Oldřich Tista z Hedčan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldřich Tista z Hedčan
Narození14. století
Kožlany
Úmrtí1379
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Zřícenina hradu Libštejna; Východní palác

Oldřich Tista z Hedčan také Oldřich Tista z Libštejna (14. století? - 1379?) byl český šlechtic, purkrabí na královském hradu Bezděz a jeden z projektantů staveb pro Karla IV.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě se nedochovalo mnoho informací. Narodil se nejspíš v první polovině 14. století ve vsi Hedčany na Plzeňsku, kterou později i vlastnil. Vesnici založili polští váleční zajatci z kmene Hedčanů, které do Čech přivedl v roce 1039 kníže Břetislav I. po svém válečném vpádu do Polska.[1] Zřejmě i Oldřich byl původem polské národnosti,[2] čemuž nasvědčuje to, jakým způsobem stavěl hrady, po takzvaném polském způsobu s dvěma věžemi[3].

V letech 1354 až 1374[4] během vlády Karla IV. působil ve funkci purkrabího na Bezděz. Titulem magister fabriciae[5] byl pověřen králem zejména stavbou dvou významných děl v severních Čechách. Dozoroval stavbu hraničního hradu Karlsfried v Žitavských horách, střežícího přeshraniční kupeckou stezku mezi Čechami a Lužicí. Hrad, ležícího 10 km severním směrem od hradu Lemberka a 9 km jižně od Žitavy, dokončil v roce 1357. Do dnešních dnů se dochovala pouze jeho zřícenina. Dále založil Velký rybník pod hradem Bezděz, který dokončil v roce 1366.

Před rokem 1361 si vystavěl na skalnatém ostrohu nad Berounkou hrad Libštejn, podle kterého se i začal psát. Měl syna téhož jména, jenž hrad Libštejn prodal před koncem 14. století Albrechtovi z Kolowrat.[3] Zemřel roku 1379.[2]

Do roku 1945 nesla jeho jméno motorová loď Hynek na Máchově jezeře.

Reference[editovat | editovat zdroj]