Svatopluk Innemann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatopluk Innemann
Narození 18. února 1896
Lublaň
Úmrtí 30. října 1945 (ve věku 49 let)
Klecany
Manžel(ka) Zdena Kavková
Rodiče Rudolf Inemann
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Svatopluk Innemann (18. února 1896 Lublaň30. října 1945 Klecany) byl český režisér, scenárista, kameraman a herec, jeden z průkopníků české kinematografie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn režiséra Rudolfa Innemanna a operní pěvkyně Ludmily Lvové – Innemannové při jejich angažmá ve Slovinsku. Po jejich návratu do Prahy se vyučil uzenářem a v roce 1918 se začal více zajímat o práci u filmu, zpočátku o práci s kamerou. Společně s Ottou Hellerem natočili jako kameramani svůj první film, od 1919 natáčel již samostatně a také hrál menší role.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Natáčel různé operetky, komedie a melodramata a je autorem různých dokumentárních a krátkometrážních filmů. Innemann byl ale především režisérem – první film režíroval již v roce 1920 – českou pohádku Červená karkulka, kterou také nasnímal. V roce 1925 natočil oblíbenou veselohru Z českých mlýnů a výpravný životopisný film Josef Kajetán Tyl. V letech 19191930 natočil 16  filmů němých . V roce 1931 vstoupil do zvukového filmu (natočil celkem 25 filmů) – a to filmem o Jaroslavu Haškovi s názvem Poslední bohém se Sašou Rašilovem starším v titulní roli a také výpravným filmem Psohlavci i komedií Fidlovačka. Také dodnes populární veselohrou Muži v offsidu (1931) s Hugo Haasem.

Innemannovým druhým režijním vrcholem je drama Před maturitou (1932) – ve spolupráci s Vladislavem Vančurou, dále povedená kriminálka Vražda v Ostrovní ulici (1933); byl to první film natočený v nových ateliérech Barrandov. V roce 1933 též zachytil atmosféru poutí na kopci Svatého Antonína v laskavé komedii U svatého Antoníčka v hlavní roli s Ljubou Hermanovou. V roce 1936 natočil spolu z režisérem českého původu Robertem Landem film Sextánka. Svoji filmařskou činnost prakticky ukončil v roce 1937 báchorkou J. K. Tyla- Švanda dudák. Začal mít potíže s vážnou psychickou poruchou a krizí a od roku 1940 se léčil. Kritiky se také zmiňovaly o jeho umělecké rozkolísanosti v celém období tvorby. V době německé okupace chtěl uvést svoji divadelní hru (s velmi problematickým tématem); případné poválečné vyšetřování ale žádné nebylo.

Zemřel 30. října 1945 v Klecanech u Prahy.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

  • Filmu se věnovala a měla také role v některých manželových režiích i Innemannova manželka Zdena Kavková (18961965). Např.: ve filmu Červená Karkulka (a zde hrála také Innemannova matka).
  • Svatoplukův bratr Miroslav (18941953) byl promítačem filmů, později ředitelem několika kin a hercem v epizodních rolích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]