolání režisér, scenárista, producent
Herec (Pražská pětka, Sklep)
Manažer skupiny Tvrdohlaví v 90. letech
Ředitel filmových ateliérů Barrandov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Marhoul (* 30. ledna 1960 Praha) je český scenárista, režisér, herec (člen Divadla Sklep a divadelního uskupení Pražská pětka), producent, podnikatel, kulturní organizátor a manažer. Jakožto manažer působil coby generální ředitel Filmového studia Barrandov, dále jako manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví, kde také provozoval stejnojmennou prodejní galerii.

Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1984 začínal nejprve jakožto asistent produkce a později i jako zástupce vedoucího produkce ve Filmovém studiu Barrandov. Počátkem 90. let se po Sametové revoluci stal na sedm let jeho generálním ředitelem.

Je znám také coby aktivní organizátor kulturního dění např. ze svého působení v umělecké skupině Tvrdohlaví, spoluúčasti na vojenských přehlídkách společnosti Bahna Strašice, přípravě oslav konce 2. světové války v Praze a v Plzni jakož i kulturního programu v rámci pražského summitu států NATO.

Coby herec vystupoval nejprve ve uměleckém sdružení Pražská pětka a v pořadech Divadla Sklep. Jedná se také o člena dozorčí rady České filmové a televizní akademie.[1]

Václav Marhoul v roce 2007

Scénář a režie[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2010 oznámil Marhoul, že získal práva na zfilmování románu Nabarvené ptáče amerického spisovatele polského původu Jerzyho Kosińského.[2] V roce 2013 obdržel na filmovém festivalu v Cannes za jeho adaptaci zvláštní uznání poroty Ceny Krzysztofa Kieslowského pro nejlepší scénář.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Členové České filmové a televizní akademie [online]. Praha: Česká filmová a televizní akademie [cit. 2011-03-08]. Dostupné online. 
  2. Václav Marhoul chystá filmovou verzi bestselleru Nabarvené ptáče [online]. ČTK, 2010-5-27, rev. 2010-5-27 [cit. 2010-05-28]. Dostupné online. (čeština) 
  3. Václav Marhoul si veze z Cannes za svůj scénář zvláštní uznání poroty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]