Borný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borný
Borný nad Máchovým jezerem
Borný nad Máchovým jezerem

Vrchol 446 m n. m.
Prominence 152 m
Izolace 3 km → Dub
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Jestřebská kotlina / Okenská pahorkatina[1]
Souřadnice
Borný
Borný
Hornina čedič, pískovec
Povodí Robečský potok
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borný (německy Bornayberg, 446 m n. m.) je neovulkanický vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje, ležící asi 2,5 km severně od města Doksy na stejnojmenném katastrálním území. Vrch se tyčí nad severovýchodním břehem Máchova jezera v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Po odtěžení vrcholu Tachovského vrchu kamenolomem se Borný stal nejvyšším bodem Jestřebské kotliny.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Na samotném vrcholu, který je téměř bez výhledu, stojí telekomunikační stožár. Na jihozápadním svahu je vyhlídka na Máchovo jezero, vrch Šroubený, Polomené hory, Malý a Velký Bezděz atd. Nad průseky na severní straně je vidět Hradčanská pahorkatina. V blízkém okolí se nalézají další nižší neovulkanické vrchy: Malý Borný (372 m n. m.), Havířský vrch (309 m n. m.) či skalní skupina Čihadlo.

Sodalitový vrchol Borného

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, do podcelku Dokeská pahorkatina, do okrsku Jestřebská kotlina a do podokrsku Okenská pahorkatina.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrch, konkrétně pouze k vyhlídce pod vrcholem, vede žlutá turistická značka z kempu Pod Borným. Automobil je možno zanechat u přilehlých kempů nebo u silnice Doksy – Staré Splavy, železniční zastávky jsou v obou sídlech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]