Přeskočit na obsah

Kohnova vila (Staré Splavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kohnova vila (Staré Splavy)
Funkcionalistická vila architekta Otto Kohna na Lázeňském vrchu ve Starých Splavech.
Funkcionalistická vila architekta Otto Kohna na Lázeňském vrchu ve Starých Splavech.
Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektOtto Kohn
Poloha
AdresaStaré Splavy, ČeskoČesko Česko
UliceLázeňský vrch
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohnova vila (někdy psáno též Villa Kohn) je funkcionalistická vila ve Starých Splavech u Máchova jezera v okrese Česká Lípa.

Objekt čp. 123 se nachází ve Starých Splavech, ve vilové čtvrti Lázeňský vrch. Podle vlastního návrhu[1] si ji na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století nechal postavit, jako svou soukromou rodinnou rezidenci, jeden z nejvýznačnějších pražských židovských meziválečných architektů Otto Kohn, autor např. pražského obytného komplexu Molochov na Letné, bratr Karla Kohna, a mj. také biologický otec režiséra Miloše Formana.[2][3] Po Kohnově emigraci do USA v roce 1938 a záboru Sudet byla vila Třetí říší arizována, po druhé světové válce ji odkoupila soukromá osoba, která ji vlastní dodnes.

Architektura

[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o dvoupatrovou funkcionalistickou stavbu obdélníkového půdorysu. Architektonický návrh domu se drží konceptu funkcionalismu: forma sleduje funkci. Objekt má přísně pravoúhlé tvary, pro vilu je charakteristická kombinace hladkých omítaných ploch a detailů, fasáda je hladká a prosta jakýchkoliv dekorací. Okna jsou rozmístěna nepravidelně, neboť odpovídají funkci jednotlivých prostor domu. Nápadným prvkem, který kontrastuje s uhlazenou formou stavby, je kamenná podezdívka z pískovcových kvádrů, typických pro zdejší stavby.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Vila v nedávné době[kdy?] prošla částečnou rekonstrukcí; bylo přidáno nevhodné třetí patro. Objekt není památkově chráněn a není přístupný veřejnosti.

  1. Praha, Paříž, Ekvádor. Po stopách bratrů Kohnových | Design. Lidovky.cz [online]. 2019-04-12 [cit. 2021-12-24]. Dostupné online. 
  2. Staré Splavy [online]. [cit. 2021-12-24]. Dostupné online. 
  3. Oscarový režisér měl dva tatínky: Formana zplodil architekt Kohn!. Blesk.cz [online]. [cit. 2021-12-24]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]