Libštejn (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libštejn
Letecký snímek hradu
Letecký snímek hradu
Základní informace
Slohgotický
Výstavbapřed rokem 1361
Zánikpřed rokem 1590
StavebníkOldřich Tista z Hedčan
Další majiteléLibštejnští z Kolovrat,
Valdštejnové
Poloha
AdresaVrch nad Berounkou jižně od Liblína, Liblín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Libštejn
Libštejn
Další informace
Rejstříkové číslo památky45986/4-2520 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libštejn (Liebenstein) je zřícenina gotického hraduPlzeňském kraji v katastru obce Liblínokrese Rokycany. Zřícenina stojí na vrchu nad pravým břehem řeky Berounky v nadmořské výšce 300 metrů. Hrad je vzdálen asi 6,5 km severozápadně od Radnic a 10 km jihovýchodně od Kralovic. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Krajina kolem hradu patřila ve 12. a 13. století svatojířskému klášteru na Pražském hradě.

Hrad byl založen ve 14. století Oldřichem Tistou z Hedčan na pravém břehu Berounky. Jeho syn Oldřich prodává libštejnské panství Albrechtovi staršímu z Kolovrat († 1391). Jeho syn Albrecht mladší zemřel roku 1413[zdroj?] nebo 1416 a zanechal dva syny, HanušeBedřicha. Oba byli katolíci a stoupenci Zikmunda Lucemburského. Hrad byl za husitských válek obléhán husity po několik týdnů, hrozba vyhladovění obránce donutila přistoupit na dohodu o vojenském spolku s husity. Dohoda byla naplněna roku 1431 v bitvěDomažlic, kde majitelé hradu stáli na husitské straně.

V této době byl hrad proslulým vězením, kde byli vězněni poddaní, ale i zajatí žoldnéři. Roku 1432 Bedřich zemřel a panství zdědili jeho synové Jindřich a Beneš. Nakonec hrad Libštejn zůstal Benešovi.

Východní palác

Beneš z Kolovrat byl bohatý a mocensky ovládal celý kraj a drobní šlechtici z okolí byli v jeho službách. Měl dva syny JanaJindřicha. Janův syn Jaroslav zdědil roku 1495 hrad Libštejn, který vzápětí prodal strýci Albrechtovi z Kolovrat. Ten byl skvělým hospodářem a rozšířil panství na 25 vesnic a polovinu městečka Kralovice. Za vlády krále Vladislava Jagellonského (1496–1503) byl nejvyšším hofmistr a v letech 1503–1510 nejvyšším kancléřem. Jako nejvyšší kancléř se postavil proti jednotě bratrské a všem nábožensky radikálním živlům. Odpor pánů proti němu nabyl takových rozměrů, že v roce 1508 byly všechny jeho pravomoci přeneseny na Zdeňka Lva z Rožmitálu. Zemřel v roce 1510.

Po Albrechtově smrti získali panství jeho nevlastní synové JanBernard z Valdštejna. Po Bernardově smrti († 1517) držel hrad Jan († 1540), který začal panství rozprodávat. Zanechal po sobě pět synů, Václava, Vojtěcha, Kryštofa, Bohuše a Frantu. Synové Kryštofa z Valdštejna († 1576) Jan Vojtěch a Jan Vilém byli posledními majiteli hradu. Od poloviny 16. století majitelé Libštejna na hradě nebydleli a hrad bez údržby začíná pustnout. Roku 1590 je uváděn jako pustý[2] a novým střediskem panství se stal Liblín. Zkázu hradu dovršila třicetiletá válka, v níž jej vypálili Švédové.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Hrad od západu, L. Herc

Předhradí na východní straně bylo čtverhranné a jeho zástavba se dochovala pouze v podobě terénních pozůstatků. V obou čelech hradního jádra stály čtverhranné věže se zaoblenými nárožími, které spolu se dvěma souběžnými paláci uzavíraly úzké nádvoří. Součástí menší a hůře zachované věže byla arkýřová kaple. Směrem k jihu jádro pokračovalo dalšími obytnými budovami a bylo ukončeno oblou baštou. Během pozdněgotické přestavby byl postaven západní palác s velkou čtverhrannou baštou.[2]

Při husitském obléhání se projevila nevýhoda pevnosti, která sice byla umístěna na obtížně dostupném vyvýšeném místě, ale mezi vyššími kopci. Obránci hradu tak byli cílem střelby z praků a předchůdců dnešních děl. Hradní opevnění proto bylo v druhé polovině 15. století na straně k Liblínu doplněno předsunutou baštoubateriovou věží chráněnou valy a příkopem. V 16. století byla postavena další předsunutá bašta jižně od hradu.

Zachovala se zejména větší hranolovitá věž, čelní palác v jádřa a spodní palác s baštou na západní straně hradu. Ostatní části hradu jsou dochovány jen torzovitě.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Hrad se nachází v přírodním parku Horní Berounka. Ke zřícenině u břehu Berounky vede červená turistická značka z Liblína a zelená značka ze Lhotky u Radnic. Nejbližší železniční stanicí jsou Radnice, konečná stanice na trati 176 Chrást u Plzně – Radnice (asi 8 km chůze). Od hradu se nabízí pěkný výhled na řeku Berounku, okolí je zalesněno.[3]

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Podle pověsti na Libštejně straší duch pána z nedalekého hradu Krašov, který zde zavraždil hradního pána i s manželkou. Střeží zde velký poklad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-10-14]. Identifikátor záznamu 158462 : Hrad Libštejn. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Kapitola Libštejn, s. 328–330. 
  3. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech. Praha: Radioservis, 2000. ISBN 80-86212-10-6. Kapitola Hrad Libštejn, s. 69–70. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Plzeňsko a Loketsko. Svazek XIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 445 s. ISBN 80-7277-208-2. Kapitola Libštejn a Liblín, s. 89–94. 
  • SKLENÁŘ, Jaroslav; ŠAFR, Václav. Krašov a Libštejn. 2. vyd. Čistá: Jaroslav Sklenář, 2014. 56 s. ISBN 978-80-905840-2-0. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]