Máchův kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Máchův kraj
Pohled na Bezděz z břehu Máchova jezera u Starých Splavů
Pohled na Bezděz z břehu Máchova jezera u Starých Splavů
Formadobrovolný svazek obcí
PředsedaBc. Zdeněk Krenický
SídloDoksy
Datum založení21. listopadu 2003
Poloha
KrajLiberecký
OkresČeská Lípa, Mladá Boleslav
Kontakt
E-mailkrenicky@doksy.com
Webwww.machuvkraj.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Máchův kraj je jihozápadní oblast Libereckého kraje s přesahem do Středočeského kraje, zejména okolí Doks a Máchova jezera, včetně Kokořínska. České vlastenecké odkazy na vztah kraje ke Karlu Hynku Máchovi se objevovaly již od závěru 19. století, u Otty v roce 1892 ve vztahu ke Kokořínu, Josef Cinibulk připomínal již před první světovou válkou Máchu ve svém průvodci Kokořínským údolím.[1] Za prvního, kdo zavedl označení Máchův kraj, je označován František Patočka, jehož průvodce s názvem „Máchův kraj – Dubské skály“ vyšel v pražském nakladatelství STN (Sportovní a turistické nakladatelství) v edici Sbírka oblastních turistických průvodců v roce 1956; v roce 1961 pak vyšel jako 14. svazek edice Turistický průvodce ČSSR v témž nakladatelství pod názvem Máchův kraj již bez podtitulu odkazujícího na původní název oblasti. V průvodci z roku 1961 Patočka Máchův kraj vymezil jako území o rozloze 1813 km², které na východě sahá k Českému Dubu, pak je ohraničeno tokem Jizery přes Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Mladou Boleslav až ke Krnsku, na jihu je ohraničeno Kokořínskem, které k němu patří, na jihozápadě říčkou Liběchovkou od Liběchova do Zakšína, na západě Úštěkem a Verneřicemi, na severu údolím řeky Ploučnice až k Osečné.[2] Název se vžil, v 70. letech jej převzal i Josef Staněk pro své průvodce vydávané nakladatelstvím Olympia. Vymezení kraje se v jednotlivých průvodcích a na jednotlivých mapách zužovalo i rozšiřovalo, především jihovýchodním směrem k Jizeře. Původní název oblasti, Dubské Švýcarsko, zmizel z map a průvodců zřejmě proto, že připomínal její německou minulost, stejně vymizely i názvy Dubské skály a Polomené hory.[1]

Máchův kraj je také dobrovolný svazek obcí v okresu Česká Lípa a okresu Mladá Boleslav, jeho sídlem jsou Doksy a jeho cílem je vzájemná spolupráce a koordinace činností v oblasti rozvoje regionu. Sdružuje celkem 19 obcí a byl založen v roce 2003.

Od 1. září 2014 je část Máchova kraje (rozloha 136 km²) součástí chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.[3] K CHKO patří evropsky významná lokalita Jestřebsko-Dokesko a ptačí oblast Dokeské pískovce a mokřady.

Obce sdružené v mikroregionu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dubské Švýcarsko na starých mapách, Magazin 55 Plus, nedatováno, autor neuveden
  2. Máchův kraj, úvodní text na webu svazku obcí
  3. Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]