Lev Splavák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lev Splavák
Lev Splavy.jpg
Základní údaje
AutorAnton Schaff
Rok vzniku1930, zrestaurován 2006
Popis
Materiálbronz
Umístění
UmístěníStaré Splavy, původně Žatec
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Splavák je místní pojmenování bronzové sochy lva ve Starých Splavech, původně součásti pomníku obětem první světové války v Žatci.

Žatec[editovat | editovat zdroj]

Pomník obětem první světové války, jehož součástí socha lva původně byla, byl odhalen v Žatci na náměstí Svobody v září roku 1930 na místě uprázdněném po pomníku Josefa II. zničeného v roce 1919. Autorem lva byl teplický sochař Anton Schaff, který svým návrhem zvítězil ve veřejné soutěži. Lev stál na vysokém podstavci s výraznými číslicemi 1914 a 1918 a deskami se jmény padlých v první světové válce. Na její zaplacení byla zřízena veřejná sbírka. Na jeho místě dnes stojí tzv. Nejmenší chmelnička na světě. V roce 1942 vydala německá správa nařízení o využití kovových předmětů pro válečné účely a proto došlo ke sejmutí sochy lva z podstavce. K jejímu roztavení ale nedošlo a byla uschována v místních sběrných surovinách. Po skončení druhé světové války byla nalezena a nabídnuta městu ke zpětnému odkupu. To ale nemělo zájem a mělo se za to, že došlo k jejímu roztavení.

Staré Splavy[editovat | editovat zdroj]

Ve skutečnosti sochu odkoupil ředitel základní školy ve Starých Splavech se záměrem umístit jí před budovu školy. Tam byla nakonec umístěna socha jiná a lev byl instalován nad chatovou osadou na skalním hřebenu severně od vsi. Chatová osada od něj získala svůj název "Pod lvem".[1] Po roce 1989 došlo k několika vandalským útokům na sochu stojící samostatně v přírodě a nakonec k jejímu shození, rozřezání a prodání do sběrných surovin. Odtud se jí podařilo zachránit a v roce 2006 zrestaurovat. Nyní stojí přímo ve vsi v parku u ulice Dalibora z Myšlína. Místo na skalním hřebenu, kde původně stála, bylo v roce 2017 stále zřejmé a byla na něm umístěna pamětní deska.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stránky chatové osady. levsplavak.webzdarma.cz [online]. [cit. 2017-07-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-28. 
  2. Fotografie desky na stránkách chatové osady. www.levsplavak.webzdarma.cz [online]. [cit. 2017-07-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-28. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]