Letní kino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rekonstruované letní kino v Zámeckém parku Kinských ve Valašském Meziříčí

Letní kino je kulturní zařízení, sloužící k promítání filmů pod širým nebem, popř. konání různých menších společenských kulturních akcí.

Vzhledem k tomu, že prostor pod širým nebem nelze vytápět a zatemnit, bývá v provozu pouze v letních měsících, především v období letních prázdnin, za socialismu se někdy konala i silvestrovská promítání.[1] V současné době ztrácí svoji někdejší popularitu, především kvůli nástupu nových technologií (domácí kino). Pro skalní příznivce v sobě ale stále uchovává určité romantické kouzlo. Za socialismu se v letních kinech odehrávaly také Filmové festivaly pracujících (FFP).

V Boskovicích v Jihomoravském kraji bylo roku 1961 otevřeno největší letní kino na území bývalého Československa a snad i okolních států. Jeho plátno mělo velikost 35×15 m. Místo něj se později postavila zděná stěna. Kapacita kina je 3500 míst, rekordní návštěvnosti filmu Kleopatra se však pohybovaly kolem 7000 návštěvníků. Druhé největší letní kino ve střední Evropě se nacházelo v Brně na tehdejší Leninově ulici.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]